Dalgıç Pompa Sıvı Seviye Rölesi

birde aynı şekilde mks 01 motor koruma rölesi arızalanırsa nasıl direklenir teşekkürler...

panoda sıvı seviye rölesi arızalanırsa devre üzerinde hala duruccak ama direklicez nasıl direklenir sıvı seviye rölesi pek anlamıyorum soruda hata olabilir kusura bakmayın
Sıvı seviye rölesi arızalandığında direklemek, yani çıkışları köprü yapmak sakıncalıdır. Kuyuda su olmadığı halde su varmış gibi pompa susuz çalışacağı için yanar. Ama illa köprü yapmak istiyorum diyorsanız röle üzerindeki 1 ve 4 nolu klemensleri köprü yapmak yeterli. Aynı şekilde faz koruma rölesi için de 1 ve 4 nolu klemensleri köprülemek gerekir. Faz koruma rölesinin de köprülemek sağlıklı olmaz. Fazın biri kesildiği halde motor devreden çıkmayacak ve bir süre sonra motor yanmaya başlayacaktır.

şefim acaba banada dc12v şamandıranın yukarı kalkmasıyıla dc12 motoru start edecek sonra aşagı indiginde stop edecek bir devre cizermisin yeni başlayan birisi olarak yardımınıza ıhtıyacım var

şef teşekürler çok açık ve net bir şekilde şemayı çizmisiniz ... artık bu şekilden de anlmayan varsa ona da birşey diyemem ...:)))... yanlız şef kumanda ile güç devresii ayrı ayrı çizseydin yada kumandayı ayrı renk güç devresini ayrı renk çizgilerle çizseydin daha iyi ola bilirdi diye düşünüyordum şef... ama herşeye ramen gayet açık ve net bir çizim olmuş teşekürler şef

şef birşey aklıma takıldıda... sizden öğrenmek ebabında soruyom yanlış anlamayında... motor koruma rolesi veyahut faz koruma rolesi ikisi de genelde aynı şey pek deyişn birşey yok... yanlız benim aklıma takılan şef burda 2 numara müşterek uç tam orası yanlız 3 numaralı uçmu kapalıydı yoksa 1 numaralı uçmu kapalıydı ben çelişkiye düştüm siz çizim de 3 numaralı ucu kulanmısınız şef doğrumudur ... şimdiden teşekürler şef...

şef'im merhaba. Bu üstteki ortadaki seviye elektrodlarını anladım da en alttaki-tabandaki elektrodun görevi nedir, vaktiniz varsa anlatır mısınız. Teşekkürler.

Merhaba sayın mavielektrik.06
En alttaki elektrot da sürekli 5 v. elektrik bulunuyor. Su iletken olduğundan bu 5 v. diğer elektrotlar aracılığı ile devreyi tamamlıyor.
Mesela kuyuda su azaldığında üst ve orta seviye elektrodu boşta kaldığı için, devreyi tamamlayamaz ve röle devreden çıkar. Motor stop eder. Su seviyesi yükselip, üst elektroda değdiği zaman devre tamamlanarak röle devreye girer ve motor tekrar çalışmaya başlar.

Su seviyesi, orta elektrodun altına düşünce motor durur. Su yükselip, üst seviye elektroduna değdiği zaman çalışmaya başlar.

Gövdesi metal olan su depolarında kullanıldığında alt seviye elektrodunu kullanmaya gerek kalmaz. Kabloyu deponun gövdesinde her hangi bir yere bağlamak yeterli olur.

Son düzenleme:
Sıvı seviye rölesi arızalandığında direklemek, yani çıkışları köprü yapmak sakıncalıdır. Kuyuda su olmadığı halde su varmış gibi pompa susuz çalışacağı için yanar. Ama illa köprü yapmak istiyorum diyorsanız röle üzerindeki 1 ve 4 nolu klemensleri köprü yapmak yeterli. Aynı şekilde faz koruma rölesi için de 1 ve 4 nolu klemensleri köprülemek gerekir. Faz koruma rölesinin de köprülemek sağlıklı olmaz. Fazın biri kesildiği halde motor devreden çıkmayacak ve bir süre sonra motor yanmaya başlayacaktır.
Bazı sıvı seviye rolelerinde 4 no'lu kontak yok Şefim. Bu sefer de 1 ve 3 no'lu kontakları mı köprüleyeceğiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri