cpu312c ile pc op7 ve wintr

egypt

Üye
slm arkadaslar ufak bir sorunum var yada buyuk simdilik tam bilmiyorum yardimci olabilirseniz sevinirim

siemenss7200 ve logo harici bir siemens plc ile kesinlikle hic deneyimim olmadi ne sahada nede pc de oncelikle bunu soyleyeyim

fabrikada bulunan bir sistemde cpu312c var bunun tek portu var portundan 2 kablo cikiyor biri mor bir kablo siemens orjinal kablosu op7dp panele gidiyor ve onla haberlesiyor
cikan diyer kablo ise mpi/dp ceviriciye gidiyor ordan cikan kablo ise sistemin bilgilerini kayit eden pc1 ile haberlesiyor sistmeni bir sirket kurmus cpu312c ve pc1 sifreli diye dusunuyorum ladder plc adresi vs hicbir bilgiye sahip degilim

benim yapmak istedigim ise
pc2 ile pc2 de wintr var ve baska sistemlerle haberlesip calisiyor (ben kurdum)
cpu312 deki bazi bilgileri okumak istiyorum bunu yapmak icin pc1 i iptal bile edebilirz
ama nasil yapacagim yardimci olursaniz sevinirim

hayirli calismalar dilerim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar,

Eğer DP yani profibus kablosu ile PC1 --PLC bağlantısı yapılıyorsa, PC1'e ait kasaya CP-5611 kartı takılıdır. İlk olarak siz PC2'e ait kasaya da bu kartı takmalısınız.

Sonra PC1 PLC ile haberleşirken mutlaka bir amacı vardır, yani Scada falan varsa PC1'i iptal edeceksen, PC2'ye de SCADA kurmalısınız.

Gelelim PC2 üzerinden CPU312C'ye ait verleri okuma olayına. Siz bir adet CP5611 kartını takıp, mor kabloyu PC2'e ait kasaya bağlarsanız elektriksel olarak bağlantıyı tamamlamış olursunuz. Gerisi yazılım işidir. Bunun için de birkaç bilgiye ihtiyacımız var:

1)PC2 ile CPU312C içerisindeki bilgileri okuyup ne yapacaksınız?
2)PLC ile PC2'nin haberleştiği diğer sistemler arasında verialış verişi düşünüyor musunuz?

Bu cevaplarınıza göre mecvut sistemi kullanabilir ya da ek bazı modül ve yazılım paketleri satın almak durumunda kalabilirsiniz.

Merhabalar,

Eğer DP yani profibus kablosu ile PC1 --PLC bağlantısı yapılıyorsa, PC1'e ait kasaya CP-5611 kartı takılıdır. İlk olarak siz PC2'e ait kasaya da bu kartı takmalısınız.

evet pc1 port durumunu incelemedim bahsettiginiz kart olabilir

Sonra PC1 PLC ile haberleşirken mutlaka bir amacı vardır, yani SCADA falan varsa PC1'i iptal edeceksen, PC2'ye de SCADA kurmalısınız.

pc1 de scada var makinanin mimik hareketleri gozleniyor ve isislar kayit ediliyor
pc2 de ise benim kurmus oldugum wintr scada sistemi var zaten bu sisteme ben cpu312c de baglayip pc2 de yeni wintr scada sayfalari olusturarak memnuniyeti saglamak

Gelelim PC2 üzerinden CPU312C'ye ait verleri okuma olayına. Siz bir adet CP5611 kartını takıp, mor kabloyu PC2'e ait kasaya bağlarsanız elektriksel olarak bağlantıyı tamamlamış olursunuz. Gerisi yazılım işidir. Bunun için de birkaç bilgiye ihtiyacımız var:

1)PC2 ile CPU312C içerisindeki bilgileri okuyup ne yapacaksınız?
operatorun girdigi set degerleri ile actuel sicaklik degerlerini wintr icinde grafiksel olarak izlemek kaydetmek gerektiginde rapor almak

2)PLC ile PC2'nin haberleştiği diğer sistemler arasında verialış verişi düşünüyor musunuz?
hayir pc2 deki wintr scada da her sistem icin ayri sayfalar olup bagimsizlardir

Bu cevaplarınıza göre mecvut sistemi kullanabilir ya da ek bazı modül ve yazılım paketleri satın almak durumunda kalabilirsiniz.

yeni dusuncelerinizi bekliyorum ilginize tessekkurler

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri