DC gerilim- AC gerilim dönüştürücü

birtankose

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Bir projede PLC den alacağım 5 V luk çıkışı (dc); 12 V AC ye dönüştürmem gerekiyor.
Bunun için Convertor kullanmam dısında bir seceneğim var mı?
Bu uygulamada 9 cıkış alıyorum Plc den ve bu 9 cıkıs için 9 tane mi convertor a ihytiyacım var?

Tesekkurler şimdiden...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ilk önce plc markasını belirt ouput kart modeli röleliyse 5v ile beslersen 5 v alırsın 12v ile beslersen 12 v alırsın böylece converter olayını çözmüş olursun

Merhaba Sn. mühendisbey;

PLC nin markası Panasonic FP0-C32CP-A.

DC ınput sayısı 16
pnp output sayısı 16
röleli cıkısı yok...cıkıs tipini benim değiştirebilmem mümkün mü?

sn birtankose,

eger dijital cikislariniz 5v ise plc cikislari ile 5v bobin beslemeli roleler cektirebilir. bu role kontaklari yardimi ilede istediginiz voltaji anahtarlayabilirsiniz. zaten plclerin dijital giris ve dijital cikislarini sistemden izole etmek amaciyla kullanilan en uygun ve en yaygin yontem budur. kac adet cikisa ihtiyaciniz varsa o kadar roleye ihtiyaciniz var.

bunun yaninda kullanacaginiz rolenin tipine bagli olarak cikis kontaginin akim kapasitesi de onemlidir. seciminizi yaparken rolenizde anahtarlayacaginiz yukun degerine dikkat etmeniz gereklidir. piyasada rahatlikla bulabileceginiz tek kontakli rolelerin kontaklari 2a ila 8a civarindadir.

cesitli gerilimlerde bobin beslemeli, tek kontakli, raya montajli, soketli sekilde piyasada role bulmaniz mumkun.

calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Cok tesekkur ederim sn cmess.
Son bir soru daha sormak istiyorum.

Örneğin ben 9 tane çıkış alıyorum PLC den ve dediğiniz gibi
her bir çıkış için röle kullandım.(9 tane)

9 tane farklı yere 12 v ac göndermek istiyorum. Yani bunun için de 9 tane 12 vac lik
güç kaynağını tetiklemem mi gerekiyor?
Yoksa tek bir güç kaynağından da bunu yapabilir miyim?

İlginiz için tekrar tesekkurler

sn birtankose,

dokuz farkli yere ac12v gondereceginizi belirtmissiniz, bu islem icin ayri ayri guc kaynaklarina ihtiyaciniz yok. dokuz adet rolenin 'com' yani ortak uclarini kopruleyip buraya ac12v kaynaginizi baglarsaniz butun cikislara tek kaynaktan enerji saglamis olursunuz.

burada dikkat etmeniz gereken temin edeceginiz guc kaynaginin akim degeridir. devrenizde beslemeniz gereken dokuz adet yukunuz var, bu yuklerin cektikleri akim degerleri ve asil onemli olan ayni anda hangi cikislarin aktif olacagidir.

ornegin butun cikislarinizdaki yukler birer valf bobini, cektikleri akimlar da ayni ve 1.4a cekiyorlar. ayni anda ise maksimum bes adet cikisiniz aktif olacak. yani sistemin calismasi esnasinda en fazla yuklu oldugu anda bes cikisiniz (5x1.4=7a) haliyle 7a'lik yukunuz olacak. bu durumda 10a cikisli bir guc kaynagi sizin ihtiyacinizi rahatlikla karsilayacaktir.

calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri