Converter çeşitleri ne işe yarar

Ben aşağıdaki gibi bir ekran aldım. Aynı anda voltaj amper geçen güç sıcaklık toplam güç gibi bilgileri ekranda veriyor. Yaklaşık 7 dolar civarında idi. Bir kaç ekran gösterim şeklide var. Güzelliği mesela bir boş aküyü şarj ederken kaç watt toplam enerji ile şarj etmiş görebilir akü yada pilin kapasitesi hakkında fikir edinebilirsiniz.

HTB1mu5QSpXXXXaVXpXXq6xXFXXXc.jpg

Piyasada sık bulunan volt ve amper gösteren ekranlardan aldım elimde tüm işlerim icin kullanabileceğim 30volt 20 amper ayarlı guc kaynağı olsun istiyorum bakalim araştırmaya devam edeceğim olmazsa 4 adet TO3 kılıf lm 338 kullanmayı düşünüyorum

lm338 ile akım sınırlaması yapmak biraz uğraştırır. Voltaj ayarı olur ama akımı sınırlamak için iş komplikeleşir.

Hocam bi çözüm lazım o zaman

20 amper ne çalıştıracaksınız merak ettim yazarsanız sevinirim.

Mesela aşağıdaki devre 10 amper için. Çıkış transistörlerini MJ serisi yada 2n3773 seçerseniz 10 amperinde üzerinde akım alabilirsiniz. Hem akım hemde gerilim ayarı için üzerinde pot var.

Kaynak site https://www.thebackshed.com/Windmill/articles/VariablePowerSupply.asp

TheBackShed723Reg.gif

Son düzenleme:
2n3773 devredeki gibi 4 adet kullanınca toplamda 64 amper mi guc verecek to3 kılıf datasheet e bakınca 16 amper yazıyor max amperi

Malesef o kadar akım alamayız ama tane ile sağlıklı şekilde 15 amper alırız düşüncesindeyim.

Bunun yerine MJ15007 de kullanılabilir belki. Transistörleri incelemek gerek.

Max kac verir mesela ayrıca size ozelde mesaj attim gelmedi galiba hocam

Max kac verir mesela ayrıca size ozelde mesaj attim gelmedi galiba hocam

Piyasada orjinal 2n3773 bulursanız tanesinden sağlıklı ve uzun ömürlü olması için makzimum 4-5 amper çekmenizi öneririm. yani 4 tane kullnamanız 15 amper için idealdir.

Ayrıca özel mesajınız ulaşmadı.

Aliexpresten alacağım yada eski amfilerin icine bakayım orda da oluyormuş
Piyasada orjinal 2n3773 bulursanız tanesinden sağlıklı ve uzun ömürlü olması için makzimum 4-5 amper çekmenizi öneririm. yani 4 tane kullnamanız 15 amper için idealdir.

Ayrıca özel mesajınız ulaşmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri