Data Blok Buton Oluşturma

bestk

Üye
Merhaba ekranda oluşturduğum sanal buton ya da çıkışları ya da değer kaydeden m2.3,md20 mw50 vs gibi alanları bu şekilde değil de data blok içerisinde oluşturmam program açısından daha mı iyi olur sizce?

2. olarak da örneğin m5.5 gibi bir bitim var ben bunu başka bir bitle değiştireceğim. Örneğin m5.5 in hepsini m10.2 yapacağım bunun kısa yolu var mı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Cevap 1 data blok içerisinde (M için bool cinsinde) data oluşturmak daha iyi olur ayrıca kalıcı olup olamayacağını da basitce belirlersin.
Cevap 2 TAG listesine gidip M5.2 yerine M10.2 yazıp compiler edersen yazılımda adresin degiştigini görürsün.
Tag listesinde istedigin bir tagın üstüne sağ tıklayıp cross referance seçersen o adresin nerelerde kullanıldığını da görebilirsin.

Cevap 1 data blok içerisinde (M için bool cinsinde) data oluşturmak daha iyi olur ayrıca kalıcı olup olamayacağını da basitce belirlersin.
Cevap 2 TAG listesine gidip M5.2 yerine M10.2 yazıp compiler edersen yazılımda adresin degiştigini görürsün.
Tag listesinde istedigin bir tagın üstüne sağ tıklayıp cross referance seçersen o adresin nerelerde kullanıldığını da görebilirsin.
Teşekkürler güzel bilgileriniz için. Peki hocam bir FB oluşturdum. Örneğin bu FB nin içinde Bool tipinde ya da int tipinde bir veri oluşturdum. Mainde bu FB yi çağırınca in ve out kısımlarına tag bağlamaya gerek kalmaksızın HMI ekrandan çağırabiliyorum zaten ama ben ayrı bir DB oluşturup tekrardan ilk oluşturduğum FB nin taglerine sizce bağlamalı mıyım? (Programın sağlığı açısından diyorum.Zaten her ikisi de oluyor) Yoksa direk oluşturulan FB nin DB sinden çağırsam mı daha güzel bir programlama olur? Cevabınız için teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri