data block adresinin nerede kullanildigini bulma

checheva

Üye
Selam arkadaslar,

Simaticte normal input output adreslerinin nerelerde kullanildigini cross reference yardimiyla veya adres ustune mouse sag click yaparak go to location ile bulabiliyoruz. Data block adresleri icin buna benzer bir yol var mi?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
cross reference tan yine öğrenebilirsin.cross referance sayfasını açınca üst kısımda sarı renkli filtered kısmını tıkla açılan sayfada cross referance ta görmek istediklerini tıkla.

tesekkurler. operator panelde bir alarmı tetikliyor. wincc flexible'da alarmlara baktigimda adres db521.dbx117.1 seklinde gozukuyor. bir yerlerde setlenmeli diye dusunuyorum ama bir türlü bulamadım.

Merhaba

1-Program bu şekilde yazılmış ise cross referance da DB?.DBX117.1 olarak görünür.

OPN DB 120
R DBX 2.3 // "[Allarmi_&_Warning]".A020
R DBX 2.4 // "[Allarmi_&_Warning]".A021

2- Alarmlar programda bit olarak değilde byte veya word olarakta işlenmiş olabilir.Bu nedenle DBB521 veya DBW520 gibi adresler var ise onları incelemelisiniz.

3-Programda registery adresleme yapılmış olabilir.Eğer böyle ise cross referance da görmeniz zor.

OPN DB 91
A #IN1
= DBX [AR1,P#2.0]
A #IN2
= DBX [AR1,P#2.1]
A #IN3
= DBX [AR1,P#2.2]

Merhaba

1-Program bu şekilde yazılmış ise cross referance da DB?.DBX117.1 olarak görünür.

OPN DB 120
R DBX 2.3 // "[Allarmi_&_Warning]".A020
R DBX 2.4 // "[Allarmi_&_Warning]".A021

2- Alarmlar programda bit olarak değilde byte veya word olarakta işlenmiş olabilir.Bu nedenle DBB521 veya DBW520 gibi adresler var ise onları incelemelisiniz.

3-Programda registery adresleme yapılmış olabilir.Eğer böyle ise cross referance da görmeniz zor.

OPN DB 91
A #IN1
= DBX [AR1,P#2.0]
A #IN2
= DBX [AR1,P#2.1]
A #IN3
= DBX [AR1,P#2.2]

Butun maddeler dogru. Programda bu alarmin merker bitini nasil set edildigini buldum. Bu adres dword olarak diger alarmlarla birlikte dbd116 ya transfer edilmis. Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri