Dc-Dc Converter Hakkında Kaynak Arıyorum

  • Konbuyu başlatan eewwrree
  • Başlangıç tarihi

eewwrree

Üye
Katılım
16 Ocak 2007
Mesajlar
9
Puanları
1
Yaş
36
İnternette aradım bulamadım.Şöyle çok güzel anlatan bir kaynak arıyorum.(Uygulama değil teori arıyorum.)Bu benim ödevim.Yardımcı olabilir misiniz???
 

bekki

Üye
Katılım
15 Mar 2007
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
36
aynı ödevi bende arıyorum arkadaşlar lütfen yardımcı olun. teşekkürler
 
Katılım
22 Şub 2007
Mesajlar
7
Puanları
1
Yaş
36
buyrun size dc- dc converter ile ilgili tez


ÖZET
Elektrik sistemlerinde bir yüke giden elektriksel gücün kontrol edilmesi gerekir. Bunun yapılması verimli bir biçimde olmaktadır.

Gücün kontrol edilme yollarından birisi bir gerilim seviyesinden başka bir gerilim seviyesine güç dönüştürme işlemidir. Alternatif akımda (AA) dönüştürme işlemi transformatörlerle verimli olarak yapılmaktadır. Fakat transformatörler doğru akım (DC/DC) güç dönüşümü için kullanılmaz. Bu tezde DC-DC konvertörlerin yük akımı ve gerilimine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Ancak incelemenin büyük bir bölümü anahtarlama modlu çalışan ve gerçekleştirdiği işlem açısından beş gruba ayırabileceğimiz. DC-DC konvertör çeşitlerine ayrılmıştır.

Gücün DC/DC dönüşümünün verimli olarak yapılabilmesi için anahtar mod konvertörlerine ihtiyaç vardır. Güç konvertörleri, reaktif elemanlar ve anahtarlardan meydana gelir. Çalışma prensibi devrede kullanılan anahtarların iletim ve kesim sürelerinin ayarlanması ile yapılır. Yükü besleyen gerilim frekansı büyük değerlerde ise pratik olarak yüke kesintisiz DC güç aktarımı mümkün olur. Bu tür konvertölerin tatmin edici işletimi, reaktif elemanların uygun konfigürasyona ve uygun anahtarlama metotlarına bağlıdır.
 

Ekli dosyalar

  • DC_DC Konvertörler - Tezi.rar
    720.2 KB · Görüntüleme: 1

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
117,244
Mesajlar
826,122
Kullanıcılar
426,856
Son üye
furkanyunus

Yeni konular

Üst