Cosinüs K Değerleri Tablosu.

ykp55

Üye
arkadaşlar kompanzasyonda cos değerlerini mesela cosQ1=0.88 cosQ2=0.95 olacak buna göre uygun bi tablo varmıdır bide nasıl hesaplıyoruz bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlermi

birde yüküne göre etiket değerlerinde cos değeri yazmayan makinlarda 0.7 mi alıyoruz 0.69 mu yoksa yukun cinsişne göre bu değer değişiyormu metal hilede lambalar florasanlar vs. gibi :confused:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kompanzasyon hesabında tasarruf ampüllerinide hesavbın içine katıyomuyuz onların içerisindeki kondasatorlerin her hangi bir etkisi varmı?

Toplam cos fi-1 tahmini yaparken bütün yükleri ayrı ayrı göz önünde bulundurup, bu yüklerin ayrı cos fi lere sahip olduklarını bilip, yük durumuna göre ortalama bir değer tahmin etmeniz gerekiyor.

sizden bir ricam var aşşağıdaki yük dürümlarında yanlış hatırlamıyosam ben 26.5 kvar civarında bir hesap çıkarttım sizcede doğrumudr birde monofaze kondansatör koyarken biliyoruzki her faza eşit değerde kondasatör koymalıyız yanlız bu monofaze kondasatoru neye göre koyuyoruz. birde 2.5 kvarlık bir trifaze konsatorle 2.5 kvar bir monofaze kondasator toplmadaki kvar hesabından 5 kvar olarakmı düşüyoruz yoksa nominal bir değeri varmıdır...

sizden bir ricam var aşşağıdaki yük dürümlarında yanlış hatırlamıyosam ben 26.5 kvar civarında bir hesap çıkarttım sizcede doğrumudr birde monofaze kondansatör koyarken biliyoruzki her faza eşit değerde kondasatör koymalıyız yanlız bu monofaze kondasatoru neye göre koyuyoruz. birde 2.5 kvarlık bir trifaze konsatorle 2.5 kvar bir monofaze kondasator toplmadaki kvar hesabından 5 kvar olarakmı düşüyoruz yoksa nominal bir değeri varmıdır...

Sorunuzun cevabı ve detayları;
https://www.kontrolkalemi.com/forum...tif-guc-analizi-nasil-yapilir.html#post227871

1)Kondansatör üzerinde yazan kVAr değeri 400V için geçerlidir,sisteminizde voltaj daha düşükse kapasitif güç etiket değerinin altında kalacaktır.
2)Trifaze,monofaze farketmez tüm kondansatör gücünün toplamı sistemin toplam kapasitif gücünü verir.

kompanzasyon hesabında tasarruf ampüllerinide hesavbın içine katıyomuyuz onların içerisindeki kondasatorlerin her hangi bir etkisi varmı?

Elbette var... Ağırlıklı olarak kompakt armatür kullanılan tesislerde - aydınlatma gücü oranına göre- cos fi değeri yüksek olacaktır...

Bazı kompakt lambaların cosfi si 1 e yakındır veya kapasitif etki gösterirler...

Hayır bu doğru olamayabilir ,yani her faza eşit olmayabilir...

Baktığım bir çok yerde faz dengesizliğinden dolayı çok değişiklik yaptığım yerler oldu..

Örneğin 12 kademeli rölenin 5 kademesini R fazına ayırarak çözümlediğim yerler oldu...

Dengesiz bir sistemi "Güç analizörü" veya "Güç analiz ve kayıt " özelliği olmayan bir röle ile takip ve teşhis zor ama mümkün...

Şahsen ben şimdiye kadar çok sayıda problemli tesis/işletme teşhis ve çözüm yaptım ,yalnızca bir tanesinde analizör kullandım..

Bir çok yerde saatlik/ 24 saatlik peryot larla sayaç/ röle üzerinden değerleri alarak tespiti yaptım...

Örneğin : Bir benzin istasyonunda fazlar muhtemelen dengesiz ve pompa motorları da monofaze olduğundan ötürü stabil çalışamayacak gibi gözükür ve doğru sıralama/güç seçimi(kondansatör) yapılamaz ise sonuç hüsran olur...

Tesiste bir röleniz var ise ve bu röle Monofaze kondansatör alabilen 3 faz kontrollu ise hemen röleyi değiştirmeye kalkmayınız...

Çünkü biz teknik adamlar öncelikle müşterinin memnuniyeti ve vereceği paraya nazaran yüksek bir kazanım vermeliyiz ki... Müşteri memnun olsun...

Hemencecik şunu değiştirelim ,bunu değiştirelim der isek bu ustalık değildir...

Örneğin :
1. Tüm yükler devrede iken tüm kademeleri manuel olarak devreye aldığımızda
R fazı cosfi -0,70
S fazı cosfi 0,80
T fazı cosfi 1.00

değerini gösteriyor ise bu demektir ki R fazı kondansatör değeri fazla ,S fazı eksik ,T fazı ise tam kıvamında dır... Yapacağımız şey ise r fazı kondansatör değerlerini düşürerek S fazına takviyedir...

2. Tesis işletme sırasında(çalışırken) Birkaç saatlik vperyotlar ile takip ederiz: Röle stabil hale gelmiyor ise anlarız ki ,yine kademe sayısı ,kondansatör güçlerinde ve/veya dağılımlarda bir sorun var... bunu cosfi değerine göre değiştirerek,aktarma çıkarma yaparak stabil hale getirmeye çalışmalıyız...

Bu ve bunun gibi işlemler tabiiki yaptıkça ve tecrübe kazandıkça kolaylaşacaktır...

yalnız unutmamalıyız ki Teknik adamın olmazsa olmazı Performans / Fiyat değerini yüksek tutmaya çalışmaktır...

Son düzenleme:
''Yük aşırı dengesiz 12 kademe rölenin 5 kademesini 1 faza kullandığım sistemler oldu'' bir teknik eleman için son derece talihsiz bir açıklamadır.Çünkü bu yapılan işlem çözüm değil günü kotarmaktır.
1-Tesiste yük dengesi mutlaka sağlanmalıdır. Buna üşenilmemelidir.
2-Yapılan dengeleme neticesi kalan dengesizlik genelde çok fazla olmaz. Tek fazlı yük miktarı fazla ise monofaze kademe sayısı her faza eşit olacak sayıda arttırılır.

Çünkü aşırı dengesiz yük üzerinden kompanzasyon yaptım ben oldu demek çalışma sisteminin hiç değişmeyeceğini savunmak kadar mantıksızdır. Bir tesiste dengesiz yüklenme değişkendir,arızalara müdahale neticesi olası bağlantı değişiklikleri,yeni makina ilaveleri, v.b. bir çok durumda tamam yaptım ben oldu dediğiniz kompanzasyon sisteminiz hüsranla sonuçlanacaktır.

Arkdaşlar bu CosQ2 değeri 0,99 değilde 1 olan herhangi bir çizelge elinezde mevcut mu? Geçenlerde onay proje onayında resmi kurumun birinde kesinlikle CosQ 2 değeri 1 olacak diye tutturdu..

Acaba bu konuda bilgisi olan varmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri