DC-DC Gerilim yükseltme

merhaba arkadaşlar bende 3 voltu 5 volta yükseltmek istiyorum telefon şarjı için elimde batarya var

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aslında biz gerilim çoklayıcı ile (voltage doubler etc.) örneğin 5 V DC yi 10 15 20 V gibi katlarına çıkarıyoruz ama bu iş küçük gerilimlere dayanabilen malzemeler rahat bulunduğundan zor olmuyor, fakat siz 300 V u 1000 V a çıkarmak ve 200 mA akım çekmek istiyorsunuz yani çıkışta 200 watt güç çekilecek bunu sağlamak biraz zor olabilir, aslında iyonizer ve stun gun gibi devrelerde daha yüksek gerilimlerde üretiyoruz (örneğin 60 000 V) ama akım çok düşük olduğundan buda problem olmuyor, tüplü televizyonlardaki eft trafosu 30 000 voltta çalışıyor ama gücünü bilmiyorum, en iyisi böyle bir devre yapmış bir arkadaş varsa onun yardımcı olması, belki çok kolay bir şekilde yapılabiliyordur ama ben bilmiyor olabilirim. Size ancak şu siteye bakmanızı önerebilirim (bunun benzeri siteler daha doğrusu üreticilerde var) ........................ http://www.ultravolt.com/products/search .............................HV]High Voltage Power Supplies from UltraVolt® DC - DC Converters - PPM Power Electronics[/url] ................... bu ürünler örnek olabilir belki alırsınızda, kolay gelsin.
3 VDC gerilimi 12 vdc yükseltmem gerekiyor pasif elemanlarla yardımcı olurmusunuz.Pasif elemanlar direnç kondanstatör diyot vb.

Öncelikle 3V DC yi en azından kare dalgaya çevirmen lazım
sonrasında diyot ve kapasitör ile gerilimi katlayabilirsin.
Bu durumda ancak led vs. çalıştıracak bir devren olur yani
düşük akımlar için uygundur.
"gerilim katlayıcı"
"gerilim çoklayıcı"
"diyot gerilim katlayıcı" şeklinde aratabilirsin.
Detaylı örnek:
2 3 tanne daha videosu var konu ile ilgili.

Yine basit bir şekilde yapmak için
küçük bir transformatör sarıp
bir transistör ile Joule thief devresi yapabilirsin. Tabiki yine led vs. yakabilecek düşük akımlar için olur devre.

Bir soru:
Pasif elemanlar neler hepsini yazar mısın?

"gerilim katlayıcı"
"gerilim çoklayıcı"
Detaylı örnek:

bir transistör ile Joule thief devresi yapabilirsin. Tabiki yine led vs. yakabilecek düşük akımlar için olur devre.

Bir soru:
bana asıl gerekli olan 3v ve 300- 400 uA degerlerinde piezo buzzerdan yüksek ses almak bunu nasıl yapabilirim.

Alttaki mesajda devre ve benzer bir devrenin şeması var.
Kaynak:
http://www.picproje.org/index.php/topic,54515.msg416866.html#msg416866

Buzzer Coil dediği role bobini gibi bir bobin kullanabilirsin,
bobin omik direnci ne kadar küçükse o kadar küçük gerilimle buzzerı öttürebilirsin.
yani kalın telle ferrit nüve üzerine böyle bobin sarıp kullanabilrsin, 3V ilede çalışır.
RaMu yani kendimden alıntı' Alıntı:
...
buzzer+coil.jpg

12+Volt+Piezo+Buzzer+Circuit+Diagram.png

...

Forumdada bu devreden bahsedilmiş aslında:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/buzzer.75775/#post-462147

"gerilim katlayıcı"
"gerilim çoklayıcı"
Detaylı örnek:

Bir soru:
Bende 12 volt'u 60'a yükseltmek istiyorum nasıl yapabilirim.

60V dan miliamper seviyesinde akım çekeceksen
yukarıda bahsettiğim yöntemle yapabilirsin.

benim akımım 8 amper onu 5 amper olarak alabilirim, miniamper işime yaramaz

Biraz detay verin, ne için kullanılacak, kendiniz mi yapmak zorundasınız, hazır çözüm mü lazım vs.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri