Creative 5.1 Ses Kartı Kanal Sorunu

Abiler, arkadaşlar aylardır çıldırtan bir problemim var ve kime hangi elektronik dükkanına gidip sorduysam başından savmak için bilmiyorum anlamam dedi.

Creative Sound Blaster X-Fİ 5.1 Usb Ses kartına sahibim ve pırlanta gibi bir cihaz senelerdir severek kullanıyorum. Son birkaç aydır LEFT yani ön sol hoparlör çıkışı olan RCA kanalından ses alamıyorum. Yanlız şöyle bir durum var eğer ses kartı ve media sesini en sona dayarsam sağlam bir cızırtı ve ciyaklama sonrası tamamen düzeliyor ta ki bir daha kapatana veya sesi %5 10 civarlarına kısana kadar.
İçini açıp baktım belki amfilerde olduğu gibi bir devre görürüm dedim ancak tamamen çipe dayalı bir sistem. Würth devre temizleyici ile ufaktan temizledim nafile..

Merak ettiğim konu şu; sesi sona açtığımda çalışan şey neden normal durumda çalışmıyor. Yüksek ses neyi tetikleyip çalışmasını sağlıyor ?

Ekli dosyalar

• backb.jpg
    backb.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 31
Left ve right girislerine gelen kablolari yer degistirip denedin mi?

Left ve right girislerine gelen kablolari yer degistirip denedin mi?
Evet denedim. Yalnız durum şu bu bir ses kartı, ses girişini usb üzerinden alıyor o resimdekilerin tümü out.. Yani left right değiştirdiğimde doğal olarak sadece çalışmayan hoparlörü çalıştırıp diğerini kapatmış oluyorum.
Kablolara yabancı değilim, bende ses sistemi montajı ile uğraşıyorum. Ancak beni aşan bir durumla karşılaşınca işin ustalarının olduğu yere sormak istedim.
Yazılım yönünden de birçok şey denedim. Eski sistemlerde kapasitör şişer vs durumlar olurdu fazla enerji verdiğinde düzelirdi sanki onun gibi birşey olduğunu düşündüm. Ancak içine baktığımda tamamen çiplerden oluşan bir devre kartıyla karşılaştım.
Tamamen yabancı olduğum bir dal :)
Dediğim gibi merakım sadece şu; Nasıl bir arıza sese yüklenince düzelir ?

Son düzenleme:
O zaman cıhazın L girişini bulup sinyal aldığı yer ile bağlantısını kesip R ile bağlayın. Bu durumda en azından sorunun sinyal çıkışında mı yoksa amplifikatörde mi anlaşılır.

Merak ettiğiniz kısma cevap vermek zor.

Teşekkür ederim arkadaşlar. 3 adet ayrı amfiye çıkış alıyorum her çıkışın önemi ayrı zaten onu anlatmama gerek yoktur. Hele ki ön çıkışlardan birisi olduğundan dolayı 5.1 sistemlerde daha fazla önem arz ediyor.
Dediğim gibi benim merak ettiğim sebebinin ne olduğudur. Ses almaya çözümüm çok. Amfileri köprüler 4 hoparlör daha takarım o mesele değil. Önemli olan sol kanal sesini de alabilmek.
Sol eli kopmuş birine boşver sağ elini kullan demek gibi birşey olmuş :)
Sol hoparlörü kontrol edin.
Hocam hoparlör değil mesele. Çıkışlar amfiye gidiyor çıkıştan ses alamıyorum, sıkıntı kartta o kesin. Sesi sonuna kadar yükselttiğimde ses geliyor. Konunun üzerinde duracaksak gündüz bir video çekip görsel olarak sunabilirim isterseniz.

Dimmer da sorun olabilir. Sesin seviyesini yükselttiğiniz parça.
Öncelikle mantıklı bir cevap verdiğiniz için gerçekten teşekkürler. Çözüm olmasa da, sorum ile alakalı ilk cevabı almış olmama sevindim..

Kısaca özetleyeyim; kartta 100 seviye bir volume var ve sürekli olarak 10 15 civarı kullanıyorum. Bir süre sonra 10-15 dakika veya daha kısa sol kanalım sanki elektrikli süpürge kapatır gibi hafif ciyaklayarak ve sesi robotlaştırarak kısılıyor ve tamamen kapanıyor. Dimmer'ı hiç kullanmıyorum klavyeden yükseltip kısıyorum. Sese yüklendiğimde ufak cızırtı ve patlama ile ses geri geliyor. Tabi bunu anca gündüz kimse yokken yapabiliyorum, rahatsız edici bir durum.

Öncelikle mantıklı bir cevap verdiğiniz için gerçekten teşekkürler. Çözüm olmasa da, sorum ile alakalı ilk cevabı almış olmama sevindim..

Kısaca özetleyeyim; kartta 100 seviye bir volume var ve sürekli olarak 10 15 civarı kullanıyorum. Bir süre sonra 10-15 dakika veya daha kısa sol kanalım sanki elektrikli süpürge kapatır gibi hafif ciyaklayarak ve sesi robotlaştırarak kısılıyor ve tamamen kapanıyor. Dimmer'ı hiç kullanmıyorum klavyeden yükseltip kısıyorum. Sese yüklendiğimde ufak cızırtı ve patlama ile ses geri geliyor. Tabi bunu anca gündüz kimse yokken yapabiliyorum, rahatsız edici bir durum.
Sesin geldiği kanalın kondansatörlerinde bir sorun da olabilir. İçinin resmini atsanız daha iyi yardımcı oluruz ancak benim tavsiyem hiç elinizi sürmeden işin ehline bırakmanız. Yine de kendi aletiniz karar sizin.

PC ses kartları genellikle oldukça düşük kazançla ses üretir (kulaklık seviyesindedir, mutlaka kuvvetlendirilmeye muhtaçtır) sesin fazla açılmasıyla 5.1 sistemde 6 ayrı ses çıkış kanalı olan ses kuvvetlendiricili hoparlörün ortak PCB'sinde bu kattan sorumlu ses entegresinin çıkış bacaklarında soğuk lehim olabilir. Soğuk lehimi yüksek volüm tetikleyip tam iletken duruma getirmiş,ses cıyaklamadan sonra bu nedenle artmış olabilir. Diğer neden olarak adı geçen kolondaki hoparlör konisinin ses bobini iç lehim bağlantılarında soğuk lehim olup yüksek volümle koni fazla titreşirken tam iletime geçebilir. Ama 6 kanal ses çıkışlı ses kuvvetlendiricili hoparlörün ses çıkış entegresi çıkış bağlantılarıyla olma ihtimalini daha yüksek ihtimal olarak düşünüyorum. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri