Dış mekan elektrik hattı

canerten

Paylaşımcı üye
Merhaba,

Evimin altında atölyeme(B), evin girişinden(A) ayrı bir 220 elektrik hattı çekmek istiyorum. 2 ayrı faz, 1 notr çekmeyi düşünüyorum. Atölyemde CNC makinası, testereler, süpürge, toz emme makinası, güç kaynakları, osiloskop, inverter kaynak makinası gibi ekipmanlar çalışıyor.

Dışarıdan duvardan kelepçe ve/veya kroşe benzeri bir sistemle böyle evden ayrı bir hat çekip rahat rahat güvenilir şekilde kullanmak istiyorum. C noktasında ise toprağa çakmış olduğum bakır çubuk hattında atölyeme toprak hattı giriyor.

Yani bu iki nokta arasında 2 faz+1notr 3 damarlı, güneş ve yağmur altında kalabilecek bir kablo çekmek istiyorum. Nasıl bir kablo kullanabilirim? Kesiti ne olmalı?

1611075179871.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba.
4x4 antigron kablo uygun seçim olabilir.
1 damar kablo fazla olarak götürmüş olursunuz elbet lazım olur.
Evinizin aboneliği monofaze mi acaba.
A noktası ile B noktası arası mesafeyi yazmamışsınız.

A noktası ile B noktası arası 26metre. En iyisi 5 damar çekeyim garanti olsun. Evet abonelik monofaze. Atölye hobi atölyesi.

Antigron kablo için güneşin altında olmuyor diye bilgiler var ama farklı olanı mı var? Hangisi marka tavsiye edersiniz.

Havai hattından abonelere enerji verilen kablolar hep antigron.
Güneşten, yağmurdan,soğuktan etkilenmeyen kablo varsa 28 metre 5x4 mm metre fiyatı 40 liradan fazladır muhtemelen.
Yer altı kablosu kullanın olmazsa o daha sağlamdır.

Anladım. Bir süre idare ediyor yani. Peki bu antigron kablo daha sonradan mantolama altında gömülü bırakılmaya müsait mi?

Elbette mantolama altında bırakılabilir ama uygun bir spiral borudan geçirme imkanınız olursa daha iyi olur.

50 metre kablo 1000'miş. Altınla mı yarışıyor bu yahu.:)

Bakalım günün sonunda ev içindeki hatta bakır kabloyu çekeceğim galiba. Ama takılır kalır diye korkuyorum. Eski kanallar. demir kısımlar var filan.

Antigron kablo derken, genellemede yapılabiliyor Dış izolesi,sıyah renkde olan kablo" nyy " sıva altına, toprak altına dırek döşenebilir. Beyaz renkli "nym" sadece sıva üstü içindir. Seçiminizi ona göre yapınız.

Son düzenleme:
Beyaz olan dışarıda ev cephesinde kullanılabilir mi bir süre? 2-3 yıl mesela?

Tek faz abonesiyseniz neden 2 faz indiriyorsunuz, nedir bunlar? A noktası altında başkasının mı dükkanı - bodrumu var? Direk inemiyor mu? İlerde sıkıntı çıkabilir yazılı proje hali olmadığı için, dediğiniz gibi mantolama esnasında görünecek neyse de başka delik delme esnasında kabloya denk gelebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri