DC-DC Gerilim Katlayıcı

Merhaba arkadaşlar,

30-40 VDC arası güneş panellerim var. panel çıkışı gerilimi 50-60 VDC yapmam gerekiyor. panel max akımı 8,8A. gerilimi 2 katına çıkarırken akım düşecek hiç önemli değil. yarı yarıya düşebilir. 4 panelim var DC güç kaynağı gibi düşünülebilir. bunları ayrı ayrı yükselteceğim ve elektronik yükselticilerin çıkışlarını seri bağlayacağım. 30V 8A panel çıkışını 60V 4A yaptım diyelim, bu elektronik yükselticilerin çıkışlarını seri bağladım 4 adet 60x4= 240VDC 4A oldu. bunu yapmak istiyorum. yardımcı olabilir misiniz.

seri bağlarsanız akımınız düşmez voltaj artar.
4 paneli seri bağlarsanız 4x(30-40) =120-160 volt dc 8.8 A elde edersiniz.

8 bağlarsanız hesaplayınız.

kaç paneliniz var ve kaç volt almak istiyorsunuz?tam olarak ne yapacaksınız?

4 panelden 240 v almam gerekli. Bu yuzden gerilimi yukseltmem gerekli. 8 panelim yok.

4 ünü seri bağlayın veya 4 ünü paralel bağlayın. (veya 2 serli seri sonra paralel). voltaj ne kadar yüksekse kayıp o kadar az olur voltaj artırırken.

ister step up dc-dc converter yapın izolasyonsuz, ister trafolu half bridge veya full bridge topology li izolasyonlu bir step up devresi. veya forward converter vesaire...
dc-dc step up (boost)converter bakınız.
full bridge dc-dc converter bakınız.

sonuc olarak 240 volt 4 A bir gücünüz olur. panelleri bağlayın, oluşan voltajı yukarıda yazdığım dc-dc converterlarla istediğiniz voltaja getirin.

http://320volt.com/tag/dc-dc-konvertor/
http://320volt.com/en/sg3524-12v-24v-10-amper-dc-dc-boost-konvertor/

inceleyiniz. biraz hesap kitap yapmanız gerekli.

Son düzenleme:
Paneller kaç watt kaç volt çıkıyor bir panelden birde yükselttiğiniz voltajda ne çalıştıracak siniz

Sağlıklı bir çözüm üretemedim. 2 Panel satın aldım. :)

Benim 4 oldu, farklı markalar.
🙂 3 tane 315, bir tane 320w
Farklı markalar olduğundan Sistemin çok sağlıklı çalışmayabilir 315 in 4 katını alabilirsin seri bağlantı yaparsan eğer voltajlar aynı ise paralel bağlayıp bir aküyü şarj edip yukseltebilirsin veya boost mppt cihazı var bundan alıp voltajı yükselterek şarj yapabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri