Davlumbaz motoru yağlama

osmanbuke

Üye
Arkadaşlar resimde gördüğünüz davlumbaz motorunu fan dönmediği, yaglanfigi için söktüm. Elimden geldiği kadar bu kadar temizleyebildim.
Motor kısmı sargilarin arasındaki yuvaya girecek. ama ben bunu yani sarginin içini motorun rahat dönmesi için yağlamam gerekiyor mu?
Gerekiyorsa ne tür yağ kullanmam lazım.
Birde yinede dönmezse bu motorun kodu veya ismi, modeli nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_20191126_230123.jpg
    IMG_20191126_230123.jpg
    289.7 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_20191126_230111.jpg
    IMG_20191126_230111.jpg
    252.7 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20191126_230107.jpg
    IMG_20191126_230107.jpg
    314.8 KB · Görüntüleme: 44
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
rulmanları bozuk gibi geldi bana, eğer doğru gördüysem değişmesi gerekir. rulman yok burç varsa kauçuklu gres yağı kullanabilirsin.

Zannedersem rulman yok. Çünkü motor pervanesi ile birlikte komble dönüyor. Kauçuklu gres yağı zarar vermez herhalde değil mi? Ben Würth'ün sprey yağları var onu kullanmayı düşünüyordum.

Würth'ün sprey yağları ısıyla ve zamanla buharlaşacaktır, ama gres yağı daha uzun süre dayanacaktır. ben tavsiye ettim illa kullan diye bir kural yok, belki de yalnış tavsiye de vermiş olabilirim. seçim senin...

Merhaba. Gölge (yalancı) kutuplu asenkron motorun çıkış miline akuple olan santrifüj tipte fandır, bu resimlerde görünen davlumbaz motoru. Sargı içini değil, ortada dönen sincap kafesli rotorunun bağlı olduğu mil ucuyla girdiği kaymalı yatağı ve mil ucunu (rulman görünmüyor, rulman olsaydı yağlamaya gerek olmazdı) siz sadece bu tutukluğu gidermek için yağlayacaksınız. Düşük RPM (devrile) dönen el mikseri dişlileri, 12 volt çakmaklıkla çalışan araç mini hava kompresörünün kompresör dişlileri, elektrikli matkaplar, mutfak robotlarının plastik dişlilerinde, vb. daha yavaş devirlerle, çok yüksek devirle dönemeyen bazı makina parçalarında genellikle gres yağı kullanılır, çok ince dikiş makinesi yağı, vb. genellikle prensipte kullanılmaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Gölge (yalancı) kutuplu asenkron motorun çıkış miline akuple olan santrifüj tipte fandır, bu resimlerde görünen davlumbaz motoru. Sargı içini değil, ortada dönen sincap kafesli rotorunun bağlı olduğu mil ucuyla girdiği kaymalı yatağı ve mil ucunu (rulman görünmüyor, rulman olsaydı yağlamaya gerek olmazdı) siz sadece bu tutukluğu gidermek için yağlayacaksınız. Düşük RPM (devrile) dönen el mikseri dişlileri, 12 volt çakmaklıkla çalışan araç mini hava kompresörünün kompresör dişlileri, elektrikli matkaplar, mutfak robotlarının plastik dişlilerinde, vb. daha yavaş devirlerle, çok yüksek devirle dönemeyen bazı makina parçalarında genellikle gres yağı kullanılır, çok ince dikiş makinesi yağı, vb. genellikle prensipte kullanılmaz. Kolay gelsin.

Hocam o nasıl bir açıklamaydı öyle ya, helal olsun hayran kaldım.
Üstadım mil ucu dediğin bunun ucunda yuvarlak bir demir parçası var. Bu milin ucundaydi temizlemek için çıkarttım.
O zaman bu milin ucunu, yuvarlak bilyeyi ve motorun içine girdiği yani döndüğü yatağı yaglayacagim anladığım kadarıyla. Wd40 yağlayıcı aldım. Yapıp haber veririm buradan
wd40 yağlayıcı aldım ve yağ sürdüm. yeniden monte ettim. Bu seferde motora elektrik geliyor ancak motor harekere geçmiyor. Sanki bir şeyler motorun dönmesini engelliyor. Ben sıkıştım şurada taş var onu kaldır diyor sanki

Ekli dosyalar

• IMG_20191126_230111.jpg
    IMG_20191126_230111.jpg
    252.7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake