Dairemizde Sigorta Neden Atmıyor?

Herkese iyi forumlar.

Bu sene yeni yapılan bir sitedsen daire alarak taşındık. Sitede toplamda 4 blok 16 daire var. Yaklaşık 2 hafta önce sabaha karşı çok şiddetli bir gök gürültüsü oldu ve bir yerlere yıldırım düştü. Bu esnada binanın asansöründe bir parça yanmış yaklaşık 10 gün çalışmadı.

Ayrıca sitede ki tüm dairelerin sigortaları atmasına rağmen bizim dairenin hiçbir sigortası atmamış. Şansımız varmış ki sadece tuvalette ki led lamba yanmış kapalı olduğu halde. Aşağıda ki resimlerde bizim dairenin sigorta lambaları ile komşu bir dairenin sigortalarını çektim. Anormal bir durum var mı acaba bilgisi olan var mı?

58855

58856

58857

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Binada Parafudr yok sanırım , asansörde muhtemelen elektronik kart arızası oluşmuştur. Eğer yıldırım kaynaklı sitede bir arıza oluşup sebep dağıtım şirketi kaynaklı ise dağıtıcı şirketten tazminat alınabilir. Ayrıca binanın topraklama sistemi de gözden geçirilmelidir.

Binada parafudr yok sanırım , asansörde muhtemelen elektronik kart arızası oluşmuştur. Eğer yıldırım kaynaklı sitede bir arıza oluşup sebep dağıtım şirketi kaynaklı ise dağıtıcı şirketten tazminat alınabilir. Ayrıca binanın topraklama sistemi de gözden geçirilmelidir.
Asansör de bir parça yanmış dediklerine göre o değişti. Bana garip gelen tarafı tüm dairelerin ki atıyor sadece bizim ki atmıyor. Tuvalette ki lamba yandığına göre eve fazla akım girmiş. Peki sigortalar niye atmadı ki?

Eğer binanın faraday kafesi, paratoner çubuğu ve hattı, vs olsa idi yılıdırımdan kaynaklı elektrik yükü deşarj akımı bu hatlardan toprağa akacaktı. Ancak bunlar çoğu binada bulunmadığından yılıdırımdan kaynaklı elektrik yükü deşarjı cihazların iletkenlerini ve kabloları kullanarak en kısa yoldan toprağa ulaşmaya çalışır. Dağıtım topolojisine göre sizin daire bu kısa yol üzerinde olmayabilir...

Eğer binanın faraday kafesi, paratoner çubuğu ve hattı, vs olsa idi yılıdırımdan kaynaklı elektrik yükü deşarj akımı bu hatlardan toprağa akacaktı. Ancak bunlar çoğu binada bulunmadığından yılıdırımdan kaynaklı elektrik yükü deşarjı cihazların iletkenlerini ve kabloları kullanarak en kısa yoldan toprağa ulaşmaya çalışır. Dağıtım topolojisine göre sizin daire bu kısa yol üzerinde olmayabilir...
Binada paratoner olduğunu zannetmiyorum. Müteahhit para veripte yaptırmaz. Zaten çatıda da öyle birşey görmedim. Herhangi bir olayda bizim dairenin sigortasının atması için ne yapabilirim peki? Bir elektrikçi buldum diyelim nereye bakıtmalıyım?

Birde şu var oluşan kısa devre akımı sigortanın değerinden küçük olduğu için sigorta atmamış olabilir, kısa devre akımı iletkenlerin üzerinde dolaşırken her daire için farklı bir değer gösterebilir , en büyük etkiyi kısa devrenin oluştuğu yerin en yakınındakiler yaşar. Bu sebeple sizin tesisatınız da bir sorun olmayabilir ama yine de içiniz rahat değilse bir elektrikçiye sigortaları ve kablo kesitlerini kontrol ettirebilirsiniz.
Kablo boyu uzun (kablo ne kadar uzunsa kısa devre akımı o kadar düşük) ,kesit düşük veya sigorta değerleriniz çok yüksek ise,sigortayı attırmayabilir
Ayrıca çok kısa süre de olsa bu yıldırımdan kaynaklı bu boşalma işlemi esnasında oluşan elektromanyetik indüklenme neticesinde voltaj çok yükseliyor bu sebeple elektronik cihazlar yanıyor..

Son düzenleme:
Herkese iyi forumlar.

Bu sene yeni yapılan bir sitedsen daire alarak taşındık. Sitede toplamda 4 blok 16 daire var. Yaklaşık 2 hafta önce sabaha karşı çok şiddetli bir gök gürültüsü oldu ve bir yerlere yıldırım düştü. Bu esnada binanın asansöründe bir parça yanmış yaklaşık 10 gün çalışmadı.

Ayrıca sitede ki tüm dairelerin sigortaları atmasına rağmen bizim dairenin hiçbir sigortası atmamış. Şansımız varmış ki sadece tuvalette ki led lamba yanmış kapalı olduğu halde. Aşağıda ki resimlerde bizim dairenin sigorta lambaları ile komşu bir dairenin sigortalarını çektim. Anormal bir durum var mı acaba bilgisi olan var mı?

Ekli dosyayı görüntüle 58855

Ekli dosyayı görüntüle 58856

Ekli dosyayı görüntüle 58857yle
Yıldırımla oluşan etki ile Kaçak Akım Rolesi'nin açması gerekirdi. Normal şartlarda yakın mesafede gök gürlemesi, şimşek çakması ile oluşan etkiden ötürü (gecikmeli tip olmayanlar) açıyor.
Yıldırımın binaya ya da yakın bir yere düşmesi sonucu açması gerekirdi.
Bu bağlamda K.A.R'nin testi ile dairenizin toprak hattının bağlanıp bağlanmadığının kontrolü yapılmalıdır.
K.A.R testini cihaz üzerindeki test butonuna basarak siz de yapabilirsiniz.
Dairedeki toprak hattının test durumu için bir elektrikçi çağırmanızı öneririm.

Yıldırımla oluşan etki ile Kaçak Akım Rolesi'nin açması gerekirdi. Normal şartlarda yakın mesafede gök gürlemesi, şimşek çakması ile oluşan etkiden ötürü (gecikmeli tip olmayanlar) açıyor.
Yıldırımın binaya ya da yakın bir yere düşmesi sonucu açması gerekirdi.
Bu bağlamda K.A.R'nin testi ile dairenizin toprak hattının bağlanıp bağlanmadığının kontrolü yapılmalıdır.
K.A.R testini cihaz üzerindeki test butonuna basarak siz de yapabilirsiniz.
Dairedeki toprak hattının test durumu için bir elektrikçi çağırmanızı öneririm.
Bu testi nasıl yapabilirim ve nasıl anlarım biraz daha anlatabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri