Dalgıç pompası Termik Röle ve Kontaktör arasındaki sorun..

redblackkk

Üye
arkadaşlar bir kuyudan dalgıç pompasıyla depoya su çekiyoruz. fakat gün içinde bazen kontaktör kendisini bırakıyor. sanırım bu termik rölenin kontaktörün beslemesini kesmesinden dolayı. termik röle motorda ki aşırı ısınmadan dolayı sanırım devreyi kesiyor. benim daha randımanlı bir verim alabilmem için sizce termik bir büyük güçte olanını mı almalıyım.yoksa ayarlarıyla mı oynamalıyım. sizlere termik rölenin modelini yazıyorum.
SIEMENS 3UA5200-1G termik

SIEMENS 3TF4210-0A bu da kontaktörüm. motorun kaç kw olduğunu bilemiyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Termik,motor akımına uygun seçilir.Motor gücünüzü ve akımını vermeniz gerekir.

Fahri Bey ; Kontaktörü ve termik röleyi değiştirdim. sorun şuan çözülmüş gözüküyor. fakat bu saydıklarımın bulunduğu pano makine odasında ve orada ki oda ısısı 40 derece civarı..oraya 30 cm çapında 2 tane yada 1 tane pervane takayım içeriyi biraz olsun rahatlatır diye düşünüyorum yada bana bu konuda önerebileceğin birşey varsa memnuniyetle dinlerim. saygılar kolay gelsin

Yok sorun tekrar ediyor. 10 15 dakika gibi bir süre dalgıç motorları su pompalayıp ardından termik röle devreyi kesiyor. termik röleyi resetledikten sonra tekrar devreyi açıyorum yine dalgıç motorlar su pompalıyor ve yine 10 15 dakika çalışıp termik devreyi kesiyor.....termik röle 4-6, motor gücü 2.2kw, sıvı kontrol rölesi var entes pk-28, kullandığım herşey doğru gözüküyor. acaba motorlarda mı sıkıntı var ? motorlarda zorlanmadan dolayı yada az su seviyesinde çalışıp motorları kısmi sargılarda problem oluşma durumu olmuş mudur ?

Motorun etiketine bakıp normal yükte kaç A akım çektiğine bakmalısınız.
Sonra da motorun çektiği akımı pens ampermetre ile ölçüp etiket değeri ile kıyaslayabilirsiniz.
Termiği de motor etiket değerindeki akımın 1,1 katına ayarlayabilirsiniz

Motorun etiketine bakıp normal yükte kaç A akım çektiğine bakmalısınız.
Sonra da motorun çektiği akımı pens ampermetre ile ölçüp etiket değeri ile kıyaslayabilirsiniz.
Termiği de motor etiket değerindeki akımın 1,1 katına ayarlayabilirsiniz

"Termiği de,motor etiket değerindeki akımın 1,1 katına ayarlayabilirsiniz " ifadesi YANLIŞ ve tehlikeli bir ifadedir.Bilindiği gibi,elektrik motorları,nominal akımın % 10 fazlası ile yüklenebilir ( yani,1,1 katı akımla ).Termiğin,akım-zaman karakteristiğine bakıldığında,çalışmayabaşlama kısmının,1,1xIn e asimtot olduğu görülür.Bu demektirki,akımın %10 fazlasından önce,termik koruma görevi görmez.Termik değerinin 1,1 katına artırlması demek,akımın,1,21 katına ayarlanması demektir.Budeğerde,motorun yanması önlenemez.O nedenle,termikler,motor nominal akımına göre ayarlanmalıdır.
Ekteki kaynaklardan yararlanılabilir.

Elektrik Motorlarının Korunması

Ekli dosyalar

• katalogs-6-TR 13-termik_role.pdf
    257.7 KB · Görüntüleme: 146
Fahri Bey ; Kontaktörü ve termik röleyi değiştirdim. sorun şuan çözülmüş gözüküyor. fakat bu saydıklarımın bulunduğu pano makine odasında ve orada ki oda ısısı 40 derece civarı..oraya 30 cm çapında 2 tane yada 1 tane pervane takayım içeriyi biraz olsun rahatlatır diye düşünüyorum yada bana bu konuda önerebileceğin birşey varsa memnuniyetle dinlerim. saygılar kolay gelsin

Selamlar...
Motorun gücüne 2.2 kW demişsiniz buradan yaklaşık 4.18 A akım çekeceğini hesaplayabiliriz. 4.18x1.1=4.6 A yani termik akımını 4.6 Ampere ayarlayabilirsiniz ama en sağlıklısı motor etiketinde yazan akım eğerinin 1.1 katını almak. Elektrik malzemelerini değiştirmişsiniz demekki arıza bunlardan kaynaklanmıyor. Ayrıca temel olarak bir motor mekanik olarak zorlandığında fazla akım çeker, 2 faza kalığında fazla akım çeker, motor sargılarında sorun varsada fazla akım çekebilir.
Tavsiyem motorun sargılarını panodan uçlarını alarak ölçebilirsiniz sargı dirençlerini kıyaslayabilirsiniz ayrıca sargılar motor gövdesine şahse yapıyormu ona bakabilirsiniz. Motorun rulmanlarınada bakmanızda fayda var...

dalgıç motorlarla çok ugraştım.çok sorun yaşadım en nihayet kesin bir otomasyon çözümü ürettim.bu termik emselesi dışındada sıkıntı yaşanıyor mesela,sıvı seviye kontrol rolesi her ne kadar düzgün ayarlansa dahi yinede rutubetten sistemi susuz olarak devreye soktugu gözleniyor.tabi ben derin kuyulardan söz ediyorum.bir ara sıvı seviye rolesiyle degilde FANOX P19 rolesiyle dalgıcı çalıştırdım
ancak çokda iyi bir netice alamadım sonra sıvı akış süviciyle sistemi zaman roleli projelendirdim bir yılda arıza yapan pompa halen beş yıldır çalışmaktadır. yani sistemi devreye aldıgımızda bir dakkalık bir zaman dilimi içinde zaman rolesi kapalı devresinden sonrada aynı devreye parelel baglanmış olan suyun akış süvicinden inputla sistemi çalıştırdım. herkese tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri