Dc kondansatörler nasıl deşarj edilmelidir?

novell35

Üye
Arkadaşlar herkese selam. 5000 mikrofarad 450vdc kondansatörler ikisi birbiriyle seri ve 2 grup birbirine paralel şekilde bağlı. Trifaze girişli tristör çıkışı, köprü diyotlarla şarj oluyor. bu kondansatörleri nasıl deşarj edebiliriz? Güvenli bir şekilde.

yardımlar için teşekkürler
Untitled.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
kondansatörlere ayrı ayrı wattlı dirençleri paralel bağlyabilirsiniz. 4 kapasitöre 4 tane wattlı direnç.
direnç seçimi istenilen deşarz süresine göre hesaplanır.

tsc mi yapmak istiyorsunuz.

Her birinin uclarina surekli devrede kalacak sekilde paralel 100K direnc baglarsaniz kontaktore falan gerek kalmaz ve 30 dk sonra 400v'a sarjli her bir kapasitorun voltaji 11 volta dusmus olur.

Teşekkürler öncelikle. Direnç değerini nasıl buluyoruz? kaç watt, kaç ohm olacak? kondandatör uçlarında yaklaşık 850VDC gerilim okuyorum.
kondansatörlere ayrı ayrı wattlı dirençleri paralel bağlyabilirsiniz. 4 kapasitöre 4 tane wattlı direnç.
direnç seçimi istenilen deşarz süresine göre hesaplanır.
hesabını nasıl yapacağım acaba?

ben tsc yaptım.
1634913201764.png

deşarz hem direnç hem bobinle yapılabilir.

Son düzenleme:
Teşekkürler öncelikle. Direnç değerini nasıl buluyoruz? kaç watt, kaç ohm olacak? kondandatör uçlarında yaklaşık 850VDC gerilim okuyorum.

R=(-T/C)/ln(Vson/Vilk)

Mesela her bir kondansator uclarinda 400V olsun. Diyelim ki sen bunu 10v'a kadar indirmek istiyorsun.

Once ln(10/400)=-3.69 buluruz.

Bu voltaj dusmesi kac saniyede olsun? 1 dakikada olsun. 60 sn

Kapasitorumuzun degeri ne? 5000uF yani 0.005 Farad.

R= (-60/0.005)/(-3.69)=3242 Ohm

Burda sureyi kisa tuttugumuz icin direnc degeri kucuk cikti. Eger bu degerde bir direnci kontaktorle falan ayirmaz surekli gerilim altinda birakirsa direnc cok isinir.

Ne kadar guc harcar 400*400/3242=50W (Surekli olarak 400 volta maruz kalirsa)

Peki baglanacak direncin gucunu nasil hesaplayacagiz?

P=0.5*C*V*V/T

Yukaridaki ornek icin hesaplayalim. P=0.5*400*400*0.005/60=6.6W

Fakat bu direncin kisa sureligine 50w'a dayanabilmesi lazim. 6.6w yerine 10w secmekte fayda var.

Bosalma suresini kisaltirsan direnc degeri de kuculecektir.

1000W elektrik isiticisi rezistansi kolay bulunur.

Onun icin hesaplayalim.

R=220*220/1000=48 Ohm

R=(-T/C)/ln(Vson/Vilk)=48=(-T/0.005)/(3.69)

Burdan T=0.88 saniye. Bu da fazla kisa oldu. Ustelik kondansatorlerden 400/48=8A tepe degerinde akim cekerek bosaltiyor. Elektrik isiticisi olur ama hos olmaz.

Trifaze girişli bir sistemde kapasitorlerde nasıl oluyorda 850 volt dc birikiyor?

Sizin sebekeniz kac volt?

400 volt bir sebeke de kapasitorler 560 volt tepe gerilimine ulaşır.

Trifaze girişli bir sistemde kapasitorlerde nasıl oluyorda 850 volt dc birikiyor?

Sizin sebekeniz kac volt?

400 volt bir sebeke de kapasitorler 560 volt tepe gerilimine ulaşır.
Merhaba,
Tristör çıkışından sonra, köprü ile doğrultup DC uyguluyoruz kondansatörlere. Aralarında ikisi seri olduğu için tepe gerilimi toplamı 850VDC oluyor.

400 volt sebeke gerilimi dogrultuldugunda tepe gerilimi 1.41 katı olmuyor mu? Bu kondansatorler seri bagli olsa da değişmez.

Ölçümde ya hata var yada sisteminizde farklı bir uygulama var. Emin değilim.

Benim hizmet verdiğim cihazlarda sebeke gerilimi 3 fazli tristorlu dogrultucu ile dogrultulup sizinde söylediğiniz gibi kapasitor bankta filtreleniyor. Bizde kapasitor gerilimi 400 volt sebekede 550 - 560 voltu geçmiyor.

------

Sorunuza gelirsek deşarj için bizim cihazların üzerinde de direncler var. Semalara bakayim ne kullanılmış. Size buradan donerim.

Ama aklım hala gerilimde.

400 volt sebeke gerilimi dogrultuldugunda tepe gerilimi 1.41 katı olmuyor mu? Bu kondansatorler seri bagli olsa da değişmez.

Ölçümde ya hata var yada sisteminizde farklı bir uygulama var. Emin değilim.

Benim hizmet verdiğim cihazlarda sebeke gerilimi 3 fazli tristorlu dogrultucu ile dogrultulup sizinde söylediğiniz gibi kapasitor bankta filtreleniyor. Bizde kapasitor gerilimi 400 volt sebekede 550 - 560 voltu geçmiyor.

------

Sorunuza gelirsek deşarj için bizim cihazların üzerinde de direncler var. Semalara bakayim ne kullanılmış. Size buradan donerim.

Ama aklım hala gerilimde.
Serkan bey selam, bakabildiniz mi direnç değerlerine?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri