DC 12V Motor Hız kontrolü

Merhaba kontrolkalemi ;

elimde 12V luk RC tip diye yada teyp motoru diyebileceğimiz DC motor bulunmakta ,şimdi ben bu motorun hızını düşürmem için neyapmam gerekli ufak bir hız kontrolü devresi var ise benimle paylaşırmısınız??

hız kontrolü için gerilimi değiştirmeniz gerekir küçük güçlü bir motor olduğu için lm 317 ile hız kontrolü yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

elinizde ufakta olsa küçük bir devre Varmı var ise benimle paylaşırmısın ustam ?

kardeş saten i.TANDOĞAN abininde dediği gibi verdigi lm 317 ile yapacağın devreyi kafandan kurabilirsin en basidinden bi direnç bi potans yada trimbot yardımı ile yapabilirsin ama süslemek sana kalmış devreyi

LM 317 entegresine ait hangi Pin ayağı +besleme hangisi (-) besleme bunu gösteren bir diyagram yada entegre profili yok?? gönderdiğinizde? uzak kaldım elektronik konularına. Yardımcı olabilirmisiniz ?

yazı size gelecek şekilde tutarsanız sol ayak vin orta ayak adj sağ ayak vout

yazı size gelecek şekilde tutarsanız sol ayak vin orta ayak adj sağ ayak vout

voltage-regulator.png

Şimdi oldu gerçekten diğer işlerle uğraşmaktan gerçekten dijital elektronik konularına ve uygulamasına uzak kalmışım arkadaşlar , hız kontrol devresi üzerinde encoder yaparak mekanik tip programlayıcı yapacağım ,PLC üzerinden o yüzden gerekliydi şimdiden teşekkürler ,hayırlı çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri