Data ve Zayıf Akım Tesisatları Hakkında Yardım

copacabana

Üye
arkadaşlar

Data ve zayıf akım konusunda hemen hemen hiç birşey bilmiorum.
Elimde bir keşif var. Bu keşifteki data ve zayıf akım kalemlerini aşağıda belirticem. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan ricam parça parça malzemeleri tanıtırlarsa, nerede ne için kullanıldıklarını belirtirlerse bütün olarak zayıf akım tesisatlarını anlamamız hakkında ben ve benim gibi eksik olan arkadaşlara büyük yardımları olacaktır.

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler

5 - ) YANGIN ALARM SİSTEMİ
2x2x0,8 J-H(st)H
8 Çevrimli 1008 Dijital Adres Kapasiteli Alarm Pan
Bakımsız Tip Akü 12 V 24 Ah
Röle Kartları İçin Yüzey Montaj Kutusu
24v 3a Şarj Devreli Güç Kaynağı
Adresli Manuel Buton
Adresli Tip Optik Duman Dedektörü
Adresli Tip Isı Artış Dedktörü
Adresleme Modülü (İnput Modül)
Adresleme Modülü (Out Put Modülü )
Elektronik Korna + Flaşör 24v Dc.Etanj

6 - ) BİLGİ İŞLEM DATA TESİSATI
CAT6e HS-UTP
24 port UTP CAT6 19’’ Patch Panel
UTP CAT6 PVC 4x2x24# Patch Cord Gri 1m.
UTP CAT 6 PVC 4x2x24# Patch Cord Gri 3m.
UTP CAT 6 Keystone Jack +22,5*45 Modül
Data Prizi
Sarf Malzeme
Test Etiketleme
Sistemin Yapılandırılması
RACK KABINET VE AKSESUARLARI
12U 600*450 Duvar tipi Rack Kabinet
2'li Fan Module-Electronik Thermostatlı
6'lı Power Module
Sabit Raf
Hareketli Raf
1U Organızer
Vida,somun pul 20'lik Paket
SWITCH
ProCurve Switch 2510-24 ( Kullanıcılar ) 24 Port 10/100 + 2 Port Gigabit veya Paylaşımlı Mini-GBIC Yuvası, Fansız Yapı
ProCurve 2520-24-PoE Switch (wirelessler ) 24 Port 10/100 PoE + 2 Port Gigabit + 2 Port Gigabit veya Paylaşımlı Mini-GBIC Yuvası
"ProCurve Wireless Access Point 10AG WW a/b/g PoE
Kutuda güç adaptörü gelmektedir."
Wireless LAN Controller
Sistem Kurulumu
FİREWALL SİSTEMİ
SonicWALL NSA 2400 (1 Yıl Tüm UTM Servisler Dahildir)
LOGSIGN Hot Spot Server & Log Analyzer NSA Serisi
Qnap 239 Pro Nas Server (Logsign Üzerine Kurulacak)
1 TB 7200 SATA2 32MB Hardisk
Sistem Kurulumu

7 - ) TV TESİSATI
Tron 8 Kanal Tek Yan Band
Hat Amfisi
Rack Dolap
1/8 5-1000 Splitter
1/4 5-1000 Splitter
Next 10 x 32 Sonlu Santral
Next 10 x 8 Sonlu Kaskat
Next 120 cm Çanak
Next Quattro Santral Lnb
Mdu Lnb
Tost Kablo
Next 16900 Fta Uydu Alıcı
RG6/U6 Anten Kablosu
RG11 Anten Kablosu
TV Prizi

8 - ) TELEFON TESİSATI
10 Çift Telefon Dağıtım Kutulu Kesmeli Regletler dahil
Ms 128 Santral 16 Harici /64 Dahili
Abone Gennişletme Kartı 0 / 16
2x2x0,50+0,50 HBH
20x2x0,50+0,50 HBH
Sarf Malzeme

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
dostum bu çok geniş bir konu olduğu için burada sana kimse bu konuyu tek tek açıklayamaz. sen öncelikle megep in yangın ihbar sistemleri ve bağlantıları isimli bir kitabı var internette mevcut o kitabı indirip inceledikten sonra bu sorularına çözüm bulacağını düşünüyorum. saygılar.

haklısın geniş bir konu.

Kendim kaynaklardanda araştırıyorum .

Buraya acmak amacım kaynaklarda bulamadıklarmı ogrenmek aynı zamanda formdaki arkadaslarında faydalanması.

konuyu bilenlerin elbette hepsini açıklamasını beklemiyorum

ama herkes 1-2 şey açıklasa bilgi büyür rksik kalmaz

Hepsi ayrı birer POZ nosunu belirtiyor anlaşılan... Her bir malzemenin açıklamalarını yapmak uzun olsada birkaç tanesini ben açıklayayım..

Yeni çizdiğim bir projeden :

12U kabinet içinde Patch panel yani tesisattan -duvar tarafından- gelen CAT6 data kablolarının irtibatlandığı her biri 8 er pin girişinden oluşan data jackları olan bir panel...

Fan resimde üstte görünen türüne göre ayarlanan sıcaklıkta çalışan Kabinet İç ortam soğutma tertibatı..

Swichlerde 24 kullanıcı + 2 port kontrol portundan oluşan ağ bağlantı aygıtı..

organizer yine resimde görünün kabinet içi CAT kablolarının düzenli bir şekilde durmasını sağlayan demir klipsler...

Bu da yangın ihbar sistemi ,resimdeki konvansiyonel...

Kartlar ,aküler vs... içinde...

JHSTH kablo hologen Free ısıya dayanıklı yangın alarm sistemi bağlantı kabloları

Ekli dosyalar

• kabinet.GIF
    kabinet.GIF
    12.7 KB · Görüntüleme: 226
  • alarm.GIF
    alarm.GIF
    10.3 KB · Görüntüleme: 157
hocam yakalamışken sorayım burada 12 u kabinet neyi ifade ediyor yani 12 u olması büyüklüğüyle alakalı bir durum sanırım ama biraz açıklarsanız sevinirim

birde elinizde bu tarz zayıf akım projeleri keşif adetleriyle birlikte varsa paylaşırsanız sevinirim.

meslekte yeni bir elektrik mühendisiyim. Keşif çıkartırken bu konularda zorlanıyorum amacım bu açıklarımı kapatmak

teşekkürler ilginiz için

hocam yakalamışken sorayım burada 12 u kabinet neyi ifade ediyor yani 12 u olması büyüklüğüyle alakalı bir durum sanırım ama biraz açıklarsanız sevinirim

Evet 12 U büyüklüğü ile alakalı 1U yaklaşık 4,5 cm 12U 12x4,5= 54 cm..

Bu kabinete genelde 2 adet patchpanel 2 swich ve bir priz ünitesi monte edilebilir...Server konulamaz ,çünkü küçük...

Data sistemleri konusunda önerebileceğiniz bir kaynak var mı acaba? Fiyat teklifi istediğimde çok uğraşıyorum bende konuya hakim olmadığım için.Şimdiden teşekkürler.

Data sistemleri konusunda maalesef , topluca bilgiye ulaşabileceğimiz bir kaynak kitap vb. yok bildiğim kadarı ile ,uzun yıllardır bu sistemler üzerinde çalıştım ama bilgi olarak yazılı bir şekilde toparlayabildiğimiz pek fazla döküman yok maalesef...

Örneğin kabinetler konusunda ESTAP ve YAVUZ pano nun internet sitelerine bakabilirsin...
Swich ler ile ilgili zaten pek çok donanım ile ilgili internet sitesinde bilgiler var...

Fakat özel swich lerle ilgili örneğin yönetilebilir swich gibi , bilgiler az...
Data sistemlerinde çok fazla donanım malzemesi olduğu doğrudur , eğer hiç uygulama yapılmamış ise ve uygulama görülmemiş ise sıkıntı çekebileceğiniz doğrudur...

Büyük projelerde , keşif veya fiyatlama konusunda bölgenizdeki donanım iyi olan konusunda firmalardan yardım iste...
Sorun yaşadığın projen varsa münkün olduğunca bu forumdan yardımcı olmaya çalışırım

Son düzenleme:
YANGIN ALARM SİSTEMİ kısmında ben yardımcı olayım.

5 - ) YANGIN ALARM SİSTEMİ
2x2x0,8 J-H(st)H (Yangın alarm ve algılama tesisatında kullanacağınız kablo)
8 Çevrimli 1008 Dijital Adres Kapasiteli Alarm Pan (Bu panel üzerinde tesise kuracağınız duman,ısı dedektörü ve kimi zaman yangın ihbar butonları işaretlenerek yangının hangi bölgede çıktığını panel üzerindne görebilmenizi sağlayan bir nevi görsel santral)
Panel ve elemanları hakkında daha fazlası için şu kataloğu incelemenizde yarar var.

https://i.kontrolkalemi.com/1/katalog-tr.pdf

Bakımsız Tip Akü 12 V 24 Ah (Devre elemanlarınına uygun voltaj vereiblmek için kullanılmaktadır)
Röle Kartları İçin Yüzey Montaj Kutusu (Röle kartlarının 4yollu 8yollu vs. olması durumuna göre bu röleyi içinde muhafaza edebilecek dış etkenlerden korumaya yönelik ve kolay sabitlenebilmesi için 'kutu')
24v 3a Şarj Devreli Güç Kaynağı (Elektrik kesintisi durumunda sistemin + acil durum armatürleri ve acil çıkış ikaz lambaları ve devrenin çalışması için akü beslemesi)
Adresli Manuel Buton (Adından da anlaşılabileceği gibi tesis içinde yangın gözle görüldüğü durumlarda kişilerin sistemi manuel harekete geçirebileceği yangın ihbar butonu)
Adresli Tip Optik Duman Dedektörü (Tesis içinde duman algılandığında panele bilgi gönderen duman dedektörü.)
Adresli Tip Isı Artış Dedektörü (Bu dedektörler kazan dairesi gibi mekanlara konulurlar.Alanda istenilen ısı eşiği aşıldığında panele bilgi gönderen ısı dedektörü)
Adresleme Modülü (İnput Modül) (Yukarıda bahsedilen panelle birlikte kullanılan adresleme modülüdür.Buraya bağlanış şekillerine göre panel üzerinden tehlikenin hani bölgede olduğunu panele bildiren yardımcı devre elemanı)
Adresleme Modülü (Out Put Modülü ) (Yukarıda bahsedilen panelle birlikte kullanılan adresleme modülüdür.Input modülünden gelen verilere göre tehlike ihtiva eden bölge neresi ise oradaki sprinklere suyun gitmesi için sprinklere giden tesisattaki valfı açacak enerjiyi göndermesi için panele uyarı verir.Panel otomatik ise direk o bölgenin sprink sistemini aktif eder manuel ise uyarı anında panelden hangi bölgede tehlike olduğunu gören kişi bunu manuel olarak yapar )
Elektronik Korna + Flaşör 24v Dc.Etanj (Korna bildiğimiz korna tehlikeli durumlarda tesis içindekileri uyarmak için kullanılan sesli uyarı sistemidir) (Flaşör; yönetmelikte şöyle der, duyusal kaybı olan kişilere tesiste bir tehlike bulunduğunu görsel oalrak bildiren ikaz lambası)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri