Dahlender motorun potansiyometreli inverter ile hız kontrolü

CrKN

Üye
Merhabalar,

Basit bir matkap tezgahında hız kontrol işlemi yapmak istiyoruz. Mile bağlı kasnak mekanizmasının en düşük devrinde ve pako şalterden dahlenderin de alt devrini seçmiş olmamıza rağmen bazı büyük matkap çaplarında devir sayısı yüksek geliyor.

Matkap çapı büyüdükçe artacak moment ihtiyacına karsılıyabilecek (yani devir sayısı düşünce momentteki azalma, sert parcaları delerken buyuk caplı matkapta sıkıntı olacaktır), düşük maliyetli, dahili potansiyometresi (veya kullanıcıya yakın monte edilecek uzatılmıs potansiyometrenin maliyet ve özellikleriyle) basit bir pwm sistemi konusunda yardım ederseniz büyük bir yükten kurtulacagım.

Motor 380 ü/YY bağlı 1.5 kwattan düşük güçlü siemens marka eski bir 3 fazlı dahlender asenkron motor.

Sektörden uzak kalmıs bir elektrik öğrencisiyim :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Mesela Bu linkteki ABB ACS 150 serisi sürücüleri önerebilirim.

...sektörden uzak kalmış bir talebenin bile sabırlı, hoşgörülü ve saygın olması, kendisinden beklenilen bir davranış biçimidir...:)

hayal kırıklıgına ugrattıgım için üzgünüm, tecrübeli ve bilgili forum kullanıcılarından beklenen davranış biçimi de tıpkı yaptıgınız gibi ihtiyacı olanla bilgisini paylaşmak olabilir mi :) beklentilerimi çok mu yüksek tutuyorum yoksa :) yanıtınız için teşekkürler...

lütfen üzerinize alınmayın, buradaki coğu kullanıcıya gore basit olan bu konuda bir cevap olmaması, daha kompleks konulardaki cevap sayısına bakınca şaşırtıyor. böyle olunca da merak ediyorum; kullanıcılar bilgilerinin gösterişini yapmak için mi yoksa birilerine yardımcı olmak için mi giriyor foruma ? forumun bir süredir takipçisiyim, bazı konularda bilimsel olmayan afaki konuşmalar geçerken çözümü bu kadar kolay olan (evet kolay oldugunun ben de farkındayım) fakat benim kaynaga ulasamam yüzünden çözemediğim sorunumun cevap alamadan alt sıralara düşmesini bir türlü hazmedemedim, affedin :)

kimse buna cevap yazmak zorunda değil, teknik soruya cevap verirseniz daha yararlı olacaktır :D

arkadaşlar selam bişiy sorucam uçgen yıldız yıldız dahlender motor var 30/38 kw 1490-2890 devir motor var buna hız konrtol cihazı baglıcam ne yapmam gerekıyor. yardım edersenız sevinirim benim bildigim u2 v2 w2 ye enerjı verıyorum hız kontrolden u1 v1 w1 ise köprülenınce olurmu

hyr u1 v1 w1enerji veriyosun diğerlerine motor bağlıyosun
------------------
arkadaşım sanada matkap için acs 150 tavsiye ederim.dahili potansı vardır ve güzel cihazlardır

Son düzenleme:
anlıyamadım tam olarak nası oluyo bende 37 kw ınvertör var joıstık kontrol yapıyorum 4 hız var ama motor dahlender 30 38 kw 1490 2980 devir bunu nası baglıcam yardım ıcın tşk

size dahlender baglantisini bildiginize gore bahsediyorum ben denemedim ama dusuncem olacagi yonunde simdi motorun hizli calismasi icin ne yapiyoruz bir tarafini kopruluyoruz diger ucundan ise uc faz veriyoruz degilmi
simdi siz normalde koprulenmesi gereken yeri kopruleyin vede diger uc faz verilen yerde motor hiz kontrolun cikisini baglayiniz vede deneyiniz
vede gene uzerine basa basa soyluyorum ben boyle bir denemeyi yapmadim

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri