DB'deki S5Time tipindeki sayının HMI!da artırılıp-azaltılması

Simuzer

Üye
CPU315-2DP ve TP1200 cihazlarım var.

CPU'daji DB1'de aşağıdaki gibi tanımlı bir satır var.

ZAMAN; S5TIME tipinde S5T#10s değeri var.

Ben bu değeri HMI paneldeki bir butondan 1 saniye artırıp başka bir butondan 1 sn azaltmak istiyorum. Butonun event kısmından IncreaseTag ve DescreaseTag ile yapamadım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba
Zaman ayar aralığınız min ve max kaç sn olacak ?

Zaman degerini aşağıdaki gibi MD40 veya DB de REAL tanımla, MD 50(DWORD) aşağıdaki işlemler sonucu time formatında oluşacaktır.
MD50 deki datayı PT girişine yazıp SFB4 ü çağır, , IN girişini aktifleyerek ondelay timer çalıştırabilirsin.
Koddaki arttırıp azaltma olayını MD40 real data üzerinde yapacaksın(Bu kısım ellerinden öper)

Kod:
      L     MD    40                    //  45.6 OP den
      L     1.000000e+003
      *R    
      RND   
      T     MD    50                    // 45s600ms

CALL  "SFB4_TON" , DB4
       IN:=M10.0
       PT:=MD50
       Q :=M10.1
       ET:=

Çözümü bulmak biraz zamanımı aldı ama daha basit bir yolunu kendimce buldum :)

HMI'dan ZAMAN'ı I/O FIELD objesi ile eklediğimde DISPLAY FORMAT türünü DECIMAL, 6 basamak olarak ayarladım. Ancak burada saniye değil mili saniye olarak görünüyordu. Ben de 1 değil 1000 olarak artırıp azaltma işlemlerini butonlara tanımladım. Ekransa milisaniye değil de saniye olarak görüntülenmesini istediğim için 6 basamak olan sayının sağdaki 3 basamağını üzerine zemin renginde bir RECTANGLE ekledim. Onun da üzerine SN yazdım..

Sonuç; Operatör ms yerine sn görüyor, artırma ve azaltmayı ekransa sn olarak görüyor. :)

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    9.3 KB · Görüntüleme: 30

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular