Daikin 12 bin btu ariza

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Cihaz evapi isiyi Yükseltmiyo. Gaz vakumlayip tekrar gramajda verdik olmadi. Azot bastık yine olmadı. Ufleme sıcaklığı en çok 32 derece.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cihazin boru sensörü değişti. Fan ilk kademede iken sicaklik 40 derece. Fani artirinca isi azalıyor. Fani devreden çıkarınca petek güzel ısınıyor. Sorun çözülemedi

Dostum ,

Hadi bu arıza için biraz beyin fırtınası yapalım. Ben cihazın yanında olmadığım için soruları cevaplayan sen olacaksın.

1- Cihaz modeli nedir?
2- Cihaz inverter mi?
3- Cihaz gaz tipi nedir?
4- Çalışma esnasındaki gaz basıncı nedir?
5- Çalışma esnasında iç ortam ve dış ortam sıcaklıkları nedir?
6- Çalışma esnasında 4 yollu vana borularını kontrol ettin mi ? ( vananın kaçırma ihtimaline karşın sıcaklıklarını kontrol ettin mi? )

Şöyle söyleyeyim ,

Örneklersek bir soğuk oda olsun bir klima olsun istenen sıcaklığa inmiyor çıkmıyor ise ( tabi bu noktada cihaz yeni montelenmiş değilse yani daha önceden düzgün çalışan bir cihaz ise ) sorun ya yeteri kadar gaz sistemde dönmüyordur yada fanlar yeteri kadar hava aktarmıyordur. Bunun anlamı kapasite düşüşüne neden olur. Bunların nedeni elektronik aksamda da olabilir mekanik aksamda da.

Herhangi bir nedenle sistemde bir tıkanıklık vesayire olabilir. Şimdilik yukarıdaki cevapları alalım sonra duruma bakarız.

Abi
cihaz daikin ftyn25gxv1b
410 gaz
800 gr civarı gaz alıyor
Cihaz on off
Çalışma basıncı 22 bar bu basınç gramaja göre verilen gazın verdiği basınc
Dış ortam 10 derece civarlarında
Ic ortam 15 18 belki yalıtimsiz 4 taraf açık ev(cihazi ben söküp azot verdikten sonra balkondada da denedim)

Fani devreden çıkarınca iç ünite el değmeyecek kadar isindi. Fan calisinca isi azalıyor.

Herşey normal devrede iken dış üniteden gelen borunun ilk vananin oradan sıcaklığını ölçtum 47 derece. Bu esnada iç evapta 33 derece sıcaklik var.
4 yolluyu kontrol etmedim. Kaçıran cihaz fan kapalı iken yüksek sıcaklıklara çıkar mi? Yani fanin hizina yetişemiyor gibi gelen sicaklik.

Cihazin etiket resmi varmi?

Bu basinca gore ( 22 bar ) ,

1 - gaz eksik
2 - basilan gaz bozuk
3 - kompresor arizasi ( basmadan dusmus )

Fikirleri olusuyor. 410a gaz icin basma basinci 30 bar mertebelerinde olmali.

Gazi basarken nasil basıyorsunuz tup dikmi tersmi? Terazi ilemi? Manifold ile basinca goremi? Ayrica dis unitede karlanma oluyormu? Sogutmaya alip emis basincinida olcermisin?

Abi
cihaz daikin ftyn25gxv1b
410 gaz
800 gr civarı gaz alıyor
Cihaz on off
Çalışma basıncı 22 bar bu basınç gramaja göre verilen gazın verdiği basınc
Dış ortam 10 derece civarlarında
Ic ortam 15 18 belki yalıtimsiz 4 taraf açık ev(cihazi ben söküp azot verdikten sonra balkondada da denedim)

Fani devreden çıkarınca iç ünite el değmeyecek kadar isindi. Fan calisinca isi azalıyor.

Herşey normal devrede iken dış üniteden gelen borunun ilk vananin oradan sıcaklığını ölçtum 47 derece. Bu esnada iç evapta 33 derece sıcaklik var.
4 yolluyu kontrol etmedim. Kaçıran cihaz fan kapalı iken yüksek sıcaklıklara çıkar mi? Yani fanin hizina yetişemiyor gibi gelen sicaklik.
Cihazin etiket resmi varmi?

Bu basinca gore ( 22 bar ) ,

1 - gaz eksik
2 - basilan gaz bozuk
3 - kompresor arizasi ( basmadan dusmus )

Fikirleri olusuyor. 410a gaz icin basma basinci 30 bar mertebelerinde olmali.

Gazi basarken nasil basıyorsunuz tup dikmi tersmi? Terazi ilemi? Manifold ile basinca goremi? Ayrica dis unitede karlanma oluyormu? Sogutmaya alip emis basincinida olcermisin?
Terazi ile
Tüp ters
Karlanma olmuyor abi.
Terazi ile verdiğimiz için gaz eksik olma ihtimalini düşünmedim hiç.
Emiş basıncıni hatırlamıyorum ama soğutmaya alıp denediğimde iç ünite 2 derece civarında uflemisti. Havanın buna etkisi varmıdır bilmiyorum. Dün en son cihazi taktik arkadaşin evine. 1. Kademe fanda iken ısıtıyor ama 2 3 te ısıtma az dedi. Bende pes ettim zaten. Ama kafama takıldı. Bu arizayi ogrenmem lazım :). Bu arada gazi ben hep aldığımız yerden alıyorum eski bir firma. Tabi gazın mahiyeti nedir bilmiyorum. Gaz bozuksa nasıl anlaşılır abi

Son düzenleme:
Aldığım tüp 2.800 gr bi tüp acaba onda bir sıkıntı olabilirmi

Arıza 4 yollu da imiş. 4 yollu kaçırdığı için isitmada verimsiz çalışıyo. Soğutma da sorun yok

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri