Dalgıç Pompalar Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

ozturk38

Üye
Selamlar arkadaşlar ben bir derin kuyu temiz su pompası (dalgıç pompa) imalatçısıyım. Firmamın adını burda vermemin yersiz olacağını düşünüyorum. Dalgıçlar hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyii burada bana sorabilirsiniz bende elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim bir sorum olucak pompa imalatında pompanın kaç metre yüzeye su basıcağını hesaplarken kriterleriniz nelerdir ?motorumu güçlendiriyorsunuz sadece ? mekanik aksamda ne gibi değişiklikler yapılıyor ?

Pompa Seçerken Bizim için en önemli kriter
1-kuyunun derinliği
2-statİk ve dinamik su seviyeleri
3-suyun basilacağı en son nokta ile kuyu arasindaki mesafe
4-arazinin kot farki
5-istenilen su miktarı Lt/sn(cinsinden)
bunlar Belirlendikten Sonra Surtunme Kayiplarida Belirlenip Toplam Hm i Buluruz Buna Göre En Uygun Pompa Tipini Ve Motor Gücünü Seceriz

ne gibi dokuman lazım soylerseniz yardımcı olmaya çalısırım

arkadaşlar 75 kw dalgıç pompa için kondansatör gücü
nasıl hesaplanır (hesap yoluyla öğrenmek istiyorum)

öztürk 38 arkadasim mümkünse size bir sorum olcak .

yıldız ücgen calısan dalgıç pompaları bir nevi hidrafor olarak kullanabilirmiyiz .

çıkış basıncını 3 - 5 bar arasında sabit tutabilirmiyiz

Merhaba arkadaşım al sana bir soru:
micrimaster ile oransal kontrol yaptım dalgıç pompa önünde bir akış olmadığında aynı hızda dönmeye devam ediyor suyu sirküle ediyor bir bakıma çiğniyor önünde akış olmadığında kendini stoplaması için dalğıç pompaların bir özelliği varmı ?

rudes arkadaşım oransal kontrolü muhtemelen pid ile yapıyorsundur.Eğer öyleyse "D" parametresini"0.0" yap böylece reset zamanını ortadan kaldırmış olursun giriş olarak kullamdığın "AI" giriş flitresinide yaklaşı 0.2sn'ye ayarla böyle bir dene sensör den gelen sinyal"PV" ile set değeri"SV" dengelendiğinde şıkış simyalı integral ayarladığın süre içinde düşmeye başlayacaktır bir de PID sleep özelliğinin açık olmasına dikkat et. ;) Valla şimdilik aklıma gelenler bunlar.Sorun hallolmazsa bana dönebilirsin ha birde sorunu halledersen lütfen buraya nedenini yaz iyi çalışmalar... :)

rudes, buna benzer bir uygulama işyerimizde ısı transfer yağ sistemi devir daim pompa motorlarımızda yapılmıştı.Yapılan şeyde sürücülerin tork kontrollü çalıştırılmalarıydı.Senin sisteminde işe yararmı bilmiyorum ama anladığım kadarıyla kullandığın sürücü siemens.Problemin devam ediyorsa siemens ten micromaster sürücüleri sorumlusu özgür Biliz'den ayrıntılı bilgi alabilirsin.Siemensin türkçe sitesinden ulaşabilirsin.

rainman_737 ' Alıntı:
öztürk 38 arkadasim mümkünse size bir sorum olcak .

yıldız ücgen calısan dalgıç pompaları bir nevi hidrafor olarak kullanabilirmiyiz .

çıkış basıncını 3 - 5 bar arasında sabit tutabilirmiyiz

arkadaşım bu dediğini bugün yaptın süper çalıştı.. tabi ama biraz uyduruk oldu ama tatilde düzeltiriz artık..

bildiğimiz küreli tip hidroforlar var, onun küresini devre kesici kontaklarıyla beraber dalgıcın çıkışına bağlayarak

sorunu çözebilirsin ama araya chekvalf

koymalısın. Bu şekilde yapınca basınç ayarını iyi yaparsan su vanaları açıkken motor sürekli çalışır;vanaları

kapatınca motor durur. ama vanalar kapalıyken hiç bir kaçak olmaması lazım yokas basınç düşer ve pompa çalışıp

durur.

biz de hemen hemen böyle bişe yaptık .. AMA öztürk38 arkadaşımızın başka bir tavsiyesi varsa bilmem. çünkü bu

işten daha iyi anladığı kesin.

selamlar
bir köyün içme suyunu depoya basan bir dalgıç pompanın ucuna bir şamandıra sistemi kurup su dolduğunda şamandıra kapanacak motor akımı düşecek akım kontrolu ile motor uygun bir süre durdurulacak böyle bir sistem mümkünmü görüşlerinizi bekliyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri