DATA BLOCK KULLANIMI

hackaner

Üye
Siemens s7300 cp314 plc de bir projem var adreslemeleri daha önceden mw üzerinden yaptım yni mw1000 - mw1500 istayon bir mw2000-2500 arası istasyon 2 vs böyle gidiyor ma sonradan öğrendim mw adresleri 249 dan sonra kullanamıyorsun sonra data block dresleri kullanmak istedim ama beceremiyorum.anladığım kadarı ile örnek word için db1.dbw10.0 bit için db1.dbx10.0 gibi ma bunları nasıl ktif edebilirim ekrnla haberleştirebilirim yrdımcı olursanız sevinirim telefon ile irtibtda geçebiliriz. Biraz konu acil
ustalardn cevap bekliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
programında blocks kısmına girip sağ tıkla.insert new object kısmında data block seç.data block u yarattıktan sonra aç type kısmında kullanacağın verinin çeşidi seç.(ınt,word,dword gibi).bunu kopyalayıp yapıştır diyerek sana lazım olan değişken kadar değişik adres oluşturabilirsin.bu adresleri programında gerekli yerlerde kullanabilirsin.ekranla haberleştirmek içinde bu adresleri içeren tagları yazıp programında kullanabilirsin.

datablok içinde
[array1000..2500]
bool/byte/word/int/dint......vs
oluşturursanız işini görmez mi.

Siemens s7300 cp314 plc de bir projem var adreslemeleri daha önceden mw üzerinden yaptım yni mw1000 - mw1500 istayon bir mw2000-2500 arası istasyon 2 vs böyle gidiyor ma sonradan öğrendim mw adresleri 249 dan sonra kullanamıyorsun sonra data block dresleri kullanmak istedim ama beceremiyorum.anladığım kadarı ile örnek word için db1.dbw10.0 bit için db1.dbx10.0 gibi ma bunları nasıl ktif edebilirim ekrnla haberleştirebilirim yrdımcı olursanız sevinirim telefon ile irtibtda geçebiliriz. Biraz konu acil
ustalardn cevap bekliyorum

mw adreslerinin 249 a kadar olması senin cpu'nun özellikleriyle alakalı tamamen.yani cpu özelliklerinden kaç tane marker yazabilrsin önce ona bak derim...
bir word 16 bite tekabul eder.yani senin 1 numaralı data bloğunun 2. wordunu kullanmak istiyorsan başka bi yerde db1.dbx0.1-2-3-4-5-6-7,1.-1-2-3-4-5-6-7. bitlerini başka yerde kullanamazsın. yani sen word olarak bir data oluşturmak istiyorsan db1.dbw2 olarak işlemen lazım.bilmiyorum izah edebildim mi?
ekrana taşıma kısmını da control panelde istediğin db.ye sağ tık yapıp monitorıng deyip çeltklemen lazım ve db içindeki bit,byte vb.. verilerine de sağ tık yapıp flag oluşturman lazım

Merhaba

Eğer her istasyon için aynı adres dizisini kullanacaksanız ve istasyon sayınız fazla ise UDT kullanarak işinizi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.
Öncelikle yeni UDT oluşturun bir istasyon için gerekli adresleri yazın
Daha sonra yeni bir DB oluşturarak bu Db içinde her istasyon için oluşturmuş olduğunuz UDT yi çağırın
Her istasyon için adresleri tek tek yazmaktansa bu şekilde yazılımınız daha kolay ve daha düzenli olacaktır.

programında blocks kısmına girip sağ tıkla.insert new object kısmında data block seç.data block u yarattıktan sonra aç type kısmında kullanacağın verinin çeşidi seç.(ınt,word,dword gibi).bunu kopyalayıp yapıştır diyerek sana lazım olan değişken kadar değişik adres oluşturabilirsin.bu adresleri programında gerekli yerlerde kullanabilirsin.ekranla haberleştirmek içinde bu adresleri içeren tagları yazıp programında kullanabilirsin.

Selamun aleykum mef 3000 adinizi bilmedigimden nikinizle hitap edmek zorunda kaldim benim size bi sorum olucak daha yeni s7 300 e basladim fazla bi bilgim yok elimde cpu 318 -2 plc var siemens bunun icindeki progtama online olup yazılı programı bilgisayarima cekmak istiyorum ama biturlu başaramadım plc yanimda suan acaba bana yardim edebilirmisiniz nasil yapmam gerektiği konusunda simdiden cok Teşekkürler

Sent from my GT-I9100 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

arkadadaşlar benim bu konu ile alakalı öyle derin bilgilerim yok kaale almayın genede daha iyi bir bilene sorun. fakat bildiğim yarım yamalak bilgileri aktarmak isterim

cpu ların hafıza alanları bellidir. bu alanları aşmak malesef mümkün olamayabililiyor. memory hafızasının miktarını aşmak sanırım mümkün değil. zaten bizde memory hafızalarını çok tasarruflu kullanmak zorundayız. çünki onlar bize bir nevi röle görevi sanal görevler sağlıyor . buda buyuk proğramlarda lazım oluyor. dataları bence memory hafızalarında saklamak yanlış. bunun yerine kendi databloklarından direk kullanılmalı diye düşünyorum. eğer istasyonları toplu yapmak istiyorsak bir data bloğu hazırlayıp bütün bu adreslemeleri o blok üzerinden yapmamız gerekir. bunla ilgili iki örnek yaptım ekleyebilirsem ekleyeceğim.
ama bunlar gene nevi şahsıma munhasır abesle iştigalim kabul edilsin . siz genede daha iyi bilen birine sorun.

Ekli dosyalar

• data bloktaki hali..PNG
    data bloktaki hali..PNG
    6.8 KB · Görüntüleme: 318
  • kendi data bloğunda.PNG
    kendi data bloğunda.PNG
    7.6 KB · Görüntüleme: 283
  • ayrı arı değerlerin data blokta kullnımı.jpg
    ayrı arı değerlerin data blokta kullnımı.jpg
    12.5 KB · Görüntüleme: 276
Son düzenleme:
PLC den program çekmek için önce Siamtic managerde boş bir proje oluşturun, PLC seçeneği içinde Upload Station to PG seçeneği var onu seçin ve PLC yi gösterin (MPI adresini artın view ile) onayladıktan sonra indirmeye başlayacaktır. Ancak sembolik isimler ve yorumlar gelemeyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri