Dahlender motor Güç Faktörü Sorunu

musti16

Üye
Merhaba arkadaşlar,

24/34 kw çift devirli r/min 733/1471 çalışan Soğutma kulesi fan motoru enerji analizörü ölçüm sonuçları aşağıdaki gibidir.Motor alçak devirde çalışırken güç faktörü çok düşüktür.Bu şekilde çalışmada sistemde bir enerji kaybı meydana gelir mi? eğer bir kayıp var ise motoru sıcaklık kontrolü bir invertör ile kontrol etmemde aktif olarak bir kazanç oluşur mu?
Teşekkürler.

yüksek devir;
aktif güç: 25.13 kw
Görünür güç: 27,71 KVA
Güç faktörü(Pf): 0,91
Q: 11,66 KVAR

Düşük devir;
aktif güç: 3,9 kw
Görünür güç: 16,168 KVA
Güç faktörü(Pf): 0,26
Q: 16,20 KVAR

Ekli dosyalar

• IMG_20160621_121634.jpg
    IMG_20160621_121634.jpg
    793.2 KB · Görüntüleme: 15
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Düşük devirde , düşük güçte ! çalışan motorların Cosq değerlerinin düşük olması,teorik bir doğrudur.Ancak,0,26 gibi bir rakam pek mantıklı görünmüyor.Etikette de 3,9 kw gibi bir rakam
yok.Anlaşıldığı kadarı ile,motor yanlış seçilmiş.Bu durumda,düşük devir çalışmada,güç kayıpları
yaşanması kaçınılmazdır.Motoru değiştirmediğiniz sürece,bu kayıpları,herhangibir metodla dü-
şürmeniz mümkün değildir.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,

24/34 kw çift devirli r/min 733/1471 çalışan Soğutma kulesi fan motoru enerji analizörü ölçüm sonuçları aşağıdaki gibidir.Motor alçak devirde çalışırken güç faktörü çok düşüktür.Bu şekilde çalışmada sistemde bir enerji kaybı meydana gelir mi? eğer bir kayıp var ise motoru sıcaklık kontrolü bir invertör ile kontrol etmemde aktif olarak bir kazanç oluşur mu?
Teşekkürler.

yüksek devir;
aktif güç: 25.13 kw
Görünür güç: 27,71 KVA
Güç faktörü(Pf): 0,91
Q: 11,66 KVAR

Düşük devir;
aktif güç: 3,9 kw
Görünür güç: 16,168 KVA
Güç faktörü(Pf): 0,26
Q: 16,20 KVAR

Motor üreticilerinin kataloglarını incelediğimizde çift devirli motorlarda güç oranlarına baktığımızda motorların düşük devirdeki gücünün yüksek devirdeki güce oranına baktığımızda %70-ile % 85 arasında daha düşük olduğunu görüyoruz.Siz ölçüm yaparken şöyle bir hata yapmış olabilir misiniz motoru yüksüz ölçtünüz ve bu değerler çıktı.Eğer durum böyleyse her şey normal çünkü verilen etiket değeri tam yükteki mil gücünün değeridir.Siz boşta çalıştırıp ölçerseniz doğal olarak bu sonuç çıkacaktır.

invertör ile motoru sürmeniz aktif güç olarak bir kazanç sağlamaz.

Son düzenleme:
Geçen yıl bir sulama şantiyesine gitmiştik.Arkadaş motorlarla ilgili anlamadığım bir nokta var dedi,ölçüm alıyorum 160 kw güç çıkıyor.Güç formülünde yerine koyuyorum bakıyorum en fazla 160 kw güç var motor etiket değerine bakıyorum 350 kw yazıyor akım değeri ve güç değerini kıyaslıyorum birbirini tutmuyor.Nedeni ne olabilir dedi inceledik baktık ki motorun iş yaptığı güç 160 kw gereğinden fazla büyük seçilmiş 350 kw hiç bir zaman yük olmuyordu.Bu nedenle hem aktifi hem reaktifi fazladan ödüyorlardı.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri