DC 13,8 V luk tam regüleli Adaptör yapımı

PAN PN1012 12A GÜÇ KAYNAĞI - TRAFOLU​

@Mr_YAMYAM hocam sanıyorum ellerinde kalan son ürünü de ben satın almış olabilirim. Kaliteli bir Telsiz güç besleme Adaptörü ne benziyor. Oldukça ağırmış. Neyseki kapıya kadar getirdiler. :) İçerisinde modifiye yapılması gereken veya değiştirmemiz gereken eleman varmı ? Resimler bu şekilde.

Giriş: 220-240V AC, 50-60Hz
Çıkış : 13,8VDC
Çıkış A: 12 A DC sürekli (Born Klemens)
Gürültü: <150mVpp
Aşırı Yük Koruma
Yüksek Voltaj Koruma
Işıklı Aç/Kapa Anahtarı

Ağırlık: 5,6 kg
aküyü güzel şarj eder bu, nasıl kasabım ama :)

@paskomya usta akü şarjı için ayrı cihazım var. Gürültü seviyesi <150mVpp olan adaptörle aküyü şarj edersek adaptör darılır.:)

Akü şarj cihazım AJ-618A sanıyorum daha önce forumda konu açıp inceleme yapmıştık

Ekli dosyalar

• HPIM8230.JPG
    HPIM8230.JPG
    417.7 KB · Görüntüleme: 9

@paskomya usta akü şarjı için ayrı cihazım var. Gürültü seviyesi <150mVpp olan adaptörle aküyü şarj edersek adaptör darılır.:)

Akü şarj cihazım AJ-618A sanıyorum daha önce forumda konu açıp inceleme yapmıştık
nasıl kasabım ama dedim ya, benden bir cacık olmaz bu konularda.

Adaptörü beğendim.
1980 li yılların sonu, 1990 lı yılların başı teknolojisi ile üretilmiş bir adaptörmüş.
O yıllarda çin işi uyduruk devre elemanları pek bulunmuyordu. Dolayısı ile o adaptördeki tüm malzemeler orijinal denilebilir.
Dolayısı ile herhangi bir parçayı değiştirmeye kalkarsan ya çok pahalı olanlarından ama zor temin edebileceksin, Ya da uyduruk çin işi malzeme takarak adaptörün teknik değerlerini gıbızlatacaksın.

Transistörün kapağını çıkartıp resim çektim ama okunmuyor. Almanlar üretim yaparken akıllıca davranmışlar Çinlilerin 1980-1990 yıllarında bu ürünü klonloyabilecekelerini düşünerek transistör kodlarını silmişler. @Mr_YAMYAM hocam bu adaptörü beğendiyse mutlaka kaliteli iyi bir üründür. Bu adaptörü CB veya UHF-VHF sabit telsiz adaptörü olarak kullanacağız.

Ekli dosyalar

• IMG_4288.JPG
    IMG_4288.JPG
    61.6 KB · Görüntüleme: 10
Transistörün kapağını çıkartıp resim çektim ama okunmuyor. Almanlar üretim yaparken akıllıca davranmışlar Çinlilerin 1980-1990 yıllarında bu ürünü klonloyabilecekelerini düşünerek transistör kodlarını silmişler. @Mr_YAMYAM hocam bu adaptörü beğendiyse mutlaka kaliteli iyi bir üründür. Bu adaptörü CB veya UHF-VHF sabit telsiz adaptörü olarak kullanacağız.
Transistör o yıllardaki MALASYA üretimlerine benziyor.
Günümüzde bu kalitedeki üretimler altın gibi...
Transistörlerin sürülme tekniğine göre olasılıklar..
Yüksek akımla sürülüyorlarsa 2N3055 türü olabilir.
Düşük akımla sürülüyorsa, BD317, BD318, veya MJ türü olabilir.
Dikkat edilirse transistörün üzeri gümüşi boya kaplamadır.
Bu ürünler o yıllarda markalı ürünlere göre daha ucuz olsa da, tabiri caizse köpek gibi çalışan ürünlerdendi.
Orijinal markalı ürünlere 10-12$ gibi para vermektense 3-4 dolar gibi bu ürünler gayet güzel iş görüyordu.
Malasya üretimi olsalar da orijinal ürünler gibi tested ürünlerdendi.

Üzerinde Malezya yazısını hemde 2N3055 yazısını okuyorum.

Benzer bir kaç tane elimde eski transistor var bir kaç tanede toshiba 2n3055 ve 2n3773 mevcut. Teansistorler 1997 tarihinde alınma.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri