DANFOSS Frekans konvertörleri

Geçenlerde gmt marka (TSG-070) 1 adet hmi satın aldım. Elimde 1 adet de danfoss marka FC-51 motor sürücü bulunuyor. Gerekli bağlantı ve ayarları yaptım. Frekans (hız) bilgisini hmi den sürücüye ne yaptımsa yazamadım. Bu arada danfossun kullanma klavuzundan okuma adresi olarak modbus 16129 oldugu belirtiliyor. Yazma adresi modbus 2810 olarak belirtiliyor, yani ben öyle anladım emin değilim. Sonuc olarak bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

hız bilgisi modbus adresi nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Geçenlerde gmt marka (TSG-070) 1 adet hmi satın aldım. Elimde 1 adet de danfoss marka FC-51 motor sürücü bulunuyor. Gerekli bağlantı ve ayarları yaptım. Frekans (hız) bilgisini hmi den sürücüye ne yaptımsa yazamadım. Bu arada danfossun kullanma klavuzundan okuma adresi olarak modbus 16129 oldugu belirtiliyor. Yazma adresi modbus 2810 olarak belirtiliyor, yani ben öyle anladım emin değilim. Sonuc olarak bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

hız bilgisi modbus adresi nedir?

Ekte dokümanı inceleyin. Ayrıca
linkte ayarlar anlatılıyor. Yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• DANFOSS Modbus Haberleşme ayarları.pdf
    429.7 KB · Görüntüleme: 10
Ekte dokümanı inceleyin. Ayrıca
linkte ayarlar anlatılıyor. Yardımcı olacaktır.
Bu videoyu defalarca izledim. Bu hız kontrol cihazının modbus hız kontrolü için data yazılması gereken adres nedir? DC bara voltajını okuyabiliyorum haberleşmede sıkıntı yok. Bana kesin bilgi lazım. Hız adresi nedir?

Ekli dosyalar

• iC7_Air-Cooled_System_Modules Türkçe.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 9
  • iC7_Air-cooled_System_Modules.pdf
    1,011 KB · Görüntüleme: 5
  • iC7_Enclosed_Drive.pdf
    792 KB · Görüntüleme: 5
  • iC7_Frequency_Converter.pdf
    746.7 KB · Görüntüleme: 5
  • iC7_Liquid-Cooled_System_Modules.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 3
  • iC7_Motor_Control.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 6
  • iC7_Security_Features.pdf
    689.9 KB · Görüntüleme: 4
  • iC7-Automation Türkçe.pdf
    891.6 KB · Görüntüleme: 5
  • iC7-Automation.pdf
    902.8 KB · Görüntüleme: 7
  • iC7-Marine Türkçe.pdf
    1,010.7 KB · Görüntüleme: 5
merhaba
danfoss fc302 4kw sürücüde bir sorun yaşıyorum.

Bu sürücü , resolver geribeslemeli PM motoru hız modunda , motorda bir silindiri çalıştırıyor.
kontrolde sıkıntı yok 1 senedir çalışıyor.

ancak son günlerde silindirdeki mekanik sıkışma sırasında motor akım sınırına ulaşmasına ragmen sadece uyarı veriyor. bir türlü alarm verdiremedim. motor kilitli olduğu ve mximum akım çekmesine rağmen sadece warning veriyor.

sorun yaşanırken;

motor current P 1.24 : 8.9 uyarı sıkışma sırasında çektiği akımda 8.9A
referans hızı 300 rpm, actuel hız 0 rpm

4.30 ve 4.39 ARASI parametrelerdede ayarlama yaptım ancak sonuş alamadım bir türlü.
yardımcı olurmusunuz.

teşekkürler

Son düzenleme:
Parametre 4-18 den motorun akım limitini ( 1-23 deki değeri ) yüzde % olarak ayarlayacaksınız. Daha sonra 4-51 den ise uyarı yüksek akım ayar yaparsınız.

Merhaba VLT Danfos Micro Drive Devreye Alma Sorunu yaşamaktayım.
Sürücü ayarlarını yaptım. Buton bağlantım ise aşağıdaki çizimdeki gibi. Butona basıldığında motorun harekete geçmesi gerekiyor fakat geçemiyor. Sürücü çıkışını ölçtüğümde her bir faz ile nötr arasında 300 Volt ve fazlar arasında ise 10 ila 20 Volt arasında voltaj görmekteyim. Yani fazlar arasında 120'şer derece faz farkı yok. Haliyle de motor harekete geçemiyor? Acaba bir yerde yanlış mı yaptım ya da motor sürücü arızalı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    55.7 KB · Görüntüleme: 24
Her faz ile nötr arasında gerilim olup fazlar arasında voltaj olmaması sanki frenleme fonksiyonu gibi algılıyorum.

Böyle bir özellik ( genelde vinçlerde olur ) menülerde var mı?

Merhaba VLT Danfos Micro Drive Devreye Alma Sorunu yaşamaktayım.
Sürücü ayarlarını yaptım. Buton bağlantım ise aşağıdaki çizimdeki gibi. Butona basıldığında motorun harekete geçmesi gerekiyor fakat geçemiyor. Sürücü çıkışını ölçtüğümde her bir faz ile nötr arasında 300 Volt ve fazlar arasında ise 10 ila 20 Volt arasında voltaj görmekteyim. Yani fazlar arasında 120'şer derece faz farkı yok. Haliyle de motor harekete geçemiyor? Acaba bir yerde yanlış mı yaptım ya da motor sürücü arızalı olabilir mi?

Hocam bağlantınızda sorun var gibi, harici 24 volt güç kaynağı kullanmışsanız buna gerek yok.
Bağlantıları aşağıda ki şekilde ki gibi değiştirerek denermisiniz.

Adsız.png

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri