Dc lamba yanarken motor neden çalışmaz?

Pdanisman

Üye
Toprak nem sensörü ile su motoru çalıştırmayı amaçlıyorum.

Toprak nem sensörü ,resmi aşağıda, problarından elektron geçişi olmadığında Dijital pin den çıkış veriyor. 5v 2a adaptör ile besledim.
Devrenin çeşitli durumlardaki davranışını yazdım. En az maliyetle bu devreyi çalıştırmak istiyorum. Ne yapmalıyım

3-6v dc bir su motoru var
Dijital çıkışı + olarak düşünüp motorun artı kutbunu nem sensörü nün dijital çıkışına bağlayıp - kutbunu adaptör e paralel bağladığımda. Nem sensörü kısa devre oluyor. (Şekil 1)

Dijital çıkışı transistörün (bc546) base bacağına bağlayıp anahtar olarak kullanayım dedim çıkış olarak 4.60 v 2 amper alıyorum ama motoru bağladığımda yine sensör kısa devreye geçiyor.
(Şekil 2.)

Transistör leri ikikeyeyim dedim. İkinciyi birinciden geçen akımla tetikledim. Çıkış v biraz düştü 4.23 v. Motoru bağladım yinr çalışmadı. 1.5v luk oyuncak motoru var onu taktım oda çalışmadı. 1.5v luk lamba var onu takıyorum çalışıyor. Çıkış 4.23v 2a (heralde 2A çünkü ölçü aleti 10A modundayken 0.20 yi gösteriyor)
(Şekil 3)

Son olarak devreyi transistör den sonra bir roleye baplayarak motorun anahtarlamasını yaptığımda çakışıyor su motoru. Ancak ben rolesiz en az ekipmanla en az maliyetle devreyi tamamlamak istiyorum.
(Şekil 4)

Ekli dosyalar

• IMG_20220113_192023.jpg
    IMG_20220113_192023.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20220113_192034.jpg
    IMG_20220113_192034.jpg
    99.1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20220113_192029.jpg
    IMG_20220113_192029.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20220113_192038.jpg
    IMG_20220113_192038.jpg
    77.3 KB · Görüntüleme: 15
Sensör olarak ne kullanıyorsunuz?
ilginiz için teşekkür ederim.
nem sensörü bundan. arduino için üretilmiş sensörlerden
https://www.robotistan.com/toprak-nemi-algilama-sensoru

su motoru ise şu
https://www.robotistan.com/mini-dalgic-pompa-6v-120-litresaat

şöyle bir ayrıntı vereyim. şekil 3 teki durumda ölçü aletini 10A ya getirip ölçtüm 0.20 değerini verdi dediğim durumda motor sisteme bağlı ancak çalışmıyordu. (ölçü aletini motora giren güç kablosuna seri bağladım.) hem çalışmazken hem nasıl akım çekiyor bu alet anlamadım.
kendi ölçümümden şüphe edip aynı motoru kullandığım adaptöre direk bağladım çalıştı, araya yine aynı şekilde seri bağlantı kurarak Amper ölçümü yaptım 0.16 değerini gördüm zamanla 0.06 değerine falan da düştü. galiba ölçümüm doğru...

ama sistem lambayı yakarken motorları çalıştırmıyor. bu ikisi arasındaki ayrıntı farkını bilirsem sorunun sebebinide anlarım diye düşündüm.

aklımda ikinci bir çözüm de şekil 2 deki sistemi kurup transistörün base bacağına diyot bağlamak. böylece belki kısa devreye düşmez sensör.. ama hangi diyotu bağlamam gerekiyor bilmiyorum.

Son düzenleme:
Eğer ilk denemede motoru direk bağladığında sensör yanmadıysa, gördüğüm kadarıyla npn transistörün emiteri ve gnd arasına röle bağlamışsın. NPN transistörlerde röleler collector ve pozistif arasına bağlanır. Transistör devresini düzelt base kısmına 1k direnç bağla. Devreyi kurunca sensör bağlamadan base kısmına bi gerilim ver çalışırsa sensör çıkışına bakarız.

switch1[1].gif

Eğer ilk denemede motoru direk bağladığında sensör yanmadıysa, gördüğüm kadarıyla npn transistörün emiteri ve gnd arasına röle bağlamışsın. NPN transistörlerde röleler collector ve pozistif arasına bağlanır. Transistör devresini düzelt base kısmına 1k direnç bağla. Devreyi kurunca sensör bağlamadan base kısmına bi gerilim ver çalışırsa sensör çıkışına bakarız.
sorun şu ki son roleli devre zaten çalışıyor (şekil 4 olan). ancak ben röle olmadan sadece transistörlerle anahtarlama yapmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• 2n7000-transistor-n-kanal-mosfet-to-92-datasheet.pdf
    109.8 KB · Görüntüleme: 2
1. Motorun 350mA den az akım çekecekse kullanılabilir.
2. Motora hız kontrolü yapmayacaksan kullanılabilir.

Motor sürmek için mosfet kullanılır transistör değil.
Ekli dosyayı görüntüle 84110
Hocam mosfet de işe yaramadı. Lamba çalışıyor motor çalışmıyor. 1.5v luk oyuncak araba motorunu bağlayıp ilk çevirmeyi ben yaptığımda çalışıyor.

10k direnç yok. Bu devreyi tek güç kaynağı ile besleyerek deneyeceğim. Ama ümidim yok. Okuduğum metinlere göre transistör anahtarlama yapabiliyor. Neden motor sürülemiyor anlamadım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri