DC Güç Kaynağı Sıfır Göstermiyor

bsrnmert

Üye
Merhabalar,

Kimya laboratuvarinda kullanmakta oldugum 30Volt-5Amperlik bir DC güç kaynağı cihazim var. Son zamanlarda amper ve volt ayar düğmelerini sıfır pozisyonuna getirdigimde gösterge panelinde 0.4 volt görmekteyim. Neden böyle olduğuna dair bir fikrinizi almak isterim ve çözüm yolu varsa yardim ederseniz sevinirim. Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sorun ile ilgili fotoğraf:https://eksiup.com/p/mu230347omdg

0,4 volt görmenizde ne gibi bir sakınca var onu anlamadım ama, sorunuzun yanıtı; potansiyometre eskimiştir, değiştir düzelir. doğruya en yakın yanıttır.

0,4 volt görmenizde ne gibi bir sakınca var onu anlamadım ama, sorunuzun yanıtı; potansiyometre eskimiştir, değiştir düzelir. doğruya en yakın yanıttır.

Öncelikle cevabiniz icin teşekkür ederim. Güç kaynağını kimya laboratuvarinda kullaniyorum. Yapmış oldugum bazi deneylerde 0Volt-0Amper de gözlemler yapmak zorundayim. Bu sebebten dolayi 0.4 Volt çalışmalarımı etkilemektedir. Potansiyometre dediginiz volt ayari yaptigimiz dügmeler mi yoksa iceriden bir parcamidir?

Özür dilerim kimya laboratuvarı deyince hassas bir konu olduğunu anlamalıydım. Evet doğru bildiniz ön taraftaki düğmeler ama asıl parça içeridedir. Eğer düğmeyi kendinize doğru çekerseniz aradaki somunu görürsünüz. Elektroniğe uzak olduğunuzu varsayarak bir ustaya tamir ettirmenizi tavsiye ederim.

Özür dilerim kimya laboratuvarı deyince hassas bir konu olduğunu anlamalıydım. Evet doğru bildiniz ön taraftaki düğmeler ama asıl parça içeridedir. Eğer düğmeyi kendinize doğru çekerseniz aradaki somunu görürsünüz. Elektroniğe uzak olduğunuzu varsayarak bir ustaya tamir ettirmenizi tavsiye ederim.

Yani çok bilgim yok ama benim icin buda bir deney olacaktir ve elimde kalirsa ustaya giderim.:D Yardimlariniz icin çok teşekkür ederim.

Oncelikle bu ekranda okudugumuz deger cikista gercekten varmi bilmek gerekir.

Bu kadar hassas calisiyorsaniz kalibrasyonu yapilmis bir multimetre ile once bu guc kaynaginin cikis terminalinden olcum alinip ekrandaki gorunen degerle karsilastirilmalidir. Belki guc kaynaginin gostergesinin kalibrasyonu da bozulmus olabilir. Ufak bir ayar yaparak duzeltilebilecek bir durumda olabilir bu ekrandaki deger gorunmesi.

Antalya'da iseniz olcumler icin yardimci olabilirim. Bence cihaz uzerinde oynamadan once somut verilere dayanip hareket etmekte fayda goruyorum.

Kolay gelsin.

Oncelikle bu ekranda okudugumuz deger cikista gercekten varmi bilmek gerekir.

Bu kadar hassas calisiyorsaniz kalibrasyonu yapilmis bir multimetre ile once bu guc kaynaginin cikis terminalinden olcum alinip ekrandaki gorunen degerle karsilastirilmalidir. Belki guc kaynaginin gostergesinin kalibrasyonu da bozulmus olabilir. Ufak bir ayar yaparak duzeltilebilecek bir durumda olabilir bu ekrandaki deger gorunmesi.

Antalya'da iseniz olcumler icin yardimci olabilirim. Bence cihaz uzerinde oynamadan once somut verilere dayanip hareket etmekte fayda goruyorum.

Kolay gelsin.

Her işlem öncesinde multimetre ile Volt ve Amper kontrollerini yapmaktayim. Istanbulda ikamet ediyorum. Yardimlariniz icin tesekkür ederim.

voltmetre çıkışına 1 kohm 2 watt direnci paralel bağlayın.

Güç kaynağı Bir yüke bağlı iken ekranda o 0.4 voltu görüyor musunuz acaba bunu denediniz mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri