Cos fi Metre Tasarımı

suleyman

Üye
selam arkadaslar ben cos fi metre tasarlamak istıyorum. Tavsıyelerınızı beklıyorum..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gerçekten biri buna yanıt verirse bende çok sevinirim benimde ihtiyacım var

Merhabalar,

Arkadaşlar altenatif akım bileşenlerini (endüktif, kapasitif ve omik) ayırt etmek için yardım istemiştim. Bana gönderilen PDF te buna dair bilgi var. Bu konu üzerinde biraz zaman harcadım.

Arkadaşlarım PIC denetimli reaktif güç rölesi yapmışlar. Bu iş için öncelikle akım ve gerilim bilgisini PIC e okutup akım ile gerilim arasındaki zaman gecikmesini açıya çevirmiş. Nasıl;

frekans=1/T formülünden faydalanarak,
Bir saniye içinde oluşan peryot sayısı 50 olduğuna göre bir alternansın iki sıfır noktası arasındaki zaman bulunur. Nasıl;
T=1/50 =0,02 sn bir peryot için geçen süre
Bir peryot iki alternanstan oluşur ise 0,02/2=10 ms
Bu demek oluyor ki 180 derece için gereken zaman 10 ms. 90 derece içinse 5ms.
PIC ile akım ile gerilim arasındaki zamanı ölçtüğünüzde bulduğunuz değeri 5ms ile kıyaslayın

5ms 90 derece ise bulduğum değer kaç derece diyerek orantı kurduğunuzda bulduğunuz değer akım ile gerilim arasındaki açı yani "Fİ" açısıdır.

Biraz geç oldu ama belki başka bir arkadaşıma yardımcı olur niyetiyle yazdım.
Kazasız belasız bir iş hayatı diliyorum. Lütfen dikkatli çalışalım.

Ekli dosyalar

• PIC_DENETİMLİ_REAKTİF_GÜÇ_RÖLESİ_TASARIMI.rar
    217.8 KB · Görüntüleme: 20
Sisteminizde harmonikler yoksa bu mantık çalışır. Var ise dalganın kendisini izlemeniz gerekir. Sıfır geçiş noktasının tespiti sizi yanlış yönlendirebilir.

PDF dosyasının sıkıştırma işlemi hatalı mı? Açılmıyor.

arkadaşlar cos fi metre çalışma prensibini bi türlü bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

cosinüs (fi) metre devresini bulan varmı arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum...

arkadaşlar cos fi metre yapımı bana lazım yardım ederseniz çok sevinirim acil olursa iyi olur....şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar cosfi metre yapımı bana da lazım yardım eden yok mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri