D kaydedicideki veriyi çıkşlardan alamadım

enginkanat

Üye
Plc konusunda yeniyim. Çin malı fx3u plc ve op320a panel üzerinde ufak bir program deniyorum. D0 dan D5 e kadar 1 ve 0 olarak kaydettim. Büyük ihtimalle decimal olarak.
Mov d0 y0 denedim olmadı
Mov k2d0 k2y0 denedim olmadı. Bana yöntemi öğretirmisiniz

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar. D değişkeni içine veri yazabilirsin. Senin yazdığın 1 ve 0 değeri integer olduğundan Y değişkenini 1 ve 0 yapmaz. Sen ancak farklı bir D değişkeni (örneğin D10) tanımlarsın. Böylece Mov D0 D10 yaparsın yani 1 değerinin D10 içine atarsın Ayrı bir basamakta LD=K1 D10 veya LD=K0 D10 (yani D10 1 veya 0 ise) çıkışı yani Y0 ı setle veya resetle diyebilirsin. Sonuç olarak Y değişkenine veri yazılamaz ayrıca Y değişkeni için 1 ve 0 konumu ifade eder. D değişkeni için birer integer dır. Ama MOV K2 D0 komutunun ayrı olarak çalışması gerekir.

Son düzenleme:
Merhabalar. D değişkeni içine veri yazabilirsin. Senin yazdığın 1 ve 0 değeri integer olduğundan Y değişkenini 1 ve 0 yapmaz. Sen ancak farklı bir D değişkeni (örneğin D10) tanımlarsın. Böylece Mov D0 D10 yaparsın yani 1 değerinin D10 içine atarsın Ayrı bir basamakta LD=K1 D10 veya LD=K0 D10 (yani D10 1 veya 0 ise) çıkışı yani Y0 ı setle veya resetle diyebilirsin. Sonuç olarak Y değişkenine veri yazılamaz ayrıca Y değişkeni için 1 ve 0 konumu ifade eder. D değişkeni için birer integer dır. Ama MOV K2 D0 komutunun ayrı olarak çalışması gerekir.
Cevabınız için teşekkürler, şimdiye kadar microişlemciler ile çalıştım. İlk defa plc ile uğraşıyorum. A="00010110"
Şeklindeki bir veriyi işlemcinin bir portundan output olarak aynı anda yazabiliyorum. Benzer bir işlemi plc de yapmak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri