Daireye gelen, sayaç öncesi kabloda kopma

Selamlar,

Bugün bir elektrik yangınından kıl payı kurtuldum. Ofise geldiğimde girişte hafif bir yanık kokusu duydum. Bu aralar ofiste render makinesi çalıştığı için fazlaca elektrik kullanımım oluyor. Normalde yıllardır çok düşük bir elektrik tüketimim mevcuttu. Ofiste buzdolabı bile olmadığını düşünürseniz...

Neyse, şimdi yaptığım kontrolde, sayaç öncesi sigortaya giden kabloda kırılma, kırıldığı yerde aşırı ısınma tespit ettim. İki dakikalık bir çözümü var. Ancak kabloyu kırıldığı yerden kesip atmam, araya klemens takıp sigortaya 10cm kadar kablo çekmem gerekiyor. Normalde bu işi zart diye yaparım da, sayaç öncesi olduğu için müdehale etmemem mi gerekiyor bilemedim. Başkası yapsa da aynı şeyi yapacak. Sayaca gelen kabloyu komple yenilemek çok gereksiz, saçma ve aşırı zor.

Sayaç öncesi araya klemens atıp, kabloya ek yapıp sigortaya 10cm kablo çekmemde bir sakınca var mıdır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selamlar,

Bugün bir elektrik yangınından kıl payı kurtuldum. Ofise geldiğimde girişte hafif bir yanık kokusu duydum. Bu aralar ofiste render makinesi çalıştığı için fazlaca elektrik kullanımım oluyor. Normalde yıllardır çok düşük bir elektrik tüketimim mevcuttu. Ofiste buzdolabı bile olmadığını düşünürseniz...

Neyse, şimdi yaptığım kontrolde, sayaç öncesi sigortaya giden kabloda kırılma, kırıldığı yerde aşırı ısınma tespit ettim. İki dakikalık bir çözümü var. Ancak kabloyu kırıldığı yerden kesip atmam, araya klemens takıp sigortaya 10cm kadar kablo çekmem gerekiyor. Normalde bu işi zart diye yaparım da, sayaç öncesi olduğu için müdehale etmemem mi gerekiyor bilemedim. Başkası yapsa da aynı şeyi yapacak. Sayaca gelen kabloyu komple yenilemek çok gereksiz, saçma ve aşırı zor.

Sayaç öncesi araya klemens atıp, kabloya ek yapıp sigortaya 10cm kablo çekmemde bir sakınca var mıdır?
Kablonun değişmesi daha doğru.. bir yolunu bul değiştir

Kablonun değişmesi daha doğru.. bir yolunu bul değiştir
Üçüncü kattayım. Kofra 3 kat aşağıda. Mevcut kablo 2.5'luk gayet düzgün bir kablo. Sadece yıllar içinde, hareket eden kısmı esnetile esnetile (birkaç kere sayaç değişti falan) kırılmış. Bunun için tüm kabloyu değiştirmem gerçekten zulüm gibi. Klemens atıp ek yapmakta bir risk görmüyorum ben. Elektrik tüketimim yüksek de olsa, anlık 2kw'ı geçmez. Bu ofisi kiraya verecek olursam, zaten baştan ayağa yenilemem gerekecek. O sırada bu işi de hallederim. Ben kullanırken de 2kw'ı geçmem mümkün değil. Bu bağlamda mevcut kablonun ek yapılsa bile fazlası ile yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sadece elektrik dağıtım şirketi açısından bir sıkıntı olur mu, onu merak ediyorum. Olur diyorsanız bu zahmete gireyim de, elektrik dağıtım şirketi açısından da bir sorun olmayacaksa uğraşmayayım.

Şu da bir seçenek: Sigortanın yerini değiştirebilirim. Ek yapmam. Ama gene de sayaç öncesi kablolara müdehale etmiş olurum.

Dağıtım şirketi açısından bir problem olmaz.kofradan sonrası sizi bağlar.ayrica saate 2.5 mm kablo çekilmiş demişsiniz..kolon hattı 2.5 mm olmaz..en az 4 mm olmalı..bence kiraya vermeden değiştirin başınız agrimasin..kendiniz yazmissniz az daha yangın çıkıyordu diye..karar sizin

Sayaçtan önce yapılan işlemler,farkedil-
mesi halinde ( mesela,kaçak elektrik ) pro-
sedürü uygulanmasına ve can sıkıcı for-
malitelere sebep olabilir.Başınızın derde
girmemesi için,ya tedarikci şirkete haber
vererek,veya,kendinizi tehlikeye atmadan,
sigortanın yerini değiştirerek ( aslında,bu
iş bile,tedarikci nezaretinde yapılmalı ) çözümlenebilir.

Kolon hattında ek olmaz.
EMO "KABLO BACASI VE ENERJİ ODASININ ÖLÇÜ VE DETAYLARI İLE UYGULAMA ALANLARINA İLİŞKİN ESASLAR" başlıklı bildirisi, madde c.7 ;
- Kablo bacasından geçirilecek kablolarda pano çıkışından dağıtım tablolarına kadar kesinlikle ek yapılmayacaktır.
https://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=59703&tipi=2&sube=16

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Enerjisa'yı arayıp bilgi vererek, bir elektrikçiye sigortayı 15cm taşıtarak, ek yapmadan işi halletmeye bakacağım. Ev eski, kablonun durumu da iyi. Benden başkası kullanacağı zaman baştan aşağı yenileme zaten yaparım. Bu kablo da benim kullanımımda işimi zaten görür.

İşi hallettim. Sigortayı kaydırdım. Bu arada haklısınız, 4'luk kablo var. Karanlıkta gözüm seçmemiş.

Şimdi yeni bir şey fark ettim. Sayacım üçgen içinde ünlem işareti uyarısı veriyor. Anladığım kadarıyla klemens müdahalesi uyarısı bu. Ben bu işlemi yapmadan önce de yanıyordu. Aylardır bu durumda olabilir. Ne yapmam lazım? Enerjisa'yı arasam, birini gönderip, kontrolleri yapıp bu uyarıyı söndürür mü?

Altı ay kadar önce fatura unutup elektriği kestirdim. O sırada sıfırlama yapmayı unuttular diye düşünüyorum. Sonuçta bu uyarıyı veriyor, ama klemens kapağının plastik, seri numaralı mühürü yerinde. Benim sayaca müdahalede bulunmadığım net yani.

Elektrik kurumu personeli gözümün önünde sayaca giren kablonun hem nötr hem de faz vidasını tek taktı. Rica ettim de 2. vidayı taktı. Kabloyu yenileme imkanınız olursa 6 mm takmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri