Dökme reçineli kuru tip trafo bobinlerinde görülen kısmı desarj

Herkese merhabalar,

Trafo sektöründe yeni işe başlamış bir elektrik mühendisi olarak; Kuru tip transformatör bobinlerinin izolasyonunun zamanla delinmesine neden olan kısmi deşarj probleminin bu sektörde önemli bir yer teşkil ettiğini farkettim.

Bu konuda tecrübeli olan sevgili forum üyeleri olarak ellerinizde ki dökümanlarla ve/veya bilgilerle (makale, kişisel tecrübeler, fotolar) ,benim gibi öğrenme isteği olan yeni mühendislerle yardımcı olabilirsiniz düşüncesi ile bu başlığı açmış bulunmaktayım.

Bobinlerde görülen kısmi desarjlar hakkında site içi arama yapmış olmama rağmen benzer bir başlık göremedim, yeni üye olmanın verdiği acemilik varsa da ekstra konu açtığım için kusura bakmayınız.

Saygılarımla..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,
Dökme reçineli kuru tip trafolarda dolgu maddesi olarak genellikle Cam elyaf ve kum dolgu kullanılıyor.
Kum dolguda rutubet ve nem var ise buda kurutulmadan döküm yapılmışsa bu tür sorunlar rahatlıkla çıkacaktır.
Ayrıca iyi bir döküm kalitesi olmaması da etken ör. Döküm yaparken baloncuk oluşması kolay delinmeler için iyi bir etkendir.
Saygılarımla
Ahmet Tosun

Merhaba,
Dökme reçineli kuru tip trafoların bobinlerinin döküm işlemi vakum altında yapılmaktadır.(yazıda ve sözde)(yani havasız ortam)ancak bu işlem yapılırken reçine ile sargı arasında genelde hava kabarcıkları kalabiliyor.Buda zamanla bobinlerin delinmesi sebebiyet verebiliyor.Ayrıca burada gene önemli olan nokta primer ve sekonder arasındaki mesafenin yeteri kadar olması gereklidir.

Merhabalar,
Benmide bir sorum olacaktı kuru tip trafolarda kısmi deşarj deneyini neden endüklenen gerilim deneyi ile birlikte yapıyoruz bunun teknik açıklamasını merak ediyorum.teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri