Düşük şebeke Voltaj sorunu...

snefe

Üye
Metal kesim le ilgili atölyeme gelen Şebeke giriş voltajlarında (3Faz) aşırı düzensizlik var. Giriş fazları bazen 200Volta kadar düşüyor ve makinalar devreye girdiğinde bu voltajlar 188Volta kadar inebiliyor.

Bu durum kullandığım makinaların minumum voltaj gereksinimlerinden daha düşük olduğu için makinalarda sorunlara neden oluyor. Özellikle kullandığım Plazma CNC Kesim makinası (1Faz/55A) bu sorundan çok etkileniyor.

Şebeke voltajını nasıl yükseltip regule edebilirim? Bu konudaki yardimlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Metal kesim le ilgili atölyeme gelen şebeke giriş voltajlarında (3Faz) aşırı düzensizlik var. Giriş fazları bazen 200Volta kadar düşüyor ve makinalar devreye girdiğinde bu voltajlar 188Volta kadar inebiliyor.

Bu durum kullandığım makinaların minumum voltaj gereksinimlerinden daha düşük olduğu için makinalarda sorunlara neden oluyor. Özellikle kullandığım Plazma CNC Kesim makinası (1Faz/55A) bu sorundan çok etkileniyor.

Şebeke voltajını nasıl yükseltip regule edebilirim? Bu konudaki yardimlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir Abonede Bu Kadar Gerilim Düşümü Olabilmesi İçin Ya Çok Uzak Bir Yerden Enerji Alması Lazım Yada Trafo Kademesinin Düşük Olması Lazım. Şimdi Regülatör Al Diyecem Ama! Uzak Mesafeden Enerji Alıyosan Ve Gerilim Düşümü Kablo Kesitinden Kaynaklanıyorsa Bu Defa da Yüksek Akım Sorunu Yaşarsın Ve Dışarıdan Gelen Kablon Kesin Yanar. Daha Yüksek Kesitli Kablo Alırsın Gerilim Düşümü Sorunun Çözülür Ve Regülatörüde Boşuna Almış Olursun.Gerçi Nerden Enerji Aldığını Yazmamışsın Ama Bence Sen İlk Olarak O Noktayı Ölç (makina stop) Ve Start Verip Ölç Ozaman Sorun Senin Kablonun Gerilim Düşümü mü Yoksa Trafonun Çıkışımı Düşük Ondan Sonra Yapman Gerekeni Yaparsın.

Bir Abonede Bu Kadar Gerilim Düşümü Olabilmesi İçin Ya Çok Uzak Bir Yerden Enerji Alması Lazım Yada Trafo Kademesinin Düşük Olması Lazım. Şimdi Regülatör Al Diyecem Ama! Uzak Mesafeden Enerji Alıyosan Ve Gerilim Düşümü Kablo Kesitinden Kaynaklanıyorsa Bu Defa da Yüksek Akım Sorunu Yaşarsın Ve Dışarıdan Gelen Kablon Kesin Yanar. Daha Yüksek Kesitli Kablo Alırsın Gerilim Düşümü Sorunun Çözülür Ve Regülatörüde Boşuna Almış Olursun.Gerçi Nerden Enerji Aldığını Yazmamışsın Ama Bence Sen İlk Olarak O Noktayı Ölç (makina stop) Ve Start Verip Ölç Ozaman Sorun Senin Kablonun Gerilim Düşümü mü Yoksa Trafonun Çıkışımı Düşük Ondan Sonra Yapman Gerekeni Yaparsın.

Cevabiniz icin tesekkurler simetri,
Sanirim sorun atolyemin bulundugu siteye yakin bir trafo olmamasindan kaynaklaniyor. Bulundugum sitenin insaati henuz tamamlanmis degil (yakin bir zamanda tamamlanacak gibide gozukmuyor).
Atolyeme giren sebeke voltaji bulundugum sanayi bolgesindeki kullanis yukune gore 200 - 225Volt arasi degisiyor. Bu voltaj degerlerini atolyenin elektrik dagitim panosundan makinalar calismazken aliyorum. Sebeke giris voltaji dusukken makinalari calistirdigimda, ozellikle yuksek akim kullanan cnc plasma kesim makinasi (55A) calisirken, atolyedeki dagitim panosindaki sebeke giris voltaji 188 Volta kadar dusebiliyor.
Dagitim panosuna gelen sebeke kablolarini degistirme imkanim yok gibi gozukuyor. Fakat panodan makinalara giden kablolarinin kesitinin yeterli kalinlikta oldugunu tahmin ediyorum cunku, makinalar calisirken dagitim panosu ile makinalardaki kablo girislerindeki voltaj olcumlerinde fazla fark yok. Bu duruma bakarak sorunun trafonun cikisinin dusuk olmasindan kaynaklandigini farz etmek dogrumudur?
Eger sorun trafo ile ilgili ise ve regulator kullanmam gerekiyorsa, bu regulatorun ne gibi ozelliklere sahip olmasi gerekir? Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Son düzenleme:
Cevabiniz icin tesekkurler simetri,
Sanirim sorun atolyemin bulundugu siteye yakin bir trafo olmamasindan kaynaklaniyor. Bulundugum sitenin insaati henuz tamamlanmis degil (yakin bir zamanda tamamlanacak gibide gozukmuyor).
Atolyeme giren sebeke voltaji bulundugum sanayi bolgesindeki kullanis yukune gore 200 - 225Volt arasi degisiyor. Bu voltaj degerlerini atolyenin elektrik dagitim panosundan makinalar calismazken aliyorum. Sebeke giris voltaji dusukken makinalari calistirdigimda, ozellikle yuksek akim kullanan cnc plasma kesim makinasi (55A) calisirken, atolyedeki dagitim panosindaki sebeke giris voltaji 188 Volta kadar dusebiliyor.
Dagitim panosuna gelen sebeke kablolarini degistirme imkanim yok gibi gozukuyor. Fakat panodan makinalara giden kablolarinin kesitinin yeterli kalinlikta oldugunu tahmin ediyorum cunku, makinalar calisirken dagitim panosu ile makinalardaki kablo girislerindeki voltaj olcumlerinde fazla fark yok. Bu duruma bakarak sorunun trafonun cikisinin dusuk olmasindan kaynaklandigini farz etmek dogrumudur?
Eger sorun trafo ile ilgili ise ve regulator kullanmam gerekiyorsa, bu regulatorun ne gibi ozelliklere sahip olmasi gerekir? Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Voltaj ölçüm Karşılaştırmasını Şebek Enerjisi Aldığın Nokta İle Dağıtım Panosunda Yapman Lazım! Eğer Makinalar Çalışır Durumdayken Şebeke Başındaki Değerle Dağıtım Panosundaki Değer Bahsettiğin Gibi 30 Voltu Falan Geçiyorsa Ozaman Bu Kablonuzun Gerilim Düşümüdür (uzunluk yazmamışsınız) Şebeke Kablosunu Değiştirmeniz Kesinlikle Gerekecek. 188 v Altında Çalışıp Bukadar gerilim Düşümü Yapan Bir Şebeke Kablosuna Siz Regülatör Bağlayıp O Makinayı 220v İle Çalıştırısanız Şebeke Başı ve İle Regülatör Arası Yüksek Akım Çekmeye Başlar ve kablonuz Büyük İhtimalle Patlar. Bu Arada Sorun Tedaş Trafosunda Olsaydı Makinanın Start/Stop Konumu Gerilim Değerini Bukadar Değiştirmezdi. Saygılarımla

Voltaj düşüklüğüne neden olan başka bir faktörde var oda trafolarda meydana gelen ani gerilim çökmesi bunun nedeni trafonun kapasitesinin üstünde yüklenmesinden kaynaklanır özellikle asenkron motorlar kalkış esnasında aşırı akım çeker trafo bu kalkış akımını karşılayamazsa gerilim çökmesi olur

bence enerji aldığınız trafonun hem kademe ayarına baktırın hemde sorunun olduğu saatlerde güç ölçümü yaptırın (trafodan toplam çekilen güç)

Metal kesim le ilgili atölyeme gelen şebeke giriş voltajlarında (3Faz) aşırı düzensizlik var. Giriş fazları bazen 200Volta kadar düşüyor ve makinalar devreye girdiğinde bu voltajlar 188Volta kadar inebiliyor.

Askerde böyle birşey başıma gelmişti.Trafodan gelen bir fazda gerilim düşümü vardı.Trafoya bağlı başka bir hattın iletkeni kopmuş ve kısa devreye maruz kalıyordu.Gelen hatta böyle bir problem de olabilir. 2. ihtimal de trafoya fazla yüklenilmesi ama bu da pek mümkün gözükmüyor.Hattın bazı noktalarından ölçü alabiliyorsan al,alamıyorsan bu hatta bağlı diğer kullanıcıların böyle bir şeye maruz kalıp kalmadığını öğren.

Yardiminiz icin tesekkurler arkadaslar, bulundugum kucuk sanayi bolgesinde 60 dukkan var ve henuz 4 isyeri calisir durumda. Diger isyerlerindede ayni voltaj dusme sorunlari var. Isyerlerimize gelen ve iceride olan kablolarin ozellikleri hakkinda bilgi toplamaya calisiyorum. Ayrica voltaj olcumlerini dogru yerlerden alip bu bilgileri hazir oldugunda buraya yazacagim. Yardiminiz icin tekrar tesekkurler.

bence olay abonenin kendi klemenslerine bak oksitlemiş olabilir o arada bişey yoksa hattaki camperli direklerin camper klemenslerine bak orada da bişey yoksa hattın sonuda nötürde işletme topraklaması var bak yoksa yap düzelir düzelmezse hattaki aboneleri camperleri eşit şekilde dağıt düzelir.

Arkadaşlar son olarak elektrik idaresine durumu bildirdim, Trafodan gerekli ayarlamaları yaparak 230 volt elektrik verdiler. Mesai saatleri dışında yaptığım ölçümlerde 230 volt değer okuyorum.
Sabah saatlerinde Atölye dağıtım panosu girişinde yaptığım Faz ölçümlerinde 225-215-ve 210 volt değerlerini okuyorum. Plazma Makinasını 225 Volta bağladım Plazma makinesi çalışırken Dağıtım panosundan yaptığım ölçümde ise 225 Volttan 200 Volta kadar düşüyor, bu da sağlıklı kesim ayarları yapmamı imkânsızlaştırıyor.
Bu durumda tek çözüm yolu Regülatör ile Voltajı düzenlemek gibi gözüküyor,
Regülatör almadan önce ne gibi konulara dikkat etmem gerekir, alacağım regülatör özellikleri neler olmalıdır, Servo ve statik regülatör arasındaki fark nedir.

arkadaşlar bende bı dondurma makınası var ve makına düşük voltaj sınyalı verıyor fakat dıger cıhazlar çalışıyor sorun nedır kartta 7805 entegresı var dıyotlar var 1n 4007 dıyotları degiştırdım sorunn çözüldü sandımm maına baya çalıştı 7-8 kadar problemsız sonra tekrar aynı arıızayı verdı neden yapar acaba?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri