CRT Monitör arızası

egecev1205

Üye
Chuntex 1451CLR model bir monitörüm var. Uğraşmamın nedeni 93 model olup manevi değeri de bulunması. Monitörü köyden getirdim ilk getirdiğimde zigzaglı görüntü veriyordu, yatay ekran ayarını değiştirdiğimde düzeliyordu. Sonra titremeye de başladı ve şu anda hiç açılmıyor. Tuşuna bastığımda "Çıtak" diye bir ses çıkartıp ekranda sadece çok hızlı dikey yeşil bir çizgi oluşup kayboluyor, başka hiçbir tepki vermiyor. Kaç kere kapatıp açsam da sadece aynı şeyleri tekrarlıyor. Görüntü vermiyor.

Monitörlerden herkes anlamaz zaten ekmeğini yemiş, geçen aya kadar 15" crt monitorü bir elektrikçi vitrine koymuş 50 tl fiyat biçmiş, tamirci bulsan bile seninkinin tamirine daha fazla isteyeceklerine eminim yenisine bak derim.

LCD monitörüm zaten var sadece atmaya kıyamadığımdan tamir etmek istiyorum. CRT ile uğraşan bir tamirci bulamadım zaten...

Merhaba, CTX 1451CLR model bir monitörüm var. Uzun zamandır kullanılmamış ve ilk açtığımda karşıma görüntü geldi ama titriyordu ve ilk açışta yatay ekran ayarını en sola çekip geri düzeltmek gerekiyordu. Bir süre sonra ekran gidip gelmeye başladı ve sonrasında da hiç çalışmaz oldu. Çok uğraştım ama olmadı. Şu anda ilk açınca ekranda dik yeşil bir çizgi beliriyor ve gidiyordu. Ben de horizontal transisitörünü (BU 2508DF) değiştirdim ama şu anda tuşuna basınca *klik klik klik klik* sesleri geliyor ve güç ışığı seri bir şekilde yanıp sönüyor. Yardım ederseniz sevinirim.

evin ardiyesi çöplük oldu .
neredeyse , hurdacı sen çıkar getir diyor . ( yakıtın hesabı vs gibi )
iyi para var hurda işinde , kartlar vs diğer parçalar .

sana bedava vereyim desem , kargo bedeline yazık .

Geçen içine tekrar bir baktım, bir tane yanmış direnç gördüm ama besleme devresinden uzak gibiydi. Aynı şekilde yolunu da yakmıştı yine de köprü yaparak birleştirdim. Ama yine de bir sorun var direncin değerini bilmiyorum. Yandığı için üzerindeki eğerleri belli olmuyordu. İnternet'de datasheetlerini buldum ama okunamıyordu. Ben de herhangi bir direnç taktım. Ama yine de çalışmıyor hala...

Ayrıca horizontal transistörü'nü de (BU 2508DF) değiştirdim ama tuşuna basınca *klik klik klik klik* sesleri geliyor ve güç ışığı seri bir şekilde yanıp sönüyor. Bu yüzden eski transistörü geri taktım

Ayrıca horizontal transistörü'nü de (BU 2508DF) değiştirdim ama tuşuna basınca *klik klik klik klik* sesleri geliyor ve güç ışığı seri bir şekilde yanıp sönüyor. Bu yüzden eski transistörü geri taktım

bir forumdan alıntıdır .
kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Arkadaşlar elimde Vestel marka 15" bir monitör var. Sorunu şu ;
Monitörü açtığımızda switchin yanındaki led hızlı bir şekilde yanıp sönüyor ve monitörün içinden de azalıp artan bir sinyal sesini andıran bir ses geliyor. Monitörde de görüntü yok haliyle. Bu sorunla karşılaşan ya da çözümünü bilen arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Ben elektronikçiyim ama açıkçası TV. konusunda uzmanlığım yok. (Şimdiye kadar denk gelip birkaç horizontal transistör değiştirmekten başka :))
Hepinize işlerinizde kolaylıklar diliyorum...

günaydın vesyel monitörde horizantal transistörünü besleyen ırf 630 sürücü transistörünü kontrol et transistör fet transistördür birde saptırma soketinin
yanında transistöre benzer diyot var onuda kontrol et arızalı olanları değiştir kolay gelsin.
(horizantal transistörüde kontrol etmeyi unutma).

Öncelikle teşekkürler. :)
Yalnız bir arkadaşım EHT'dendir diye ısrar ediyor. Çarşıya çıkınca bir de EHT almayı düşünüyorum IRF'ye ek olarak. EHT'den olma şansı ne kadardır sizce?

en önce besleme voltajları sonra horizantal sürücü ve enson eht dir
eğer buh 1015 transistör arızalı değilse eht arızalı olmaz birde buh 1015 in ayğında
4.7 veya 6.8 2000voltluk kondansatör değer kaybetmişse trnsistörü yakar ama trnsistör sağlamsa ırf ve besleme diyotlarından emin olmak lazım vestellerde ençok bu arızayı yapıyor bunun için ölçme tekniklerini iyi uygulamak lazım benim karşılaştığım genel arızalar busaydıklarımdan çıkıyor inşaallah yardımcı olabilirim kolay gelsin iyi çalışmalar.

bir forumdan alıntıdır .
kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Arkadaşlar elimde Vestel marka 15" bir monitör var. Sorunu şu ;
Monitörü açtığımızda switchin yanındaki led hızlı bir şekilde yanıp sönüyor ve monitörün içinden de azalıp artan bir sinyal sesini andıran bir ses geliyor. Monitörde de görüntü yok haliyle. Bu sorunla karşılaşan ya da çözümünü bilen arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Ben elektronikçiyim ama açıkçası TV. konusunda uzmanlığım yok. (Şimdiye kadar denk gelip birkaç horizontal transistör değiştirmekten başka :))
Hepinize işlerinizde kolaylıklar diliyorum...

günaydın vesyel monitörde horizantal transistörünü besleyen ırf 630 sürücü transistörünü kontrol et transistör fet transistördür birde saptırma soketinin
yanında transistöre benzer diyot var onuda kontrol et arızalı olanları değiştir kolay gelsin.
(horizantal transistörüde kontrol etmeyi unutma).

Öncelikle teşekkürler. :)
Yalnız bir arkadaşım EHT'dendir diye ısrar ediyor. Çarşıya çıkınca bir de EHT almayı düşünüyorum IRF'ye ek olarak. EHT'den olma şansı ne kadardır sizce?

en önce besleme voltajları sonra horizantal sürücü ve enson eht dir
eğer buh 1015 transistör arızalı değilse eht arızalı olmaz birde buh 1015 in ayğında
4.7 veya 6.8 2000voltluk kondansatör değer kaybetmişse trnsistörü yakar ama trnsistör sağlamsa ırf ve besleme diyotlarından emin olmak lazım vestellerde ençok bu arızayı yapıyor bunun için ölçme tekniklerini iyi uygulamak lazım benim karşılaştığım genel arızalar busaydıklarımdan çıkıyor inşaallah yardımcı olabilirim kolay gelsin iyi çalışmalar.

Yanıtınız için teşekkürler ama benim monitörümde bunlar hangi transistöre denk geliyor bilemiyorum. İsterseniz datasheet linki veya fotoğraf ekleyebilim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri