Dc 12v besleme geldigi halde 12v motoru calıstıramıyorum?

cervus

Üye
Merhabalar

Benim bir sıkıntım var sizlerle paylaşmak istedim

Teknemde pis su atık pompam var ve dc12v calısmakta ıdı ama suan calışmıyor

Şalteri acıktan sonra sintine pompasını otomatik start ve stop şamandırasını aktif hale getiren switch basıyorum ve su seviyesi yuksek oldugu halde şamandıranın yukarı kalktıgı halde pompam yani elektrik motorum çalışmıyor...birde röle koymuşlar şalteri on pozisyonuna alınca röle cekio ses gelio ama baglanıtıları cozemedım.. benim tahminince izledigim elektrik yolu su sekilde

1-salteri on poziyonuna getirdim
2-röle cekme sesini duydum
3-şamandıra switch on pozisyona getirdim ve switch lambası yandı
4- şamadıra yukarı kaldırdım açık kontaklar kapadıgını gördüm
5-Elektrik motoruna dc 12 v girdigini gördüm
6- şamandıra ve elektrik motoru saglamlık kontorolu yaptım ve saglamlar...

ama motor çalışmıyor Müzik setinin 12v beslemesini aldım ve motor çalıştı ama bu sefer şamandırayı baglayamadım ve motor otomatik start stop yapamadı ya arızanın nerde oldugunu tahmin ederseniz sevinirim yada yeni bir tesisat cekmek için devre seması yollarsanız sevınırım...

Müzik setinin 12 Volt beslemesini röleye mi verdiniz yoksa motoru denemek için direkt motorun uçlarına mı bağladınız?

kardeş sen birde 12VDC gerilimini DC rÖleye ver bakalLm ne olacak? yada dc röle seni aldatıyor olabilir farklı kontaklar varsa NO yada NC kontaklarına bagla derim..

evet ben motoru denemek için direk teyp den motora bagladım ve motor çalıştı...yanlız ben besleme şalterini açınca röleden çekme sesi gelio ve motor uclarına dc12 gelio ama çalışmadı ama uclardan bırıne toprak bagladım motor calıstı ama sureklı olarak bu seferde şamadıra saglam oldugu halde görevini yerine getirmedi...

evet ben motoru denemek için direk teyp den motora bagladım ve motor çalıştı...yanlız ben besleme şalterini açınca röleden çekme sesi gelio ve motor uclarına dc12 gelio ama çalışmadı ama uclardan bırıne toprak bagladım motor calıstı ama sureklı olarak bu seferde şamadıra saglam oldugu halde görevini yerine getirmedi...
Sanırım yaptığınız işlem şase bağlantısına güçlendirmek yani + ucu gene röleden aldınız doğru mudur?

uclar roleden gelıo sanırım kablo takıbı yapamıcak kadar cok karıısk kablolar tekne cok eskı oldugu ıcın heryer karısık motora gelen ucların eksı olanına yatın motorundan topraklama aldım ve sureklı calıstı sonra soktum ama bugun tekrar aynı sekılde motoru aktıf edeyım dedım bu sefer olmadı..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri