Dairemizde Sigorta Neden Atmıyor?

Elektrikten çok anlamam adı her ne oluyorsa artık evin içindeki elektriği kesmeye yarayan şey. Yani evdeki elektrikli aletlerin zarar görmemesi için

Sigorta dediğiniz sol baştaki genişçe olan şey değil mi?

görsel konuşun !!!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sol baştaki görsel:rolleyes:

Sigorta dediğiniz bu mudur?

Ekli dosyalar

• 9770926374962.jpg
    9770926374962.jpg
    23.5 KB · Görüntüleme: 8
siğorta kutusunu içinin fotosunu yayınlayın . ( kabloların görülmesi bağlantılar )
ve
ne gibi cihazlar kullanıyorsunuz siğortalara numara verip ilişkilendirin .

siğortalarınız yüksek amper c tipide var c tipi motorlarda , klimalarda kulllanılır gecikmeli atar geç .

20191114_010452-jpg.58855

Sigorta dediğiniz bu mudur?
Evet
58886

58887

58888

Kutunun içi bu şekilde
Evde elektriğe sürekli bağlı olan;
- Televizyon
- Tivibu
- Modem
- Kombi
- Çamaşır makinesi
- Bulaşık makinesi
- Buzdolabı
- Fırın
- Davlumbaz

Birde klima var fakat onun balkonda şalteri var ordan kapalı tutuyorum
İlk önce sigorta kutusunun kapağını aç. saatten gelen kolon ( kalın kablo) kablolarının direkt olarak kaçak akım rölesinin üstunde bağlanıp bağlanmadığını gör. Mavi (nötr) kabloların sarı yeşil (topraklama) kablolarının ayrı ayrı bağlandığını gör. Sigortaların C16 değil B serisi olmasını sağla. Kaçak akım rölesinin sağ üst köşede test düğmesine bas atıyor mu? Elektrikçi ddeğilsin galiba elektrikçiye baktır sayaçların panosundan topraklama faz ve nötr testi yaptır.
Ustam elektrikçi değilim ve burada işten anlayan elektrikçi de bulamadim. Yada işlerine gelmiyor uğraşmak. Panonun içerisinin resmini çekip attım bakabilir misiniz?

Son düzenleme:
Bilginiz olsun diye söylüyorum; o cihazın adı Kaçak Akım Koruma Şalteri (KAKŞ)'dir.

Sigortalar ve KAKŞ'leri yıldırım deşarjlarında koruma yapmazlar, böyle bir fonksiyonları yoktur. Fakat gerilim kaynağındaki bozulmalar -örneğin yıldırım deşarjı- bu cihazların devreyi kesmesine neden olabilmektedir. Yani, KAKŞ'lerinin yıldırım deşarjlarında attığı da olur, atmadığı da olur. Bunu belirleyen şey o andaki yıldırım deşarjının karakteridir (deşarj süresi, frekansı, yıldırımın ilerlediği yoldaki en kısa ve en zayıf noktalar vb.).

Sitenin birden çok daire içermesi ayrıca bir avantaj olabilmektedir, deşarjın gücü bir nevi dairelere bölünür. Aynı noktada tek bir abonenin varlığı olasılıkla daha fazla hasara yol açabilir.

Sizin sorunuzun cevabına gelince; Yıldırım deşarjlarının yükseliş, tepe, düşüş noktası, devam etme süresi ve deşarjın izlediği yola göre bu etkiler değişebileceğinden hangi dairenin KAKŞ'nin o an atacağı birazcık piyangodur.

Bilginiz olsun diye söylüyorum; o cihazın adı Kaçak Akım Koruma Şalteri (KAKŞ)'dir.

Sigortalar ve KAKŞ'leri yıldırım deşarjlarında koruma yapmazlar, böyle bir fonksiyonları yoktur. Fakat gerilim kaynağındaki bozulmalar -örneğin yıldırım deşarjı- bu cihazların devreyi kesmesine neden olabilmektedir. Yani, KAKŞ'lerinin yıldırım deşarjlarında attığı da olur, atmadığı da olur. Bunu belirleyen şey o andaki yıldırım deşarjının karakteridir (deşarj süresi, frekansı, yıldırımın ilerlediği yoldaki en kısa ve en zayıf noktalar vb.).

Sitenin birden çok daire içermesi ayrıca bir avantaj olabilmektedir, deşarjın gücü bir nevi dairelere bölünür. Aynı noktada tek bir abonenin varlığı olasılıkla daha fazla hasara yol açabilir.

Sizin sorunuzun cevabına gelince; Yıldırım deşarjlarının yükseliş, tepe, düşüş noktası, devam etme süresi ve deşarjın izlediği yola göre bu etkiler değişebileceğinden hangi dairenin KAKŞ'nin o an atacağı birazcık piyangodur.

Böyle piyangolar ne hikmetse her zaman beni bulur. Yani bu durumda yapacak hiçbir şey yok mu? Herhangi bir yıldırım olayında evdeki tüm elektronik eşyalar yanabilir mi?
Keşke hıc resım koymasaydınız. böyle lux bır yapıda bu ıgrenclık....
Bu birşey değil ki

Toplu çözüm için Sayaç Panonuza yönetim olarak Tip1+2+3 Kompakt Tip Parafudr taktırabilirsiniz. Ya da kişisel çözüm olarak yine Sayaç Panosunda sizin sayacınızdan sonra Tip1(B Tipi) ve evinizin Sigorta Panosuna Tip2(C Tipi) Parafudr taktırabilirsiniz.

Tip1+2+3 Kompakt Parafudr'u kişisel olarak yine kendi Sayaç çıkışınızdan sonra da kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
üst boş olan yere ray yerleştirilip veya ek düzenlemeler yapılıp
Parafudr + 3 adet siğorta eklenebilir .
bu durumda siğorta amperleri düşürülür .
diğer siğortalarda amper hesabı yapılarak düzenleme yapılır .

Birde klima var fakat onun balkonda şalteri var ordan kapalı tutuyorum .
şalter dediğiniz ( siğorta ? ) mi ?
soru 1 ) klima hattı direk mı ?
soru 2 ) diğer durum buattan ek mi yapıldı ?
soru 3 ) şalter ( ? siğorta ) balkonda diyorsunuz ,
daha önce anası diyebiliriz siğorta kutusunda siğortası var mı ?
( siğorta kutusundan enerjinin kesilmesi durumu )
soru 4 ) iki adet siğorta kumanda ediyor ?
soru bazında cevaplar istemi ?
4 soru 4 cevap .

etmiyorsa .
siğorta kutusuna siğorta ilavesi yapılabilir .

numaralandırılmış 10 adet kablolar hangi cihazları kontrol ediyor . karşılıkları
ve kaç watt cihazlar ?

dikkat iş güvenlik konumları ve eldiven kullanımı vs gibi durumlar .
kaçak akım ve siğortalardan enerjinin kesilmesi ve açılması işlemi .
önemli olan işlemleri enerjide ( elektrikte ) yapılmamasıdır .

3 siğortayı ( ikili kablo olan )
iki kablo olan tek tek kablo olarak test edilmesi .
önce siğorta kapatılıp iki kablodan birin söküp siğortayı açıp hangi cihaz kumanda ediyor .
sonra tekrar kapatılıp söküleni takılıp , diğerini sökülüp tekrar siğortayı açıp hangi cihaz kumanda ediyor .
daha sonra siğorta tekrar kapatılıp eski haline getirilmesi .

20191114_223326.jpg

Son düzenleme:
üst boş olan yere ray yerleştirilip veya ek düzenlemeler yapılıp
Parafudr + 3 adet siğorta eklenebilir .
bu durumda siğorta amperleri düşürülür .
diğer siğortalarda amper hesabı yapılarak düzenleme yapılır .

Birde klima var fakat onun balkonda şalteri var ordan kapalı tutuyorum .
şalter dediğiniz ( siğorta ? ) mi ?
soru 1 ) klima hattı direk mı ?
soru 2 ) diğer durum buattan ek mi yapıldı ?
soru 3 ) şalter ( ? siğorta ) balkonda diyorsunuz ,
daha önce anası diyebiliriz siğorta kutusunda siğortası var mı ?
( siğorta kutusundan enerjinin kesilmesi durumu )
soru 4 ) iki adet siğorta kumanda ediyor ?
soru bazında cevaplar istemi ?
4 soru 4 cevap .

etmiyorsa .
siğorta kutusuna siğorta ilavesi yapılabilir .

numaralandırılmış 10 adet kablolar hangi cihazları kontrol ediyor . karşılıkları
ve kaç watt cihazlar ?

dikkat iş güvenlik konumları ve eldiven kullanımı vs gibi durumlar .
kaçak akım ve siğortalardan enerjinin kesilmesi ve açılması işlemi .
önemli olan işlemleri enerjide ( elektrikte ) yapılmamasıdır .

3 siğortayı ( ikili kablo olan )
iki kablo olan tek tek kablo olarak test edilmesi .
önce siğorta kapatılıp iki kablodan birin söküp siğortayı açıp hangi cihaz kumanda ediyor .
sonra tekrar kapatılıp söküleni takılıp , diğerini sökülüp tekrar siğortayı açıp hangi cihaz kumanda ediyor .
daha sonra siğorta tekrar kapatılıp eski haline getirilmesi .

Ekli dosyayı görüntüle 58893

Evet şalter dediğim sigorta oluyor heralde resmini ekledim. Klimanın elektiriği salondaki buattan çekildi. Sigorta kutusunda ayriyeten sigortasının olacağını zannetmiyorum.

Numaralandırdığınız kablolar tam olarak nereleri kontrol ediyor bilmiyorum ama tek tek deneyip bulmam gerekiyor sanırım

58896

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri