Dc-Dc kıyıcı devresi

  • Konbuyu başlatan unholyone
  • Başlangıç tarihi

unholyone

Üye
Katılım
18 Nis 2007
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
36
Öncelikle herkese merhaba.

Proje ödevim için Dc-Dc Kıyıcı devresi arıyorum, nette yaptıgım aramalar sonuc vermedi.

Bu konuda yardımcı olursanız, sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.
 

elektron84

Üye
Katılım
19 Nis 2007
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
37
DC/DC Konvertörler Tez Çalışması

ÖZET
Elektrik sistemlerinde bir yüke giden elektriksel gücün kontrol edilmesi gerekir. Bunun yapılması verimli bir biçimde olmaktadır.

Gücün kontrol edilme yollarından birisi bir gerilim seviyesinden başka bir gerilim seviyesine güç dönüştürme işlemidir. Alternatif akımda (AA) dönüştürme işlemi transformatörlerle verimli olarak yapılmaktadır. Fakat transformatörler doğru akım (DC/DC) güç dönüşümü için kullanılmaz. Bu tezde DC-DC konvertörlerin yük akımı ve gerilimine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Ancak incelemenin büyük bir bölümü anahtarlama modlu çalışan ve gerçekleştirdiği işlem açısından beş gruba ayırabileceğimiz. DC-DC konvertör çeşitlerine ayrılmıştır.

Gücün DC/DC dönüşümünün verimli olarak yapılabilmesi için anahtar mod konvertörlerine ihtiyaç vardır. Güç konvertörleri, reaktif elemanlar ve anahtarlardan meydana gelir. Çalışma prensibi devrede kullanılan anahtarların iletim ve kesim sürelerinin ayarlanması ile yapılır. Yükü besleyen gerilim frekansı büyük değerlerde ise pratik olarak yüke kesintisiz DC güç aktarımı mümkün olur. Bu tür konvertölerin tatmin edici işletimi, reaktif elemanların uygun konfigürasyona ve uygun anahtarlama metotlarına bağlıdır.
 

Ekli dosyalar

  • DC_DC Konvertörler - Tezi.rar
    720.2 KB · Görüntüleme: 56

tazaikon

Üye
Katılım
10 May 2007
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
36
peki elinde cuk converter devresi olan varmı? yukarıdaki linkteki işin teori kısmı.ama devreyi yapmaya gelince işler değişiyor. mesela hangi mosfet kullanılır bu devre için.
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
116,007
Mesajlar
817,228
Kullanıcılar
423,615
Son üye
tolga11

Yeni konular

Üst