Dalgıç Motoru Kontrolü

pic.jpg
arkadaşlar bu devreyi dalgıç motoru kontrolünde kullanmayı düşünüyorum çalışmasında her hangi bir sorun yaşarmıyım

Picsiz bi devre tasarlanabilir mikrokontrole gerek yok bence ama kendin bilirsin picsiz istersen çizeyim bi devre

Picsiz bi devre tasarlanabilir mikrokontrole gerek yok bence ama kendin bilirsin picsiz istersen çizeyim bi devre
bana pic ile lazım ben sadece 1 motor olarak çizdim normalde 4 motoru sırayla kontrol edicem. kontaktörün no kontagından 5v dolaştırıp termik attıgında alarm verip bir sonraki motora geçecek v.s. bu devreyi kursam çalışır mı

burda bazı sorunlar yaşarsın. birincisi. elektrik dalgalanmasında sistemin stoplar. kontrol etmen gerekir. ıkıncısı bu devreyı calıştıracagın ortamın nemsiz olması lazım. devrende bir sıkıntı gözükmüyor ama proteusta ki sımulasyonla gerçek ortamda kı çalışma bırbırıne uymuyor bunuda dıkkate almanı tavsıye ederım....

Yazılımı tamam mı ? Devrede birşey yok pic çıkış verdiğinde optodiyak triyakı çalıştırır ama o şamandıra devresini neden öyle yaptın anlamadım şamandıra diyakın enerjisini kesmesi yerine pice bilgi gönderse pic kesse daha uygun olur birde start devresi neden var çok gereksiz elemanlar var burda sanki. burda picin görevi ne start stopmu ? öyleyse pic le uğraşmaya değmez

3 5 malzemeyle kurulacak devreyi 20 malzemeyle kurmuşsunuz :)

Kolay gelsin

bana pic ile lazım ben sadece 1 motor olarak çizdim normalde 4 motoru sırayla kontrol edicem. kontaktörün no kontagından 5v dolaştırıp termik attıgında alarm verip bir sonraki motora geçecek v.s. bu devreyi kursam çalışır mı

S.A.
Sn. Arkadaşım baştan devre dizaynın yanlış. Pic kullanıyorsun ama pici devre dışı bırakıyorsun. Çalışması için pic de girişlerin ayrı çıkışların ayrı olması lazım. Sen aynı zamanda çıkışı ayrı bir yerden daha beslemişsin çok yanlış. Madem böyle yapacaksın pice gerek yok. Haa pic kullanacaksan da böyle bir çizime gerek yok.
Şimdi devren ile tam olarak ne yapacaksın onu bir düşün. Diyorsun ki " 4 motor süreceğim" bunu yapabilmek için devreyi kafan da bir canlandır. Kaç girişe ihtiyacın var kaç çıkışa ihtiyacın varonları bir tesbit et derim. Kolay gelsin.

Yazılımı tamam mı ? Devrede birşey yok pic çıkış verdiğinde optodiyak triyakı çalıştırır ama o şamandıra devresini neden öyle yaptın anlamadım şamandıra diyakın enerjisini kesmesi yerine pice bilgi gönderse pic kesse daha uygun olur birde start devresi neden var çok gereksiz elemanlar var burda sanki. burda picin görevi ne start stopmu ? öyleyse pic le uğraşmaya değmez

3 5 malzemeyle kurulacak devreyi 20 malzemeyle kurmuşsunuz :)

Kolay gelsin
PİC.jpg
öncelikle yardımlarınız için herkese teşekkür ederim elektrikte tecrübem iyi fakat elektronikle 1 yıldır uğraşıyorum. devrenin çalışmasını kısaca anlatayım kuyuda suyun yükseldiğini farz ederek starta(oda bir şamandıra) bastığımızda 1. motor suyu basıp duracak. su tekrar yükseldiğinde 2., tekrarında 3. motor basacak. hep aynı motor çalışmamış olacak. şamandıralar ise paralel uç alıp 0-1 anahtarda bağlıyacam su aşırı yükseldiğinde tek motor karşılayamazsa diğer motorların devreye girmesi için ve manuel kontrol içindir. termikler ile pic motorların durumunu kontrol edecek arıza esnasında pic arızalı motoru alarm verip başka bir motoru devreye alacak yani çalışma sırası termiği atmış bir motora geldiğinde pic bunu algılayıp bir sonraki motoru çalıştıracak. bir kaç özellik daha var ama devrenin çalışması kısaca böyle çizdiğim devre baglantı olarak bana sorun yaşatır mı. sorun olmazsa pcb çizimini yapacağım. yardımlarınızı bekliyorum

Çizdiğin devrede şamandıra kapalı olduğunda da diyak çalışıyor pic çıkış verdiğinde de çalışıyor ben onu anlamış değilim şamandıra kapalı olduktan sonra pic motoru kontrol edemez bu şekilde benim önerim yine picsiz olacak çünkü devrenin mantığı basit

Devreyi kontrol et bak şamandıra ile picin alakası yok şamandıra kapalı olduktan sora pic motoru kontrol edemez şamadırayla pic paralel bağlanmış gibi

PİC.jpg

Kolay gelsin

Çizdiğin devrede şamandıra kapalı olduğunda da diyak çalışıyor pic çıkış verdiğinde de çalışıyor ben onu anlamış değilim şamandıra kapalı olduktan sonra pic motoru kontrol edemez bu şekilde benim önerim yine picsiz olacak çünkü devrenin mantığı basit

Devreyi kontrol et bak şamandıra ile picin alakası yok şamandıra kapalı olduktan sora pic motoru kontrol edemez şamadırayla pic paralel bağlanmış gibi

Ekli dosyayı görüntüle 11482

Kolay gelsin
ustam şamandıra diye yazdığım butonlara zaten manuel çalıştırmak için paralel olarak 0-1 anahtar bağlıycam.onlar picten bağımsızda olabilir picede girebilirim sadece start butonu(şamandıra) motorları sıra ile kontrol edecek. benim ögrenmek istediğim buradaki elemanlarda donanımsal olarak sorun yaşarmıyım.yani malzeme seçiminde sorun var mı?

Anladım o halde devrede sorun yok yazılım tamamsa olur. birde şamandıra kontaklarınıda ekleyin bakalım :)

istediğin devre basitçe böyle bir şey sanırım :)

lzn71.png

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri