Copper Area (Bakır Yüz)

Merhaba arkadaşlar kendimce bir devre tasarımı gerçekleştirdim. Kendimi geliştirme amaçlı. Peki bu copper area olayı ' nın bir kuralı var mıdır ? Ben pcb nin bir yüzüne +5V bir yüzüne gnd kaplama yaptım. Devrede 220V +12V ve +5 V var.

Ekli dosyalar

• copper area.png
    copper area.png
    247.7 KB · Görüntüleme: 17
Devre güzel olmuş eline sağlık. Şöyle söyleyim gnd yi bakıra yaymak mantıklı bir iştir. Hem bağlantı kolaylığı sağlar hemde emi yi engeller ama aynı şeyi 5v için söyleyemem. Profesyonel pcb lerde power katı ara katmanda oluyor yüzeyde 5v olmuyor bunun sebebi sanırım herhangi bir kısa devre oluşmasını engellemek. Diğer bir kural ise 220 volt taşıyan yollar genelde pcb o kısımdan yarılarak tamamen ızaklaşıtırılıyor. Şarj cihazlarının içine bakarsan bunu net görürsün. Senin yapacağın en mantıklı şey bir yüzeyi tamamen gnd ye yaymak, diğer voltaj yollarının hepsini diğer yüzeyden götürmek böylelikle kısa devre ihtimali azalmış olur.

Devre güzel olmuş eline sağlık. Şöyle söyleyim gnd yi bakıra yaymak mantıklı bir iştir. Hem bağlantı kolaylığı sağlar hemde emi yi engeller ama aynı şeyi 5v için söyleyemem. Profesyonel pcb lerde power katı ara katmanda oluyor yüzeyde 5v olmuyor bunun sebebi sanırım herhangi bir kısa devre oluşmasını engellemek. Diğer bir kural ise 220 volt taşıyan yollar genelde pcb o kısımdan yarılarak tamamen ızaklaşıtırılıyor. Şarj cihazlarının içine bakarsan bunu net görürsün. Senin yapacağın en mantıklı şey bir yüzeyi tamamen gnd ye yaymak, diğer voltaj yollarının hepsini diğer yüzeyden götürmek böylelikle kısa devre ihtimali azalmış olur.
Bu hususla ilgili bir okul hatıramı anlatayım . Okulda mikroişlemci dersinde trafik sinyalizasyon devresi yapmıştım . O zaman bilgisayar kullanımı da , kullanmasını bilende pek yaygın değildi . EML deki bilgilerime dayanarak biraz da gözlem yeteneğimin iyi olması sonucu ben bu devreyi çift katlı bakır plaketle yaparım dedim . Baya bir düşüne taşına sadece cetvel ve aydınger le baskı devrenin nasıl olması gerektiğini iki katlı olarak tasarladım . Hiç bir atlama köprüsü de kullanmadan çift katlı devreyi de gayet güzel yaptım . Hoca verdiği normal notun 10 puan üstünü vermiş , baya da bir şaşmıştı .

Son düzenleme:
Değerli cevaplarınız için teşekkürler, amatör çalışmam ama umarım C++ dili ile devre işini de çözersem iyi şeyler ortaya çıkacak. Birde bu gürültü azaltmak için 22pf 33uf 47uf kondansatörler kullanıyorlar bunlar neye göre nasıl tabiki, illaki, her zaman hesaplamaları var ama sanki bana bunun birde standardı varmış gibi geliyor. birde bu gürültü azaltma olayında bobin şart mı ?

22pf gibi küçük değerler genellikle kristallerin uçlarına bağlanır ki bu kristalin değerine göre seçilir. mikrofarad kondansatörler ise kullandığın doğrultma devresine göre seçilir. Senin devrenin şemasını görmediğim için bişey söyleyemem. Eğer 220 den doğrudan 5v elde edecek bi devre varsa üzerinde doğrultma devresinde bobin kullanmak sinyali daha yumuşak hale getirir. Özellikle mhz seviyesinde çalışan devrelerde bu gereklidir. Osiloskop bulabilirsen bobinli ve bobinsiz halini ölç göreceksin farkı. Ayrıca senin devrede işlemcinin besleme ve gnd arasında bulunması gereken genelde 100n olan bypass kondansatötü göremiyorum uzağa koyduysan onu en yakın yere koyman gerek.

İşlemci devresinde 5V ve GND ye paralel 100nf kondansator yok. Fakat regule devrelerinde 33uF var 100nf yerine koyduğum.
ve Regule devreleri ek'te

Ekli dosyalar

• regule.jpg
    regule.jpg
    111.4 KB · Görüntüleme: 6
7812 nin girişindeki diyoda seri bir bobin bağlarsan senin için filtre olacaktır. 7805 girişdeki paralel 33uf ye ihtiyacın yok zaten 7812 çıkışında aynısı var. Ayrıca her işlemci besleme pinlerinde bypass kondansatörüne ihityaç duyar zaten datasheetlerdeki örnek devrelerde bu kesinlikle belirtilir. Eğer koymazsan işlemci pinlerinden birisi akım çektiği an giriş voltajı düşer belli bir noktadan sonra işlemci kendini resetler. Kesinlikle koymak zorundasın.

Bobin değerini nasıl hesaplamam gerek neye göre seçmeliyim veya ? belli bir periyot var mı ? Bir de bu işlemci ucuna 33uf yeterli olur mu ?

100uH gibi bir bobin işini görecektir. İşlemci ucuna 33uF kouyarsan hiçbir işe yaramaz şarj ve deşarj süresi uzun olur. İşlemci datasheetinde sana değeri verir ama genelde 100nF kullanıyoruz.

Datasheet de birşey bulamadım sadece 2.7 to 5v arası çalışacabileceğini söylüyor. Ama ben dediğin gibi 100nf koyayım. usta. Bobini de 100uH ayarlayayım.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri