DC-DC BUCK-BOOST convertor(hem azaltan hem artıran) çevirici

Bay_RAM

Üye
DC-DC BUCK-BOOST convertor(hem azaltan hem artıran) çevirici tasarımını hesaplamalarını yapıyoruz giriş 24 çıkış olarak 12 voltu görmek istiyoruz bunun için duty cycle seçimi dogru herşey uygun olarak seçiliyor ama proteus isisde yaptıgımız hesaplamaların sonucunu osiloskopta göremiyoruz. -12 volt ölçüm yapmamız gerekirken -1.25 civarında yada -0.5 v civarında değer alıyoruz problem nerden kaynaklanıyor yardım ederseniz sevinirim

Ben de benzer problemi devremi matlab ta kurarken yaşadım. Yükseltici yapmaya çalışırken devre ideal durumda çok güzel çalışıyor ama devreye elemanların iç dirençlerini de ekleyince çok enteresan durumlar çıktı. Bu elemanları iç dirençlerinin büyük olduğu anlamına gelmiyor. Sadece normalde anahtarlama elemanın üzerinde gelmesi gereken gerilimden farklı bir gerilim geldiği için oluyor. Devrenizi elemanların iç dirençlerini hesaba katarak analiz etmeye çalışın. İşine yarayacak bir site biliyorum:
http://services.eng.uts.edu.au/~venkat/pe_html/ch07s1/ch07s1p1.htm

arkadaşlar bu tip devrelerin analtımları dökümanlarını bizlerle paylaşabilir misiniz ?

kurdugumuz devreyi mosfetle anahtarlıyoruz pulse kaynagı topraklı ve 5 volt verdıyoruz hata burdan kaynaklanıyor sanırım Vgs degerinı hesaplarken Vg yı 5 volt ama Vs yı girişten alıyor olmalı Vg degerini artırdıgımızda istediğimiz degere dahada yaklasıyoruz ama hem anahtarlamada kullanıp hemde vs yı nasıl yalıtım yapacagız yardımınızı beklıyoruz (yusuf yusuf)

Problem darbe trafosu kullanılarak çözüldü.:D

Kardeş aynı sorun şu anda bende var çıkıştan aynen senin dediğin gibi değerler alıyorum -1,-3 arasında hoca bize ödev olarak verdi ama bir türlü girişten daha yüksek değer alamadık darbe trafosu ile çözüldü yazmışsın nasıl yardımcı olabilirmisin bu konulara biraz yabancıyım

aykuttortup kardeş senin verdiğin devreyi indirdim fakat sürüm farklılığından açmıyor tekrardan link atabilirmisn

benimde tez konum boost devresi tasarlama simplorer da devreyi yapıyorum ama mosfet veya farklı anahtar kullandığım zaman olmuyor.nasıl yapabilirim?

Arkadaşlar smps ler için proteus iyi değildir. Şirketler de profesyonel olarak bu işi yapanlar, OrCAD ve Psim gibi programlar kullanıyor. Proteus basit analog devreler ve dijital elektronik te iyi diye biliyorum.

Arkadaslar merabalar bu odev sorusunu matlab 2010 da cozmeyi denedim ama dalga sekillerini cikaramadim akil fikir veren olursa cok sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG-20160617-WA0000.jpeg
    IMG-20160617-WA0000.jpeg
    139.8 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG-20160617-WA0002.jpeg
    IMG-20160617-WA0002.jpeg
    83.3 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913