Düşük frekanslı gerilim ölçümü

testcimurat

Katılımcı Üye
Çok düşük frekanslı 0,1 Hz ve altı gerilimleri ölçecek voltmetre nereden bulabilirim.

1n4007 1k 1 watt direnç ile 100uf ile 470uf arasında 150 volt kapasitörü seri bağlayın ve iki ucunu sizin ac kaynağınıza temas ettirin. Kondansatör 1.41 x V ölçüm voltajına şarz olacaktır. Bu voltajı dc voltmetre ile ölçtükten sonra 1.41 e bölerek ölçmeniz gereken V voltajının efektif değerini bulabilirsiniz.
Her ölçümden sonra Kapasitörü yine 1k direnç ile deşarz edin.

1n4007 1k 1 watt direnç ile 100uf ile 470uf arasında 150 volt kapasitörü seri bağlayın ve iki ucunu sizin ac kaynağınıza temas ettirin. Kondansatör 1.41 x V ölçüm voltajına şarz olacaktır. Bu voltajı dc voltmetre ile ölçtükten sonra 1.41 e bölerek ölçmeniz gereken V voltajının efektif değerini bulabilirsiniz.
Her ölçümden sonra Kapasitörü yine 1k direnç ile deşarz edin.

Öneriniz için teşekkürler.

Devreyi denedim. ama olumlu sonuç alamadım. Gerilim yavaş yavaş yükseliyor. Birde gerilimi düşürdüğümüzde voltmetre doğru değeri göstermiyor.

Sanırım başka bir yol lazım....

Kolay gelsin.....

0.1 hertz ölçülmek isteniyor.

1 hertz dalga şekli aşağıdaki gibidir.

1hz.jpg

yani bu durumda dalganın frekansı 0.1 hertz ise bu sinüs dalgasını elde etmemiz 0.1 x 10 = 1 yani zaman 10 saniye. Yani bu 10 saniye için tek alternansın tepe noktasını ölçmek yeterli ise elinizdeki bir multimetreyi normal DC konumda bu sinyale bağlarsanız 5 saniyede yarım alternans 2.5 saniyede tepe gerilimini okuyabilirsiniz. Keza eksi alternansıda okuyabilirsiniz.

Bunun için farklı bir ölçü aleti gerekeceğini düşünmüyorum çünkü çıkış voltajı neredeyse DC formdadır. 5 saniyede bir alternans değişmekte sadece. Yavaş yavaş yükselen ve düşen bir voltajınız var.

Yanlış mı düşünüyorum?

0.1 hertz ölçülmek isteniyor.

1 hertz dalga şekli aşağıdaki gibidir.

1hz.jpg

yani bu durumda dalganın frekansı 0.1 hertz ise bu sinüs dalgasını elde etmemiz 0.1 x 10 = 1 yani zaman 10 saniye. Yani bu 10 saniye için tek alternansın tepe noktasını ölçmek yeterli ise elinizdeki bir multimetreyi normal DC konumda bu sinyale bağlarsanız 5 saniyede yarım alternans 2.5 saniyede tepe gerilimini okuyabilirsiniz. Keza eksi alternansıda okuyabilirsiniz.

Bunun için farklı bir ölçü aleti gerekeceğini düşünmüyorum çünkü çıkış voltajı neredeyse DC formdadır. 5 saniyede bir alternans değişmekte sadece. Yavaş yavaş yükselen ve düşen bir voltajınız var.

Yanlış mı düşünüyorum?

Elimde bir test aleti var. Bu cihaza zarar vermeden cihaz test ortamında dururken kontrolleri kontrol odasına taşımayı düşündüm. Kontrolleri taşıdım ama cihaz üzerinde gerilimin RMS değerini gösteren ekran yerine kullanabileceğim bir cihaz bulamadım. İki ekranın aynı değeri göstermemesini müşteriye izah edemem.
Sorunumda bu. Cihazın kendi ekranı sabit bir RMS değer gösteriyor.

Kolay gelsin...
Adsız.png

Sinyali yarım dalga doğrultup uygun gerilim bölücü dirençlerle arduinonun analog girişine uygulayın. Sinyalin genliğini 10 saniye boyunca birkaç ms aralıklarla okutup aldığı maksimum genliği tespit edip bir değişkene kaydedin. Birkaç deneme yanılma ile mevcut cihaz üzerindeki ölçü aletinin gösterdiği değerle değişkene kaydettiğiniz değeri kalibre edin. Böylece müşterinize de açıklayamayacağınız bir durum söz konusu olmaz. Değişkende kayıtlı olan değeri de bir lcd ekranda görüntüleyin. Böylece istediğiniz özellikte çalışabilen kendi ölçü aletinizi yapmış olursunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri