DC Hub motor yapımı

nysia

Üye
Merhaba arkadaşlar bu konuyu DC Hub motor yapımı için açtım. Bu konuyla ilgilenen kişiler bu başlık altında bulabildikleri yararlı video, makale ve diğer bilgileri burada paylaşırlarsa sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir de internet ansiklopedisi olan www.wikipedia.org.'a dolaylı yollardan girip biraz daha araştırma yapmanız da çok iyi olur. Ancak Türk sitelerinden daha fazla bilgiyi araştırınca yine belki bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Hub motor kolay bir motor değildir. Siz yapmak derken hobi olarak bir motor mu yapmak ( imal etmek ) istiyorsunuz yoksa bir hub motor alıp sürücü kartıyla toplama bir bisiklet gibi bir ürünmü çıkartmak istiyorsunuz.

Açıkcası imal etmeyi düşünüyorsanız başarabileceğinizi pek düşünmüyorum. Ama parçaları toplayıp bir motor bisiklet yapmak gibi benzer bir projeniz varsa bu daha mantıklı geliyor.

Aşağıda hub motorla ilgili iç yapısını gösteren bir görsel ekliyorum. Bu motor hassas aralıklarda çalışan ince detayları olan bir motor.

ddmotoropen.jpg

Biz imal etmeyi ikinci aşama olarak düşünüyoruz. öncelik olarak küçük bir prototip yapmayı daha sonra prototip üzerinde farklı şeyler deneyerek asıl istediğimize yakın bir motor yapmayı düşünüyoruz. bu görselde bulunan motorun yapımına dair herhangi bir video var mı acaba?

bunu inceledik ama sarım şekli ile bir bilgi göremedim ve malzemeleri bulması sıkıntılı olacak. malzeme konusundan yardım edebilecek bir firma biliyor musunuz?

Bu tur motorlar cok fazli (genelde 3 fazli ) cok kutuplu yani normal motorlar gibi 2 yada 4 kutuplu degil deviri olabildigince dusebilmesi ve tork alinabilmesi icin daha yuksek kutup sayisina sahip olarak dizayn ediliyorlar.

sarim şekline dair elimde bilgi yok ancak pc basinda vaktim oldugunda bende arastirabilirim.

Bu tur motorlar cok fazli (genelde 3 fazli ) cok kutuplu yani normal motorlar gibi 2 yada 4 kutuplu degil deviri olabildigince dusebilmesi ve tork alinabilmesi icin daha yuksek kutup sayisina sahip olarak dizayn ediliyorlar.

sarim şekline dair elimde bilgi yok ancak pc basinda vaktim oldugunda bende arastirabilirim.

teşekkürler Serkan bey. bize tork lazım değil. yarış pisti düz yol. biz 2 kutuplu yaparsak motoru işimizi görür mü ? ayrıca 2 kutuplu ile 3 veya daha fazla kutuplu motorların farkı nedir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri