control techniques sürücü yardımı

mcaklili

Üye
sp4403 sürücüyü torque modunda çalıştırıyoruz. torque değerini pot ile sürücüye gönderiyoruz. Motor bu torque değerine göre çalışıyor. Fakat kimi zaman gördüğümüz bazı olaylar oluyor. Potu max değerine alarak motoru max torque'ta çalışıyorlar. Bu zamanlarda ürüne zarar veriyor. Benim öğrenmek istediğim şu. Sürücü üzerindeki hangi parametreden torque değerini limitleyebiliriz? Potu max değerine alsalar bile motor sürücü üzerindeki max değerini aşmasın.
Teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sürücüyü bilmem de abicim ben olsam napardım.
öncelikle sanırım potunuz 2,5 k civarı bir pottur.Ve tahminim potun direnci küçüldükçe tork artıyordur.Çıkmasını istediğiniz maximum torka sürücünüzü ayarlayın.Enerjiyi kapatın.Potun direncini ölçün.
Örnekleme.
pot 2,5 Kohm
çıkmasını istediğiniz maximum torktaki pot direnci 500 ohm
bu pota 500 ohmluk seri bir direnç bağlarsın.olur biter.Eğer o zaman da minimum tork ayarlarken sorun çıkar dersen potun değerini ,seri bağladığın direnç kadar düşürürsün.
eğer direnç arttıkça tork artıyorsa(ki sanmam),bu sefer de paralel direnç bağlayarak çözersin olayı.
nasıl fikir? ;)

kardeş open loop çalıştığını umaraktan #4.08 e bi bak derim ben. tork referans ayarı olması lazım. denemedim ama bi ara bakıp sana tekrar yazabilirim.

m-usta-fa ' Alıntı:
sürücüyü bilmem de abicim ben olsam napardım.
öncelikle sanırım potunuz 2,5 k civarı bir pottur.Ve tahminim potun direnci küçüldükçe tork artıyordur.Çıkmasını istediğiniz maximum torka sürücünüzü ayarlayın.Enerjiyi kapatın.Potun direncini ölçün.
Örnekleme.
pot 2,5 Kohm
çıkmasını istediğiniz maximum torktaki pot direnci 500 ohm
bu pota 500 ohmluk seri bir direnç bağlarsın.olur biter.Eğer o zaman da minimum tork ayarlarken sorun çıkar dersen potun değerini ,seri bağladığın direnç kadar düşürürsün.
eğer direnç arttıkça tork artıyorsa(ki sanmam),bu sefer de paralel direnç bağlayarak çözersin olayı.
nasıl fikir? ;)

bahsedilen konu sürücünün parametrik ayarlarından kaynaklanıyor. pot'un 1-10 k arası bir değer olması analog girişteki çözünürlüğü etkilemekten başka birşeye yaramaz.

max. torku pot ile ayarlanan bir sürücü seçerseniz bence işinizi görecektir.

mcaklili ' Alıntı:
sp4403 sürücüyü torque modunda çalıştırıyoruz. torque değerini pot ile sürücüye gönderiyoruz. Motor bu torque değerine göre çalışıyor. Fakat kimi zaman gördüğümüz bazı olaylar oluyor. Potu max değerine alarak motoru max torque'ta çalışıyorlar.

Sayın maximusfb ben de fenerbahçeliyim :) altı çizili yerleri dikkatli okursanız,zaten arkadaşımızın sürücüsünde tork pot ile ayarlanıyormuş.Bu sorunu parametre ile çözmek daha iyidir.Ama çözüm bulamazsa -mekteplerden öğretilmeyen- bu pratik çözümü paylaşmak istedim.

torque fabrika değerlerine getirip...daha sonra minimum speet.....max speet..parametresinden.alt ve üst istediğiniz hız değerlerini ayarlayabilirsiiniz..aynı zamanda makinanızın ani durmammasını veya ani çalışmamasını istiyorsanız bunuda parametrelerdekihızlanma zamanı(acceleration)....yavaşlama zamanı(decelaration)dan ayarlayabilirsiniz..yardımcı olduysam sevinirim.

4.08 e yolladığın referansın scaling parametresini değiştirmeyi dene

Arkadaslar merhaba ben bursa control techniques firmasında (ETUM ELEKTRONİK) program ve proje sprumlusu olarak calışıyorum her turlu sorunuza ve istehinize cevap verebilirim

ALİ MERTER

arkadaslar bırıncısı conrol tecniques suruculerde pot deherını 10 k olarak secıyoruz
ıkıncısı eher hız limitli tork kontrolu yapmak ıstıyorsan sadece kapalı cevrımde mumkun oluyor acık cevrımde bos yere urasma acık cevrımde sadece hız veya sadece tork kontrolu yapıyorsun acık cevrımde #4.11 parametresınden tork veya hız secımı yapıyorsun 4.13 ve 4.14 akım PI ayarla ama kapalı cevrımsen ayrıyetten uygulamanı yaz yardımcı olayım

canım kardesım ver meıl adresını sana gerklı bahlantı seklını ve parametre lıstesını atyımda kurtul bu saorundan

control tecnik marka mentorler de uyartım 380 veya 220 olarak ayırabilirmiyiz. 550 A bir mentorum var uyartım 220v L11 -L12baglntısı için parameter veya baglantı nasıl olmalı?

bence sen vazgeç bu surucuden. Bende tork kontrollu çalışıyorum ancak sürücüler içerisinde en verimli tork kontrol olayını kt yani ABB sürücülerle sağlarsın kardeşim bu konuda sana yardımcıda olurum. Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri