Css

16F877 kullanılarak gerçekleştirilen şişe paketleme ve hatalı ürün sayma sistemi uygulaması ile ilgili taslak Proteus çizimi ve devrenin çalışması sırasında istenilen teknik özellikler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Tasarlanan sistemde PORTB’ye bağlı tek haneli “common catode” bir 7SEG display, PORTD’ye bağlı 4 haneli “common catode” 7SEG display, PORTA’ya bağlı başlatma ve durdurma butonları, kesme ve timer girişleri için buton bağlantısı bulunmaktadır. - Program başlangıcında her öğrencinin okul numarasının rakamları toplamı kadar “ BAŞLAT ” butonuna basıldığında 4 haneli ekranda öğrencinin okul numarasının son 4 hanesi görünecektir. [ Örn: okul numarası 161801053 ise toplamı: 25 ve ekranda görünecek sayı “1053” olacaktır. ] - RA4 bacağına bağlı “Paketleme” girişinden TIMER0 modülü üzerinden her 12 sinyal girişi olduğunda (düşen kenar), 4 haneli ekranda 2 sn süreyle “PASS” yazısı görünecek ve daha sonra program bir önceki ekran görüntüsünü vermeye devam edecektir. - RB0 bacağına bağlı “Hatalı Ürün” girişinden her sinyal girişinde (Yükselen kenar, kesme sinyali), PORTB’ye bağlı 7SEG displaydeki sayı 1 artacaktır. Sayı 9 olana kadar program devam edecek devam edilirse tekrar sıfırdan saymaya devam edecektir. - Programın çalışması sırasında “Durdurma” butonuna basılırsa sistem ilk konumuna dönüp “Başlat” butonuna belirtilen sayışa basılmasını bekleyecektir

iyi ki mühendis filan değilim, konu bana öyle fransız geldi ki, bilmediğimi bile unutup okumak zorunda hissettim kendimi

ben o işlemleri PİC ile yazacağım, uzaya bile giderim

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri