dairesel kablo kesiti

mezonist

Üye
imal edilen kablolar neden hep daire şeklinde, bunlar kare dikdörtgen veya üçgen şeklinde kesitte olamaz mı, dairesel kesitte olmasının bazı avantajları olduğundan mı, dairesel olarak üretiliyor, avantajları varsa ne gibi avantajları var, diğer formlar üretim kolaylığı yada teknik olarak avantajlı olamaz mı?

Fikri, bilgisi, tahmini olanlar cevap verebilir mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
skin effect diye bi kural var elektrik akımı iletkenin dışını kullanıyor dairesel yaparakyüzeyi arttırdığınızdan dolayı daha çok akım iletebilirsiniz, birde kablo sonuçta dairesel olunca döndürmek vs kolay olura köşeli olursa dönüşlerde kırılır..

iletkenin herbir katmanında oluşan manyetik akımlar her katmanın sarım yönlerinin farklı olmasından dolayı manyetik alan nötralize oluyor.İletkende önemli olan istenilen dirençte ve dayanımda bir kesitte olması arkadaşımızın dediği gibi köşeli olsa köşelerden kırılabilirdi.ayarıca katmanların ters olması mukavemeti ve esnekliği sağlıyor.

Kabloların dairesel olması tamamen üretim teknoloji ile ilgilidir.Aynı kesitteki bara kablodan daha fazla akım taşıyabilir.Buna karşın pano dışında farklı tasarımlı kablo kullanmak pratik değildir.

bu mantıkla şu da sorulabilir neden motorların rotorları yuvarlak. kare üçgen yada dikdörtgen değil

skin effect diye bi kural var elektrik akımı iletkenin dışını kullanıyor dairesel yaparakyüzeyi arttırdığınızdan dolayı daha çok akım iletebilirsiniz, birde kablo sonuçta dairesel olunca döndürmek vs kolay olura köşeli olursa dönüşlerde kırılır..
Katılıyorum. Ve o yüzden çok telli kablolar da imal ediliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri