DC-DC Gerilim yükseltme

cidla

Üye
merhaba;

malzeme müh.'nde yüksek lisans yapmaktayım. elektrokimyasal bir işlem için dielektrik medyaya DC gerilim uygulamaktayım. ancak daha büyük hacimlerde çalışabilmek için uyguladığım gerilimi yükseltmem gerekmektedir. elektrik konusunda sınırlı bilgim olduğundan ve internette yaptığım hiç bir araştırma ve okumadan sonuç alamadığım için yardım isteme ihtiyacı hissettim. sorunum şöyle;

kullandığım DC güç kaynağı 300 V - 25 A güç kapasitesinde. ben 200 mA akım seviyelerinde çalıştığım halde güç kaynağından 300 V'dan yüksek gerilim alamıyorum. acaba araya yükseltici gibi bir şey entegre ederek 300 V'tu 1000 V seviyelerine çekmem mümkün mü? şayet mümkünse bu stabil olur mu? ve bu aparatı ayarlanabilir kullanabilir miyim?

ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aslında biz gerilim çoklayıcı ile (voltage doubler etc.) örneğin 5 V DC yi 10 15 20 V gibi katlarına çıkarıyoruz ama bu iş küçük gerilimlere dayanabilen malzemeler rahat bulunduğundan zor olmuyor, fakat siz 300 V u 1000 V a çıkarmak ve 200 mA akım çekmek istiyorsunuz yani çıkışta 200 watt güç çekilecek bunu sağlamak biraz zor olabilir, aslında iyonizer ve stun gun gibi devrelerde daha yüksek gerilimlerde üretiyoruz (örneğin 60 000 V) ama akım çok düşük olduğundan buda problem olmuyor, tüplü televizyonlardaki eft trafosu 30 000 voltta çalışıyor ama gücünü bilmiyorum, en iyisi böyle bir devre yapmış bir arkadaş varsa onun yardımcı olması, belki çok kolay bir şekilde yapılabiliyordur ama ben bilmiyor olabilirim. Size ancak şu siteye bakmanızı önerebilirim (bunun benzeri siteler daha doğrusu üreticilerde var) ........................ http://www.ultravolt.com/products/search .............................HV]High Voltage Power Supplies from UltraVolt® DC - DC Converters - PPM Power Electronics[/url] ................... bu ürünler örnek olabilir belki alırsınızda, kolay gelsin.

Aslında biz gerilim çoklayıcı ile (voltage doubler etc.) örneğin 5 V DC yi 10 15 20 V gibi katlarına çıkarıyoruz ama bu iş küçük gerilimlere dayanabilen malzemeler rahat bulunduğundan zor olmuyor, fakat siz 300 V u 1000 V a çıkarmak ve 200 mA akım çekmek istiyorsunuz yani çıkışta 200 watt güç çekilecek bunu sağlamak biraz zor olabilir, aslında iyonizer ve stun gun gibi devrelerde daha yüksek gerilimlerde üretiyoruz (örneğin 60 000 V) ama akım çok düşük olduğundan buda problem olmuyor, tüplü televizyonlardaki eft trafosu 30 000 voltta çalışıyor ama gücünü bilmiyorum, en iyisi böyle bir devre yapmış bir arkadaş varsa onun yardımcı olması, belki çok kolay bir şekilde yapılabiliyordur ama ben bilmiyor olabilirim. Size ancak şu siteye bakmanızı önerebilirim (bunun benzeri siteler daha doğrusu üreticilerde var) ........................ http://www.ultravolt.com/products/search .............................HV]High Voltage Power Supplies from UltraVolt® DC - DC Converters - PPM Power Electronics[/url] ................... bu ürünler örnek olabilir belki alırsınızda, kolay gelsin.
Haklısınız bende şu ana kadar bu tür bir converter görmedim pek sitelerde de olacağını sanmıyorum umarım bilen biri vardır.
Başarılar.

Slm
Hazır ateşleme trafoları satılıyor 220ac giriş 1000-5000vdc çıkışlı.
ayrıca trafo sardırıp diyot ve kondansatörlerle doğurultmaç yapabilirsin.

öncelikle ilgilenen herkese teşekkür ederim. umduğum şeye sanırım güç aktarımında ihtiyaç duyulmadığı için piyasada bu tür bir ürün bulunmuyor. küçük voltaj değiştiriciler de benim ihtiyacımı karşılamıyor. istediğim özellikleri veren bir güç kaynağı için bugün fiyat aldım ve 3000 lira maliyet çıktı. başka bir kaç yerden daha fiyat teklifi bekliyorum. hocanın ikna olacağı düzeyde bir fiyat bulabilirsem laboratuvara bizzat benim yaptığım işlem için üretilmiş bir güç kaynağı aldırmayı umuyorum. dediğim gibi elektrik konusunda sınırlı bilgim olduğundan düşük maliyette böyle bir yükseltici olabileceğini düşünmüştüm.

sevgili @karaapak, bahsettiğiniz katlayıcılar yüksek gerilim değerlerinde de kullanılabiliyor olsaydı çok işimi görürdü. katlanacak voltajı ona göre cihazdan ayarlar istediğim çıkışı alırdım. ancak dediğinize göre yüksek voltaj değerlerinde kullanmak mümkün değil.

Gerçekten oldukça yüksek bir ücret nedeni karaapak nickli üyenin dediği gibi yüksek voltajlar için kullanılıyor olmasıdır aksi takdirde yani düşük volatajlarda bu kadar yüksek bir ücret söz konusu değildir.
Çalışmalarınızda Başarılar.
Saygılar.

elektrokimyasal bir süreç kullanarak malzeme ile ilgili karakteristik ölçümler yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. bu tip işlemlerde genellikle bir potansiyel fark oluşturmak yeterlidir. yani size gereken şey bir güç kaynağı değil de, regülesiz voltaj kaynağı olabilir. gerçekten akıma ihtiyaç duyuyor musunuz? yani power değil de voltage bias yapmanız gerekiyorsa arkadaşların dediği gibi gerilim katlayıcı devreler veya crt/neon trafoları gibi düzeneklerle işinizi rahatça görebilirsiniz. mesela bazı dedektörlerin çalışması için uçları arasına yüksek gerilim uygulamak gerekir akım çekmezler, önemli olan potansiyel fark oluşturmaktır

söylediğin gibi 200mA gibi bir akım çekeceksen regülasyonlu bir güç kaynağına ihtiyacın var. regülasyon basitçe şu demek: çektiğin akım miktarı değişmesine rağmen güç kaynağı çıkışının sabit kalması. bu durumda ya hazır bir güç kaynağı alacaksın yada ihtiyacına özel yaptıracaksın. bu durumda şuna karar vermelisin: linner regülasyonlu mu anahtarlamalı mı olacak? bu önemli çünkü çok hassas bir ölçüm yapıyorsan anahtarlamalı (switch mode diye geçer) güç kaynaklarının gürültüsü işine engel olabilir. yok anahtarlamalı yeterliyse high voltage dc converter modül alıp kendiniz yapıp/yaptırabilirsiniz. emco high voltage, applied kilovolts, ultravolt gibi firmaların bilimsel amaçlı birçok modül veya hazır sistemleri var oldukça uygun fiyatlara. örneğin 200 dolara 5000voltluk modül alabilirsiniz (emco CA05 fiyatıdır). yapacağın işlemi tam bilemiyorum ama tahminim lineer regülasyona gerek olmadığı. varsa da yapacak birşey yok umarım bapk proje fonun vardır çünkü hazır alacaksın

tavsiyem işini görecek ucuz modüller bulman veya ihtiyacına özel yaptırman. dışardan modül(dc converter) alırsan cebinden al sonra bir şirketten fatura ayarla:) çünkü üniversitelerdeki bilimsel araştırma amaçlı malzeme temin prosedürüne bulaşmak istemezsin. hele de türkiyede satılmayan bir ürün beğenip almaya kalkarsan yurtiçinde aracı firmaya da komisyon vermek zorundasın(ulusal firma üzerinden almak zorunlu. sadece özel durumlarda ve birkaç üniversite direk alıma izin veriyor diye biliyorum). fiyatlar çok fahiş oluyor. ayrıca proformasıydı onayıydı teminiydi derken tezin yetişmez. bapk kapsamında yapıyorsan alacağın ürünü baştan belirtmen gerekirdi, sonradan ekletmek de mesele aklında olsun. son olarak tam olarak nasıl bir kaynağa ihtiyacın olduğunu anlamak için google akademiğe girip yapacağın işlemle ilgili makaleleri bul, kimler nasıl yapmış bakıp oradan yola çık derim. biraz daha detay verirsen belki daha çok yardımcı olabilecek çıkar

Böyle bir konuda (200 watt gücünde yüksek gerilim üretme) hiç deneme yapmadığım için forum üyelerinden söyleyeceklerimi sadece bir fikir olarak kabul etmelerini ve olur olmaz diye nedenleriyle kendi fikirlerini paylaşmalarını istiyorum: Örneğin elimizde 220V AC / 34,2 V AC 200 watt gücünde bir transformatör olsun yani dönüştürme oranı 220/34,2= 6,43 bu trafoyu ters olarak 220 volta bağlayalım yani giriş 220 çokış 220*6.42=1412,4 Volt oldu bunu köprü diyotla doğrultup bir kondansatörle ripple kısmını hafifletim Çıkış=1412,4*0,707=1000 V DC yi alalım herşey güzel gözüküyor, eğer trafoda 1000 Volta yükseltmeden ötürü sarımlar arası gerilim atlaması olmazsa, doğrultma için uygun diyotlar varsa ve çıkışa bağlayacak bir kondansatör bulabilirsek bu sistem çalışır gibi gözüküyor bu açılardan bakılırsa böyle bir devre yapmış bir arkadaş varsa söylediklerimi değerlendirip doğruluk payı varmıdır, uygulanabilir mi söylerse sevinirim. (tabi söylediğim gibi bir dönüştürücünün 1000 volt 200 ma akım verirken şebekeye bağlı ve 60 V üstü bir gerilim verdiğinden, sonucu çok ağır olabilecek çarpılmalara karşı çalışma ortamında çok büyük özenle kullanılması gerekecek)

arkadaşlar 10v-20v girişe 13.8v elde edebilecğim bi devre varmı .. çok acil ihtiyacım var .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri