Düzensiz Gerilim ve Zararları

aalevli

Üye
Ev aletleri normal çalışıyorken prizlerin olduğu yerde bir kaç saniye ara ile pat pat sesi geldi. Buzdolabı ve sebil çalışmadı. Prizi değiştirdik cihazlar çalışmaya başladı. Ancak Kombi bu kez çalışmadı. Kombi arızası kaydı verdik geldiler kartta sorun olmuş neyse halledildi kontroller yapıldı kombinin çalışır olduğu gözlendi. Tamirini yapan servis yetkilileri evin elektrik tesisatında faz nötr karışması var dediler.. Bunun anlamı nedir ne yapılması gerekir. Şu anda kombinin bağlantısını tekrar arıza yapmasın diyerek bağlamadık. Soğuktayız.. Pazar günü her yer kapalı. Elektrik işlerinden anlayan uzman kardeşlerden yardım bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anlattığınız arıza Notr kesintisine benziyor.

Bir apartmanda mısınız yoksa müstakil bir evde misiniz? Eğer apartmanda iseniz benzer şikayet var mı bunu bir araştırın. Servis, Kombi Prizinde ölçüm yaptı mı? Bir apartmanda iseniz ve başka şikayet yok ise sorun sizin dairenizle ilgili olabilir.
Kombinin Prizi'nde sorun yoksa çalıştırın gitsin. Çünkü sorun devam ederse bütün cihazlar risk altında demektir zaten. Pazartesi iyi bir Elektrikçi çağırırsınız.

Fakat internetten araştırma yapıp bulunduğunuz bölgedeki Elektrikçilerin cep numaralarına da ulaşabilirsiniz belki.

En önemli şeyi sormayı unuttuk, tesisat Trifaze (3 Fazlı) mı?

Anlattığınız arıza Notr kesintisine benziyor.

Bir apartmanda mısınız yoksa müstakil bir evde misiniz? Eğer apartmanda iseniz benzer şikayet var mı bunu bir araştırın. Servis, Kombi Prizinde ölçüm yaptı mı? Bir apartmanda iseniz ve başka şikayet yok ise sorun sizin dairenizle ilgili olabilir.
Kombinin Prizi'nde sorun yoksa çalıştırın gitsin. Çünkü sorun devam ederse bütün cihazlar risk altında demektir zaten. Pazartesi iyi bir Elektrikçi çağırırsınız.

Fakat internetten araştırma yapıp bulunduğunuz bölgedeki Elektrikçilerin cep numaralarına da ulaşabilirsiniz belki.
Teşekkürler Yiğit Kardeşim.. 20 daireli bir apatmandayız. Diğer dairelerden sorun duymadım. Anladığım kadarı ile gerilimde dalgalanma oldu. Kısa devre yaptı diye aklıma geldi ve bulunduğu ortama zarar verdi diye algılıyorum. Bir elektrikçi çağıracağım elbette ama bu gerilim farklılıklarına karşı Regülatör taktırsam tavsiyeniz marka model olarak ne olur. Kombiciler prizde ölçüm yaptılar..

Son düzenleme:
Teşekkürler Yiğit Kardeşim.. 20 daireli bir apatmandayız. Diğer dairelerden sorun duymadım. Anladığım kadarı ile gerilimde dalgalanma oldu. Kısa devre yaptı diye aklıma geldi ve bulunduğu ortama zarar verdi diye algılıyorum. Bir elektrikçi çağıracağım elbette ama bu gerilim farklılıklarına karşı Regülatör taktırsam tavsiyeniz marka model olarak ne olur. Kombiciler prizde ölçüm yaptılar..
Hocam Kısa-Devre demek yanlış olur. Regülatör tavsiyesi için sizin dairenizin ihtiyaç duyduğu Gücün bilinmesi gerekir, yani yine bir Elektrikçinin keşif yaparak ortaya çıkaracağı bir değerdir bu.

Tesisatın 3 Fazlı olup olmadığı ile ilgili yanıt vermemişsiniz!

Ayrıca Kombi Prizi'deki Gerilim değerinin normal olduğunu söyledi mi servis, eğer öyleyse çalıştırabilirsiniz. Rica ederim.

Tesisatın trifaz mı mono fazmı olması bilgim yeterli olmadığı için yazmadım. Tahmini tri fazdır diye düşünüyorum. Şu anda 2 adet tv, depfreze, buzdolabı, çamaşır makinası bulaşık makinası vb araçlar evde çalışıyor. Kombiye revize edilmiş 1 yıl garantili ana kart takıldı Servis elemanı kombi için bu diğer cihazlardan daha hassas bir cihazdır diyerek kombiyi açmamızı istemedi. Bakımdan sonra kendisi denemek için açtı çalıştırdı sorunsuz çalıştığını gördük. Kombinin bulunduğu yerde prizi yok ama şartel takılı ve şartelde sorun yok. Bizde Kombi yerine klimayı açtık o da şimdilik diğer cihazlar gibi sorunsuz çalıştı. Yarın ola hayırola dedik. Bir elektrikçi desteği ile gerekeni yaparız. Verdiğiniz bilgiler için desteğiniz için tekrar tşk ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri