Daire içi yeni dağıtım panosu

Üstadlarım merhaba,

Bir proje için sizlere danışmak istedim. Eski bir dairede mülk sahibinin komple elektrik tesisatını yeniliyoruz.
Farklı ve yenilik isteyen biri şöyleki aşağıdaki pano gibi pano istiyor ve bu daire içindeki panoda tüm sigortaları+ uydu santrali + internet modemi koymak istiyor. Yani tek merkezden (panodan) yönetim.
Bana da çok mantıklı geldi ve yurtdışındaki konutlardan fotoğraf gösterdi.

Emin olmak için size aşağıdaki sorularımı paylaşıyorum.
  1. Eski bina olduğu için kolon hattını sıfırlamak yerine eski sigorta kutusuna sıva altı buat koyup, panoya ek bağlantı çekeceğim NYA 6mm ile ekleme yapma derseniz kaçak akım rolesini köprü niyetine kullanabilir miyim? K.A.K tan panoyu 1.5m beslerim
  2. bir panoda 220 V ile birlikte uydu ve internet kabloları bulunursa problem olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Önelikle bina kaç yıllık kolon hattı tadilat sonrası için yeterli gelecekmi. Tavsiyem kolon hatlarınıda yenilemenden yana, zira ek son çare olmalı. Panoyu çözemedim ama daire yazmışsın . Bu pano bir daire için yeterli olur içine her hepsini koy sıkıntı olmaz. Uydu baglantılarını elektriğe fazla yaklaştırma uyduda sinyal bozuyor.

Uydu santralinin elektrik panosunda oldugu nerde gorulmus:).ben ne gordum ne de duydum..parazit yapma olasiligi yuksek gibime geliyor.
Kakr rolesini ,kolon hattinda ek yerine kullanayim diyorsunuz sanirim.o zaman kakr rolesi pano disinda kalacak dogrumu?

Uydu santralinin elektrik panosunda oldugu nerde gorulmus:).ben ne gordum ne de duydum..parazit yapma olasiligi yuksek gibime geliyor.

Parazit yapar ilk sene başıma gelmişti. Ama panoda elektrik tesisatından sonra ne kadar yer kalacak. Daire yazmış ama 1 daireyse uydu santraline zaten gerek kalmaz. 4 lü LNB ile halleder. Tabiki sıkış tıkış şekilde koyamaz.

Yenilikçi modern bir yaklaşım ama deve gibi hemde sıvaüstü bir pano :)
Öncelikle panoyu gömme ve cam kapaklı yapmanı tavsiye ederim . Mevcut sigorta panosu yerine ana kaçak akım rölesini ve sigortasını koyabilirsin.
Datayı aynı panoya bulaştırma. Bir arkadaşımda görmüştüm hoşuma gitmişti. Data kablolarını şap altından boru içinden evin her yerine taşımış. Geniş yüzeyde ama küçük derinlikte (bir kısmı duvarda sıva altında kalacak şekilde) ahşaptan dolap yaptırmış zeminden çıkıyor yaklaşık 1m yüksekliğinde. Mutfakta çok güzel bir detay oluşturmuş.
Bu şekilde bir tasarım düşün.

:D

26456541-Woman-looking-at-an-electrical-fuse-board.jpg

Yenilikçi modern bir yaklaşım ama deve gibi hemde sıvaüstü bir pano :)
Öncelikle panoyu gömme ve cam kapaklı yapmanı tavsiye ederim . Mevcut sigorta panosu yerine ana kaçak akım rölesini ve sigortasını koyabilirsin.
Datayı aynı panoya bulaştırma. Bir arkadaşımda görmüştüm hoşuma gitmişti. Data kablolarını şap altından boru içinden evin her yerine taşımış. Geniş yüzeyde ama küçük derinlikte (bir kısmı duvarda sıva altında kalacak şekilde) ahşaptan dolap yaptırmış zeminden çıkıyor yaklaşık 1m yüksekliğinde. Mutfakta çok güzel bir detay oluşturmuş.
Bu şekilde bir tasarım düşün.

:D

26456541-Woman-looking-at-an-electrical-fuse-board.jpg

Hocam yapcak olsak çok güzel çözümler varda. Şartlara da bi bakmak lazım :D

Şartlar zorlanırsa ortaya neler çıkar neler :) Biraz fantastik olmak lazım :rolleyes:

Ev tünel kalıp değilde kolonlar var ise (ki öyledir eski bina dedin) kolon çıkıntılarına ilave alçıpan kaplama yapılıp buraya gömme pano monte edilebilir. TV üniteli gizli ışıklı modern tasarımlar yapılabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri