Dalgalı, testere dişi benzeri kesim sorunu

onur_219

Üye
Herkese merhabalar benim sorunum Kesimin bazı yerlerinde fotoğraftaki şekilde dalagalanma mı deyim kırık mı deyim testere dişimi deyim tam bilmiyorum sorunlar oluyor bu neyden kaynaklanır acaba ? İlgi gösterip cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim.

kırıklın.jpg

kırıklık22.jpg

İlk fotoğraftaki mdf de olan dalgalanma spindle motorun bağlı eksen zayıftır esniyordur ve uygun olmayan hızlarda kesim yapılırsa böyle dalgalanma yapar. Mekanikte gevşeklik boşluk varsa yapabilir. Makinanın köprüsü paralel hareket edemiyordur bundan olabilir.

İlk fotoğraftaki mdf de olan dalgalanma spindle motorun bağlı eksen zayıftır esniyordur ve uygun olmayan hızlarda kesim yapılırsa böyle dalgalanma yapar. Mekanikte gevşeklik boşluk varsa yapabilir. Makinanın köprüsü paralel hareket edemiyordur bundan olabilir.

İlginiz için çok teşekkür ederim. X eksenimde köprü alttan bir platin ile tam bağlanmıştı ama tabla kısmı esniyordu ortaya bir ayak koymak için köprünün ortasında olan platin kısmı kestik ondan şüphelenmiştim ancak Benim y ekseninde çift nema 34 takılıydı biz makinen boyunu uzattık ve kablo yetişmeyince soldaki motora 3x1.5 ttr elektrik kablosuyla ek yapmıştık ve ilk kesimle böyle çıktı. Şimdi eki ortadan kaldırdık otomasyon kablosunu direk bağladık kesimlerde bir sorun yok gibi gözüküyor şimdilik. Muhtemelen ekten dolayı soldaki motora ya akım az gitti yada komutlar geç gitti diye düşünüyorum.

İlginiz için çok teşekkür ederim. X eksenimde köprü alttan bir platin ile tam bağlanmıştı ama tabla kısmı esniyordu ortaya bir ayak koymak için köprünün ortasında olan platin kısmı kestik ondan şüphelenmiştim ancak Benim y ekseninde çift nema 34 takılıydı biz makinen boyunu uzattık ve kablo yetişmeyince soldaki motora 3x1.5 ttr elektrik kablosuyla ek yapmıştık ve ilk kesimle böyle çıktı. Şimdi eki ortadan kaldırdık otomasyon kablosunu direk bağladık kesimlerde bir sorun yok gibi gözüküyor şimdilik. Muhtemelen ekten dolayı soldaki motora ya akım az gitti yada komutlar geç gitti diye düşünüyorum.
Kablolama önemli tabi. Sorun tamamen çözülmüştür inşallah

Tekrardan merhabalar epeydir pleksi ve kompozit kesiyordun onlarda yapmadı bu sorunu çok fazla denk gelmedim bugun yine mdf kesimi yaptık yine aynı sorun ortaya çıktığı 8mm mdfyi 3 pasoyla kestim ve şu dikkatimi çekti böyle eğimli ve kıvrımlı yerlerde yani bütün eksenlerin beraber çalıştığı zamanlarda bu sorunu ortaya çıkarıyor sistemde kontrol etmediğim yer kalmadı herhangi bir boşluk gözükmüyor. Mach3 ayarlarından yapar mı bunu ?

Bütün eksenler aynı anda çalışırken yapıyorsa güç kaynağını kontrol et... Muhtemelen anlık amperi yeterli değil.

Bütün eksenler aynı anda çalışırken yapıyorsa güç kaynağını kontrol et... Muhtemelen anlık amperi yeterli değil.
İlginiz için teşekkür ederim. Yarın bakacağım bunun kontrolü için önerdiğiniz bir yöntem var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri