D718 transistor amfi devresi sorunu

Merhabalar abilerim kardeslerim benim sormak istedigim soru su hurdaya atilan guc kaynagini hurdacilardan once kaptim icinde d718 transistor ve yanik bi trafo var trafo onemli degil transistorleri multi metreyle olctugumde saglam cikiyor sorum su tek transistorle ufak bi ses yukseltme devresi yaptim youtubede binlercesi var merak etrigim konu su kaparlorun konisi yukarda kaliyor muzik caliyor ama sanki haparlode dc akim verilmis gibi haparlor yukarida kaliyor muzik caliyor ama kaparlor olmasi gerektigi gibi durmuyor bunun cozumunu bilen ustalarim varsa yardimci olabilirlermi bu arada sogutucularda izalator mevcut multi metre ile test ettim bir birine degen yok
20200528_030835.jpg

Evet şema önemli.

Hoparlörün yukarı kalkması yada aşağı inmesi demek hoparlöre dc voltaj geliyor demektir.

Buda ne demektir sizin bu yaptığınız yükselteçte kuplaj kondansatörü kullanılmamış demektir.

Buda ne demektir bu yaptığınız ampli sanıyorsunuz ama ampli yapımında geçen kurallara hiç riayet edilmediğinin işaretidir.

Siz şema ekleyiniz görelim.

@serkan_48
İnternette böyle şemalar çok var da;
Delikanlıya düzeltme tavsiyesi yaparız diye şema istedim.
Hocam şema bu bu semadaki halinde iken de bu sekilde bir problem yapiyor pareleldede yapiyor Darlington baglantidada yapiyor transistor konusunda cok arastirma yaptim ama hayla cok eksigim aksam modemimizin adaptoru bozuldu hocam atamadim kusura bakmayin
Evet şema önemli.

Hoparlörün yukarı kalkması yada aşağı inmesi demek hoparlöre dc voltaj geliyor demektir.

Buda ne demektir sizin bu yaptığınız yükselteçte kuplaj kondansatörü kullanılmamış demektir.

Buda ne demektir bu yaptığınız ampli sanıyorsunuz ama ampli yapımında geçen kurallara hiç riayet edilmediğinin işaretidir.

Siz şema ekleyiniz görelim.
Hocam normalde ampli ile ugrasmiyorum ilgi alanimda degil odamda muzik sistemim mevcut ama merakim oldugu icin mantigini anlamak icin arastirma yaptim onun icin konu acmakta yarar buldum benim gibi bu sikintiya dusen birisi olur ise bu konu o kisiyede faydali olacaktir

Ekli dosyalar

• 20200528_040015.jpg
    20200528_040015.jpg
    182.5 KB · Görüntüleme: 65
Abisi
Serkan Bey'in dediği gibi hoparlörde akım var. Ayırıcı 1000uf civarı kapasitör (kutuplara dikkat ederek) kullanmanız gerekiyor. Yoksa hoparlör pert olur.
Ayrıca transistörlerin kollektör beslemeleri ve polarmaları düzensiz.
İlk izlenimlerim bu.
Bugünkü programım yoğun olmasa sana daha da çok yardımcı olurdum.
Niyet etmişsin. Umarım forumdaki diğer arkadaşlar sana daha iyi yardımcı olurlar.
Başarılar dilerim.

Abisi
Serkan Bey'in dediği gibi hoparlörde akım var. Ayırıcı 1000uf civarı kapasitör (kutuplara dikkat ederek) kullanmanız gerekiyor. Yoksa hoparlör pert olur.
Ayrıca transistörlerin kollektör beslemeleri ve polarmaları düzensiz.
İlk izlenimlerim bu.
Bugünkü programım yoğun olmasa sana daha da çok yardımcı olurdum.
Niyet etmişsin. Umarım forumdaki diğer arkadaşlar sana daha iyi yardımcı olurlar.
Başarılar dilerim.
Cok tesekkurler iyi gunler

Arkadaşım;
Elinizdeki 3 transistör ses dünyasında tek başına bir anlam ifade etmiyor.
Çünkü gördüğüm amplifikatörler çıkış katında hep ters eşlenik 2 transistör kullanıyor.
Ya da 2 npn transistör kullanmışsa, bunların bir tanesini evirmek için yine sürücü transistör çifti ve bu çiftçi süren 1 transistör kullanıyor.
Açıkçası bir anfi devresi daha fazla sayıda ve kaliteli malzeme gerektiriyor.

Acaba dedim senin elindekilere uygun bir şema var mıdır? Aradım taradım yok.D178 transistörünü genellikle güç kaynaklarında görürdüm ben.Senin yapmaya çalıştığın d178 li anfiye iki yerde rastladım. Evet tamamen doğru yapmışsın ama video çekenler baştan aşağı saçma sapan bir uygulama yapmışlar. Yani kılavuzun yanlış.

Hevesini kırmayayım, burayı incele derim ben.
https://www.uydudoktoru.com/threads/amplifikator-semalari-arsivi.2575/

Gençliğimde ben de 2-3 tane yaptım. Ama Genelde kit olarak satın aldım ve montajladım.Çünkü her aradığım parçayı tek tek bulmaktansa, kit olarak almak daha avantajlıydı.Halen preanfi ve amfileri hazır kit halinde alıyorum.
Resmini gördüğün kitlerden biri 0.5w diğeri 20w mış. ;))) Ama tanesini zamanında Ali amcada 1 ve 3 TL ya görünce, dayanamadım 3er tane sipariş verdim.
Öndeki LM386 ve diğeri tda2030 olabilir.İstesem yaparım ama hazırı çok pis ucuzmuş.
Sana da başarılar dilerim.
IMG_20200528_174247_1.jpg

Yeni gördüm. Tda2030 kiti 13tl ve 10tl kargo ile satıyorlar. Yeminle ben AliAmcadan kargo dahil tanesine 3 lira bile vermedim.
Esnaflık ve vergi farkı.

Son düzenleme:
Malesef bu bir anfi degil.

Daha guzel devreler var. Onlar uzerine arastirin bence.

Bilginiz yoksa yavas yavas edinirsiniz. Bizde yardimci oluruz.

Arkadaşım;
Elinizdeki 3 transistör ses dünyasında tek başına bir anlam ifade etmiyor.
Çünkü gördüğüm amplifikatörler çıkış katında hep ters eşlenik 2 transistör kullanıyor.
Ya da 2 npn transistör kullanmışsa, bunların bir tanesini evirmek için yine sürücü transistör çifti ve bu çiftçi süren 1 transistör kullanıyor.
Açıkçası bir anfi devresi daha fazla sayıda ve kaliteli malzeme gerektiriyor.

Acaba dedim senin elindekilere uygun bir şema var mıdır? Aradım taradım yok.D178 transistörünü genellikle güç kaynaklarında görürdüm ben.Senin yapmaya çalıştığın d178 li anfiye iki yerde rastladım. Evet tamamen doğru yapmışsın ama video çekenler baştan aşağı saçma sapan bir uygulama yapmışlar. Yani kılavuzun yanlış.

Hevesini kırmayayım, burayı incele derim ben.
https://www.uydudoktoru.com/threads/amplifikator-semalari-arsivi.2575/

Gençliğimde ben de 2-3 tane yaptım. Ama Genelde kit olarak satın aldım ve montajladım.Çünkü her aradığım parçayı tek tek bulmaktansa, kit olarak almak daha avantajlıydı.Halen preanfi ve amfileri hazır kit halinde alıyorum.
Resmini gördüğün kitlerden biri 0.5w diğeri 20w mış. ;))) Ama tanesini zamanında Ali amcada 1 ve 3 TL ya görünce, dayanamadım 3er tane sipariş verdim.
Öndeki LM386 ve diğeri tda2030 olabilir.İstesem yaparım ama hazırı çok pis ucuzmuş.
Sana da başarılar dilerim.
Ekli dosyayı görüntüle 65128

Yeni gördüm. Tda2030 kiti 13tl ve 10tl kargo ile satıyorlar. Yeminle ben AliAmcadan kargo dahil tanesine 3 lira bile vermedim.
Esnaflık ve vergi farkı.
Ama ai bir seyleri kendin yapmak daha guzel oluyor zararina dahil olsa cunku o sistemin hakkinda bilgi sahibi oluyorsun tabi hazir kitler mevcut dediginiz gibi mesela tda 2003 10 wat stereo amfi devresi hazir olarak elimde bir tane var bir adet te kendim yaptim hazirini o zamanlar 10 tlye almistim yapim mastafi 20 25 tl arasi idi klavuzumuz gercekten sorunlu cunku hicbiri detayli aciklama yapmiyorlar haparlor her turlu yukarida veya assagida kaliyor 3 baglanti sekli denedim tek transistorde ayni problem kuplaj kondansetorude fayda etmiyor gene ayni 4 parelel seklinde yaptim hepsine termal krem surup izalator koydum transistorlere gene ayni 1 transistoru 3 Darlington baglantili transistore surdum bu sefer daha kotu sonuc aldim maksadim edigim gibi elimde malzemelerle bisiler yapmaktie ses elektronigine merak saldim degerli yorumunuz icin cok tesekkur ediyorum hocam

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri